autor » John Gregory Betancourt
foto autora
10 nejlépe hodnocených

John Gregory Betancourt

pohlaví: muž

Život: * 25.10.1963

Národnost: americká

odkazy: 4x [info]John Gregory Betancourt se narodil 25. 10. 1963 v Missouri, jeho otec, Philip P. Betancourt je archeologem, dětská léta tak John Betancourt trávil ve vzdálených místech Řecka, obzvláště Kréty, kde jeho otec pracoval na vykopávkách. Tam také získal lásku k četbě a objevil takové různorodé spisovatele jako Clark Ashton Smith, Michael Moorcock a Jack Vance v knihách dovážených z Anglie. Když vyčerpal zásoby knih, začal pro zábavu vymýšlet vlastní příběhy.
První jeho vydanou prací byla báseň The Argia publikovaná v časopise „Space & Time“, první povídku Vernon's Dragon prodal ve svých 16ti letech do antologie „100 Great Fantasy Short-Short Stories“ editované Isaacem Asimovem, Johnem F. Carrem a Martinem H. Greenbergem, v 19ti koupilo jeho první román The Blind Archer nakladatelství Avon Books.
Během své kariéry střídá Betancourt profesi spisovatele a editora, na vysoké škole pracoval jako pomocný redaktor pro Amazing Stories, společně s Georgem Scithersem a Darrellem Schweitzerem založil literární agenturu a získal licenci na název Weird Tales a znovu obnovil tento legendární časopis.

V roce 1988 se oženil s Kim Hermo a odstěhoval z Philadelphie do Newarku, New Jersey, kde společně založili vydavatelství Wildside Press (publikovali eseje Fritze Leibera, díla Mike Resnicka, P. D. Caceka, Darrella Schweitzera, George H. Scitherse, Very Nazarian, Stephena H. Segala, a Seana Wallace.

Od roku 1990 po sedm let pracoval jako editor pro Byron Preiss, potom se stal autorem „na plný úvazek“. Nadále se věnoval práci pro Wildside Press, stal se průkopníkem v nových formátech knih jako print on demand, e-books a zejména audiobooks – vydal a-booky H. B. Pipera, Andre Norton, Roberta E. Howarda a H. P. Lovecrafta.
Čtenářům fantasy je nejznámější jeho série The New Amber (aka Dawn of Amber) (česky Úsvit Amberu, Classic 2003–06), inspirovaná dílem Rogera Zelaznyho.

Roger Zelazny's Dawn of Amber:
1. Nine Princes of Chaos (2002)
aka The Dawn of Amber (česky – První stín Amberu – 2003)
2. Chaos and Amber (2003) (č. – Amber a Chaos – 2004)
3. To Rule in Amber (2004) (č. – Kouzlo Amberu –2006)
4. Shadows of Amber (2005)

a připravovaný:
5. Sword of Chaos (2007-?)
Napsal také několik dílů sci-fi série Star Trek a řadu románů a povídek (česky některé vyšly v časopisu Nemesis).

John G. Betancourt žije s manželkou a dvěma syny v Marylandu.

(životopis prevzat z webu: www.fantasy-lit.cz)WebArchiv - archiv českého webu