autor » Kurt Vonnegut, jr.
Oblíbenost autora: v Top10 u 8 registrovaných
foto autora

Kurt Vonnegut, jr.

pohlaví: muž

Život: * 11.11.1922 † 11.04.2007

Národnost: americká

odkazy: 15x [info], 2x [web], 3x [životopis], 2x [wikipedie], 1x [rozhovor]

Kurt Vonnegut Jr. se narodil 11. listopadu 1922 v Indiano­polisv americkém státě Indiana, jako nejmladší ze tří dětí (bratr Bernard a sestra Alice) rodičů Kurta Sn. a Alice Vonnegutových. Jeho rodina byla potomky německých přistěhovalců, kteří do Spojených Států přišli společně s velkou vlnou emigrantů roku 1848. To také vysvětluje německé jméno – Vonnegut, s tím to však není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát: předci zotcovy strany byli poměrně zámožní lidé, přišli z Münsteru ve Vestfálsku. Své jméno odvozovali od vzdáleného předka, který měl pozemky (něm. pozemek – „ein Gut“) na říčce Funně – a od spojení „pozemek na Funně“ vzešlo jméno Funnegut. Po emigraci do Spojených Států ale muselo toto jméno změněno: Funnegut totiž znělo příliš jako „funny gut“ (v ang. směšné střevo), a tak dnes tato rodina nese jméno Vonnegut. Navzdory tomu všemu byl ale Kurt Vonnegut vychováván bez jakýchkoliv kontaktů s německým jazykem, literaturou, hudbou nebo tradicí své rodiny. Po první světové válce se v U.S.A. totiž rozmohlo takové protiněmectví, že se Kurtovi rodiče rozhodli zbavit jej kořenů a souvislostí jako důkaz svého vlastenectví.

Střední školu Shortridge v Indianopolis, kde byl jedním z vydavatelů školního deníku Echo, dokončil roku 1940. Poté, podle tradice své rodiny: odejít studovat na východ,ve studiu pokračoval na Cornell University v Ithace ve státě New York, kde byl pro změnu hlavním redaktorem univerzitního deníku Sun. Školu ukončil roku 1943 absolutoriem v chemii a biologii a ještě téhož rokuse nechal zapsat do armády. Spojených států. Původně byl odmítnut kvůli virovému zápalu plic, který se později odhalen jako TBC, ale v březnu byl přece jen přijat a poslán na Carnegieho Institut Technologie a University of Tenessee, kde 18 měsíců studoval inženýrství. Alice Vonnegutová však vstup syna do armády neunesla a uzavřela se do sebe. Když potom dostal Vonnegut na Den matek (14. května) roku 1944 volno, jeho matka zemřela ve spánku. Její smrt byla připsána předávkování prášky na spaní, požitých snad náhodně, o čemž má ale Vonnegut své pochybnosti. V listopadu 1944 byl poslán do Evropy, na západní frontu, kde byl jeho oddíl – Druhý batalion, 432. regiment -rozmetán v bitvě u Bulge. Vonnegut bloudil několik dní mezi liniemi, až byl 22. prosince zajat Němci. Vojín Vonnegut byl poslán jako zajatecká pracovní síla do Drážďan, kde pracoval v továrně, která vyráběla vitamíny obohacený javorový sirup pro těhotné ženy. Spolu s ostatními americkými vězni bydleliv bývalých mrazírnách drážďanských jatek několik pater pod povrchem země,to byl také jediný důvod, proč jako jeden z mála přežil bombardování Drážďan spojeneckými letadly v noci z 13. na 14. února 1945. Američtí vězni, mezi nimi také Vonnegut, byli najati jako hledači mrtvol. Vytahovali mrtvé z trosek a skládali je na vysoké pohřební hromady. Když už těla v krytech zapáchala, sebrali zajatci mrtvým cennosti a němečtí vojáci s plamenomety těla zpopelňovali přímo tam. Bombardování Drážďan si tenkrát vyžádalo 130 000 obětí. O 35 let později Vonnegut řekl: „Říkám obvykle, že jediná lidská bytostna této planetě profitovala z tohoto náletu, který musel jistě stát desítky milionů. Nálet nezkrátil válku ani o desetinu vteřiny, neoslabil německou obranu nebo útok, neosvobodil jedinou osobu z tábora smrti. Pouze jedna osoba na tom vydělala – ne dvě, nebo pět, nebo deset. Jen jedna. Já. Dostal jsem tři dolary za každého mrtvého.“ ( O několik let později Vonnegut řekl, že dostal čtyři dolary za každého, ještě později to bylo pět dolarů, a tak není vyloučeno, že to jednou nebude třeba sedm dolarů).

Po vítězství spojenců se Vonnegut dne 22. května 1945 vrátil do vlasti a hned 1. září téhož roku si vzal svou první ženu, Jane Marie Coxovou, se kterou se v prosinci stěhuje do Chicaga ve státě Illinois. Tam byl zaměstnán jako reportér u chicagské tiskové agentury (kde za dvacet osmdolarů týdně psal články o loupežích, přepadeních, požárech, bouračkách ap.) a mezitím studoval antropologii na Chicagské univerzitě. Tu ale roku 1947 opouští bez diplomu, a to proto, že mu katedra antropologie neuznala diplomovou práci (pravděpodobně proto, že byla příliš prostá a bylo v ní moc legrace. Vonnegut totižvytvořil teorii, podle které měl každý příběh svůj tvar, jež bylo možné nanést do grafu o osách začátek (Z) – konec (K) příběhu a štěstí (Š) – smůla (S). Například ( Vonnegut:) "mýtus amerických indiánů o vzniku života, ve kterém bůh dá lidem slunce a pak měsíc a potom luk a šíp a potom zrno a tak dále, je v podstatě schodiště:

Téměř všechny mýty o vzniku světa jsou takováto schodiště. Náš mýtus o vzniku života, vyňatý ze Starého zákona, je výjimečný, pokud jsem měl možnost posoudit, protože vypadá takhle:

Ten náhlý pokles štěstí je samozřejmě vyhnání Adama a Evy z ráje.

Proměna Franze Kafky, ve které se již tak dost nešťastný muž změní ve štěnici, vypadá takto":

Příběh o Popelce je dost složitý:

"Schody jsou dárky, které dala Popelce pohádková babička – plášť, střevíčky, kočár a tak dále. Náhlý pokles je úder půlnoci na plese. Popelka je opět v cárech. Všechny dary byly vráceny. Ale pak ji najde princ a vezme si ji za ženu a ona je nekonečně šťastná až na věky. Dostane všechny věci zpět a ještě něco navíc.

Ale pak jsem si řekl, počkat – ty schody na začátku vypadají jako mýtuso stvoření téměř každého společenství na Zemi. A pak jsem uviděl, že úder půlnoci vypadá přesně jako jedinečný mýtus Starého zákona. A pak jsem zpozoroval, že pozvednutí k výšinám rozkoše na konci je shodné s očekáváním vykoupení tak, jak je chápe primitivní křesťanství.

Příběhy byly shodné. Byl jsem tímto objevem fascinován před lety a jsem dodnes. Nezájem Chicagské univerzity mne naplňuje odporem."

Roku 1947 tedy Vonnegut opouští Chicago bez diplomu a stěhuje se do Schenectady ve státě New York, kde je zaměstnán v sekci pro styk s veřejností u General Electric a jejich Výzkumných laboratoří. O tři roky později (1950) vydává svou první povídku – „Zpráva o Barnhousově efektu“, kterou koupil časopis Collier‚s sedm set dolarů, což byl Vonnegutův dvouměsíční plat u General Electric.Násle­dujícího roku od General Electric odešel a odstěhoval se i s rodinou do Provincetownu v Massachusetts, kde se plně věnoval psaní. Publikuje množství časopisových povídek – ty, které by mohly lépe platící časopisy odmítnout, posílal do odlehlých sci-fi časopisů (jako například Traveller‘s World nebo Worlds of It). Se zánikem velkých časopisůa s nimi i povídkového průmyslu vyvstal Vonnegutovi problém, jak se uživit. Řešením byly paperbacky. Jejich výhoda spočívala v tom, že jejich autorovi stačila jedna kapitola a osnova, aby dostal zaplaceno. Jejich nevýhodou naopak byla skutečnost, že se jim nikdy nedostalo recenze a že byly povětšinou vyprodány na autobusových zastávkách. (Tato kapitola Vonnegutova života mimochodem velmi připomíná jednoho z hrdinů jeho knih – osaměléhoa opovrženého autora, vydávajícího své povídky v pornočasopisech – Kilgora Trouta). Tři Vonnegutovy prvotiny vyšly jako paperbacky: „Mechanické piano“ (1952; což je novela o tom, kam může vést zdokonalování strojů a technický pokrok – v mnohém připomíná Čapkovo R.U.R), „Sirény z Titanu“ (1959; pojednávající o smyslu lidského života: dopravit náhradní díl pro porouchaného robota na planetu Titan, aby robot mohl přes celou galaxii dále vysílat signál AHOJ) a „Matka noc“ (1962; kniha o nacistických zločincích a o vině, kterou nesou. Celý příběh je retrospektivou hlavního hrdiny – válečného zločince Hawarda Campbella Jr., který čeká v izraelském na vězení na soud. Jméno Hawarda Campbella Jr. je odvozeno od Johna Campbella Jr., redaktora sci-fi časopisu Astounding, který kdysi Vonnegutovy práce odmítl a tak Kurt „vyrovnal skóre“).

V letech 1954–1956 Kurt Vonnegut vyučoval angličtinu v Hopefield School na CapeCod, což byla škola emocionálně labilní děti. V té době také založil svou vlastní prodejnu s automobily: dalo by se říci, že byl v tomto odvětví minimálně stejně úspěšný jako jím stvořená postava Dwayna Hooveraze „Snídaně šampiónů“- byl druhým Saab dealerem ve Spojených Státech.

Roku 1957 Vonnegutovi zemřel otec, Kurt Vonnegut Sn., a on si„jako akt freudovského kanibalismu vypustil ze svého jména Jr.“. O rok později v rozpětí jednoho dne zemřela v nemocnici na rakovinu jeho sestra Alice a její manžel, který se utopil, když vlak, kterým dojížděl, sjel z otevřeného mostu do řeky. Jejich tři děti tím pádem osiřely, a tak Kurt se svou první ženouke svým třem dětem adoptovali.

Vonnegut poté vydal další díla : „Kolébku“ (1963; která záznamem toho, co dělali vlivní Američané, když byla svržena atomová bomba na Hirošimu), „Bůh Vám žehnej pane Rosewater“(1965; tato kniha vyšla jako vázaný originál a jako první Vonnegutově knize se jí dostalo také recenze)a ve vazbě znovu vyšlo „Mechanické piano“ a „Matka noc“. V letech 1965–1967 se mu dostalo dokonce dostalo příležitosti vyučovat v autorském semináři na University of Iowa. Roku 1967 se Vonnegut účastnil výměny spisovatelů mezi Spojenými Státy a Sovětským Svazem (na americké straně se této výměny dále zúčastnili Edward Albee, Arthur Miller, William Styron a John Updike). Vonnegut se tehdy velmi spřátelil s Felixem Kuzněcovem.

Následuje vydání povídkové sbírky „Vítejte v opičárně“ (1968)a „Jatka č.5“ (1969; v této knize nejvíce čerpá ze svých válečných zkušeností: hlavní hrdina, americký občan, totiž nejdříve zažije bombardování Drážďan, poté se ožení s tlustou Američankou, zplodí s ní syna a nakonec je unesen létajícím talířem na planetu Trafalmador). Roku 1970 vyučoval psaní na Harvardu a téhož roku také napsal „Všechno nejlepší, Wando June“ pro Broadwayskou scénu a později pro film.

Roku 1971 se rozvedl se svou první ženou Jane Marie a sám se odstěhoval do New Yorku, města osamělých srdcí. Na dalších deset let se centrálním námětem jeho tvorby stává osamělost. Ve stejné době navíc prodělal jeho syn Mark záchvat schizofrenie a léčil se v psychiatrické léčebně, jako osvobození napsal knihu „Expres do ráje“. Další traumatizující zkušeností té doby byl příchod široké popularity po letech v ústraní (byl tehdy zvolen místopředsedou amerického PENklubu). Toto téma je opětzachyceno ve „Snídani šampiónů“, kde se v podstatě totéž stane Kilgoru Troutovi.Tato kniha, „Snídaně šampiónů“, vyšla roku 1973 ve vydání 100 000 kopií a později se jí dostalo také filmové podoby (scénář se mimochodem Vonnegutovi velmi líbil). Roku 1976 vychází „Groteska“, kniha věnovaná Laurelovi a Hardymu. O rok později se Vonnegut stal dědečkem, když se jeho synu Markovi narodil syn Zachary. V roce 1976 se znovu oženil, a to s fotografkou Jill Krementzovou. Následovaly knihy „Kriminálník“ (1979), „Květná neděle (1981), “Ostrostřelec Dick„(1982), “Galapágy" (1985) a „Modrovous“ (1987).

Roku 1987 Vonnegut krátce navštívil své přátele v Praze, mimo jiné také svého překladatele Jaroslava Kořána, a shlédl divadelní představení inspirované jeho novelou „Groteska“.

Zatím posledními knihami tohoto autora zůstává novela „Hokus Pokus“ (1990; kde vystupuje postava šílené manželky, ve které by se daly najít rysy šílené matky Vonnegutovy), dále autobiografická kniha „Osudy horší než smrt“ (1991) a novela „Ostroočko“ (1997).


Jiné ocenění :
1989 – Interzone Readers' Poll – Nejlepší sci – fi autor všech dob – 34. místo


Tagy

a jejich definice platící pro zařazování na tomto serveru

fantasy

Literární žánr zobrazující imaginární svět, který je založený na magii a mystice. Společenské zřízení bývá feudální a předtechnické, klíčovou roli v něm hraje i náboženství. Příběhy jsou plné magů, bájných stvoření (elfové, trpaslíci, trollové, draci, jednorožci) a hrdinů. Existuje mnoho podžánrů: Meč a magie; Hrdinská fantasy; Dark fantasy; Městská fantasy; Vědecká fantasy, Humorná fantasy …

sci-fi

(angl. science = věda, fiction = fikce). Žánr fantastiky zobrazující hypotetický svět, zkonstruovaný s využitím vědecko-technických znalostí. V české literatuře se můžeme setkat s výrazem vědecko fantastická literatura. Světy tohoto žánru jsou založeny na vědě a technice (lety do vesmíru, mimozemšťané, cestování časem, umělá inteligence, genetická mutace). Děj je často zasazen do vesmíru, budoucnosti či alternativní historie. Existuje mnoho podžánrů: Space Opera; Kyberpunk; Hard sci-fi; Military sci-fi; Steampunk …

horor

(angl. horror = hrůza, zděšení) má vyvolat pocit hrůzy, strachu a napětí. Často použivá SF&F prvky. Pokud je nepoužívá, tak sem nepatří.

box

Vyšlo jako souborné vydání několika knih v kartonové krabici - samostatně neprodejných.

divadelní hra

Kniha psaná formou divadelního scénáře (postavy s dialogy). Motiv fantasy a sci-fi musí být žánrově jasný a převažující.

dobrodružná

Dobrodružná literatura je souhrnné označení pro epický literární žánr vyznačující se poutavým a napínavým dějem odehrávajícím se často v exotických krajinách a sloužící převážně pro zábavu čtenáře.

LitRPG

První polovina složeného slova je zkratka pro literaturu, RPG je pak obecně užívaným termínem pro hry na hrdiny vycházející z anglického Role Playing Game. V dnešní době už má spousta hráčů RPGčka spojená s online multiplayerem, a stejně je pojímají i LitRPG knihy. V praxi tento žánr nabízí přepis dění v počítačovém RPGčku do textové podoby, a to se vším, co k tomu patří. U postav či předmětů se dozvíte statistiky, hlavní hrdina leveluje, plní questy, buduje si reputaci u ostatních postav a může se stát součástí guildy…

bizarro fiction

definice

antisemitismus

díla s prvky nepřátelství či diskriminace židů

náboženská

Náboženství je v knize důležité, kniha je silně náboženská, často jsou autory kněží, kteří ji píší jako varování pro věřící. Náboženství ve fantasy a například ve slovenských knihách do roku 1950 je běžné, tyto knihy se k tomuto tágu nezařazují.

gamebook

Gamebook je kniha, ve které není čtenář stoprocentně vázán napsaným dějem, ale může si ho do jisté míry sám vytvářet. Jedná se tedy ve své podstatě více o textovou hru než o knihu. Volba vlastního příběhu je umožněna tak, že všechny odstavce jsou očíslovány a za každým odstavcem je na výběr z několika možností, včetně čísel příslušných odstavců. Volba je ovlivněna buď náhodou, nebo logickým úsudkem.

non-genre

Není SF ani fantasy, ale je zde ponechán proto, aby se to vědělo a nebyl sem zařazován znovu, protože něco (název, autor, nečí anotace a podobně) se zdají svědčit, že sem patří.

hry na hrdiny

Hra na hrdinov (ang. Role Playing Game, skr. RPG) je typ spoločenskej hry, pri ktorej sa hráči vžívajú do úloh imaginárnych osôb, alebo postáv, umiestnených do fiktívneho, alebo historického prostredia a snažia se ako tieto postavy konať. Daná postava môže, ale nemusí predstavovať virtuálnu reprezentáciu hráča (tzv. avatar), a hra umožňuje zdokonaľovanie schopností tejto postavy a jej rozvoj (hráč predstavuje určitú rolu). Zmyslom hry na hrdinov je vytvoriť pre hráčov umelý (neskutočný/virtuálny) svet, v ktorom môžu získať neskutočné schopnosti a zažiť neskutočné dobrodružstvá.

humorná

To hlavní, o co tu jde, je humor. Ať už to jsou většinou nezdařené parodie, nebo vtipně vyprávěné příběhy – cílem autorů je rozhýbat čtenářovy bránice.

poezie

Básnický text psaný ve verších, mnohdy též používajících rýmy. Motiv fantasy a sci-fi musí být jasný a převažující.

akční

V knihe je veľký dôraz na akciu. Na súboje mečov a vrhanie kúziel vo fantasy alebo galaktických súbojov a vystrieľaných zásobníkov vo scifi.

dark

Dark (angl. dark fantasy = temná fantasy) fantasy hraničící s hororem nebo šířeji díla spadající zároveň do fantasy i hororu. Lze sem zařadit i horory o upírech nebo prostě jen temné a depresivní fantasy příběhy.

antiutopie

Antiutopie je myšlenka fiktivní společnosti, která se vyznačuje jednak zdánlivou, původně zamýšlenou rovností všech členů, ale především totalitní formou vlády. Je protikladem utopie.

romantika

V knize je výrazná dějová linie zaměřená na více či méně opětovanou lásku hlavní postavy (většinou ženy) a popis sexuálních aktů není vyjímkou. Typickým znakem je i rozbor vnitřních pocitů a zapovězená láska k nadpřirozené bytosti.

urban fantasy

Převážná část knihy se odehrává s městském prostředí a hlavní postava zde většinou hledá ztracenou osobu, předmět, popřípadě vyšetřuje kriminální případ. Typické zaměstnání je soukromý vyšetřovatel, ale může to být i policista, nebo člen podsvětí.

historická

Děj se odehrává v historickém období země. Často se setkáváme s významnými postavami z dějin, či mýtickými tvory.

alternativní historie

Knihy alternatívnej histórie sa zaoberajú častou otázkou: Čo by bolo, keby... Autori popisujú svety, kde sa historické udalosti odohrali inak ako v skutočnosti. Častou témou je víťazstvo Nemecka v 2. svetovej vojne.

meč a magie

Tímto titulem lze označovat i fantasy obecně, ale v užším smyslu se jedná o díla, která kladou důraz na meč, tedy na fyzické nebezpečí a akci. Narozdíl od vysoké fantasy jde jejím hrdinům více o vlastní prospěch než o abstraktní dobro.

hrdinská fantasy

Hrdinská fantasy sleduje osud hlavného hrdinu, jeho cesty, príhody a útrapy. Archetypom takého hrdinu je Conan.

cyberpunk

Dílo orientované na symbiózu člověka a techniky v silně globalizované společnosti. V kyberpunku hrají nezanedbatelnou roli informační technologie, počítače a zejména umělá inteligence. V příběhu obvykle jde o činnost hackerů v undergroundovém prostředí v nepříznivém kybernetickém světě. Vznik tohoto žánru souvisí s okouzlením naší „před-internetové“ společnosti kouzlem sítě, která spojuje celý svět. Ale dnes už se mnohé z představ kyberpunkerů stalo skutečností.

space opera

(angl. space opera = vesmírná opera) dobrodružství odehrávající se ve vesmíru obvykle na pozadí nějakého vesmírného konfliktu.

postkatastrofická

Apokalyptická a post-apokalyptická sci-fi je speciálním podžánrem sci-fi, který operuje s katastrofou, která postihne lidstvo. V případě, že se děj odehrává během této katastrofy či krátce po ní, ocitají se hrdinové žánru v mezních situacích, v nichž je těžké, nemožné, popřípadě krajně nevhodné (z hlediska přežití) dodržovat zvyky a morální zásady, kterými je vybavila civilizovaná společnost. Pokud se děj odehrává delší dobu po katastrofě, je v post-apokalyptické sci-fi popisovaná společnost na nižší technologické úrovni než společnost před katastrofou, která je buďto zapomenuta či nějakým způsobem mýtizována. Autoři se často soustředí na jimi předpokládané proměny civilizovaného chování v chování odpovídající drsnější situaci, odhaduji důsledky a dopady katastrofy na uspořádání společnosti a modelují (často i odlišné) strategie a taktiky jak se s nimi vypořádat.

pro děti a mládež

Detská literatúra je určená pre mladších čitateľov. Hrdinami sú často deti, ktoré sa ocitajú v iných svetoch. Niektoré knihy boli pôvodne písané pre deti a mládež, no stali sa populárnymi aj u dospelých. Opačným prípadom sú knihy napísané pre dospelých, ktoré neskôr prebrali deti (J. Verne).

utopie

Utopie (z řečtiny ú = ne, topos = místo) líčí alternativní model společenského uspořádání v pomyslné zemi. Právě díky umístění děje do neexistující či neznámé reality se řadí do fantastiky. Slouží obvykle k popisu, jak si autor představuje ideální společenské zřízení.

nonfiction

Díla představující se jako pomocná - příručky, průvodce, mapy, atlasy, ...

zombie

Musí být jako podstatný prvek.

podle videohry

definice

mimozemská invaze

definice

kolonizace vesmíru

definice

fantaskní

Žánr knih, které mají v sobě určité prvky fantastiky, ale pouze jako podružnou složku. Označovaly se takto knihy, které byly lehce do tajemna, ale né natolik, aby mohly být označeny jako horor a lehce do fantastična, ale nikoli natolik, aby mohly být zařazeny jako fantasy.

steampunk

Subžánr fantastické literatury, děj bývá zařazen do viktoriánské éry, do doby průmyslové revoluce, do doby okouzlení novými technickými vynálezy, ale i do doby kdy společenské poměry otřásají dosavadním řádem a mění jej. Typickými prvky kromě reálií viktoriánského období jsou magické stroje, létající města, složitá technologická zařízení poháněná párou apod. Časté je také použití reálných postav a alternativní historie.

cestování časem

Cestovanie časom zahŕňa témy cestovania do budúcnosti, návratov do minulosti. Častá téma je aj zmena budúcnosti prostredníctvom zvrátenia výsledku udalosti z minulosti (pr. vojna).

hard sci-fi

Podžánr science fiction charakteristický svým zaměřením na vědeckou správnost a přesnost. Termín hard SF byl poprvé použit Peterem Schuylerem Millerem v roce 1957. Původně se používal pro označení čisté science fiction ze zlatého věku science fiction, později se začal používat pro veškerou klasickou SF literaturu, která se opírá o poznatky tzv. tvrdých (hard) věd. Mezi tyto vědy se počítá: fyzika, astrofyzika, astronomie a podobné disciplíny. Nejtypičtějším příkladem hard SF je román Hala Clementa Těžká expedice. Autoři hard science fiction se soustřeďují na popis nových technologií, fyzikálních a astronomických jevů a jejich případných dopadů na okolní svět. Tak mohou méně ortodoxní autoři použít například cestování nadsvětelnými rychlostmi a popsat, jak by vypadal svět, v němž by cesta mezi hvězdami trvala pouhé měsíce. Autoři se snaží o konzistentnost svého díla se soudobými vědeckými poznatky. Dokonce i v alternativním vesmíru s odlišnými přírodními zákony se autor tohoto žánru literatury bude snažit o věrohodnost takového vesmíru. Příkladem je Stephen Baxter

fanzin

Časopis vydávaný fanoušky převážně sdruženými pod SFK (Science Fiction Klub), zejména v době do roku 1990. Nejde o oficiální tiskoviny vydávané profesionálními nakladatelstvími, ale o ryze amatérský tisk.

fanbook

Kniha (román/antologie/sbírka povídek) vydaná fanoušky(em) na vlastní náklady.

military

Podžánr sci-fi, kde hlavní linií příběhu je meziplanetární konflikt a jeho vojenské řešení. Hlavními postavami tohoto žánru jsou vojáci a podstatnou část příběhu tvoří vojenské operace – od potyček několika nabušených rváčů až po plasticky vylíčené střety meziplanetárních vojsk. V případě fantasy žánru je hlavní postava podstatnou část knihy vojákem v armádě, nebo se dílo zaměřuje bitvu několika armád, popřípadě celou válku.

audiobook

Knihy označené tímto tagem byly převedeny do zvukové podoby - ať už čtení textu, či rozhlasová hra aj. - je možné je tedy získat (CD, mp3 či jiný nosič, formát) a knihu si místo přečtění poslechnout.

detektivní

Detektivky mají zápletku založenou na zločinu, nejčastěji vraždě, po jehož pachateli, detailech způsobu provedení nebo motivu pátrá detektiv - může jím být jak profesionál, policista nebo soukromý detektiv, tak osoba se zcela jiným zaměstnáním. Autor musí postupovat logicky, aby čtenář mohl sledovat postup dedukce ze stop. Velmi časté je, že postava téhož detektiva vystupuje opakovaně v řadě děl jednoho autora.

literární teorie

Badatelská kniha zaobírající se žánrem, autory, popřípadě bibliografii.(Adamovič, Olša, Neff atd.)

podle filmu/zfilmováno

definice

spekulativní literatura

definice

New Weird

definice

duchové

Obsahuje prioritně duchy jakéhokoliv ražení.

upíři

Musí být jako podstatný prvek.

draci

Musí být jako podstatný prvek.

vlkodlaci

Musí být jako podstatný prvek.

omnibus

Více románů jednoho autora v jedné knize, často propojených sériovou hlavní postavou.

románové antologie

definice

dospívající

tzv. čtivo pro young adult, tedy dospívající čtenáře. Jde především o populární zamilované čtení o upírech, vlkodlacích apod. Hovorově tež o "čtivo pro puberťáky".

časopis

Periodický titul, který v daném roce ve shodné obsahové i grafické úpravě vyšel alespoň dvakrát a obsahuje z převážné většiny SF, fantasy a horor.

povídková sbírka

Soubor dvou a více samostatných beletristických děl jednoho autora, z nichž alespoň jedno spadá do oblasti fantastické literatury, vydaných společně jako samostatný knižní titul.

antologie

Soubor dvou a více děl různých autorů, z nichž minimálně jedno spadá do oblasti fantastické literatury, vydaných jako samostatný knižní titul pod jedním souhrnným názvem.




WebArchiv - archiv českého webu