autor » Jonathan Swift
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Jonathan Swift

pohlaví: muž

Život: * 30.11.1667 † 19.10.1745

Národnost: irská

odkazy: 17x [info], 2x [wikipedie], 1x [web]

irský spisovatel, satirik a církevní hodnostář.

Narodil se v Dublinu anglickým rodičům po smrti svého otce; vychovával ho strýc. Vystudoval tam s nevalným prospěchem univerzitu a stal se r. 1688 tajemníkem vynikajícího anglického státníka Williama Templa. Podřízené postavení ho však tísnilo, a tak odešel od Templa, stal se anglikánským duchovním, žil krátký čas jako venkovský farář, ale vrátil se zase k Templovi a zůstal u něho až do jeho smrti r. 1699. Za svého dlouhého pobytu na Templově venkovském sídle získal si Swift značné vzdělání a nabyl politického rozhledu. Poté žil jako duchovní devět let v Irsku a r. 1709 odešel do Anglie, kde byl pět let až na krátkou návštěvu v Dublinu, když tam byl jmenován děkanem u sv. Patrika. V politice stál nejdříve na straně whigů, aby později stanul na straně toryů, jejichž ministrům prokazoval neocenitelné služby články v časopise Examiner a politickými brožurami. Nedočkal se však vysněného biskupství, ale stal se pouze děkanem u sv. Patrika.

Od r. 1701 měl Swift poměr s Esther Johnsonovou, která žila v domě Templově, když tam byl tajemníkem. Je to známá „Stella“, jak ji jmenoval ve svých četných a něžných dopisech. Šla za ním do Irska a žila nikoli s ním, nýbrž vedle něho až do své smrti r. 1728. Krom toho měl Swift poměr ještě s Esterou Vanhomrighovou („Vanessa“), jenž se do něj vášnivě zamilovala, když mu bylo přes čtyřicet (jí bylo o 24 let méně). I Vanessa šla s ním do Irska, kde zemřela roku 1723, nedlouho po roztržce se Swiftem, vzniklé tím, že dověděvši se o své sokyni, napsala buď jí nebo Swiftovi list, který jí děkan neodpustil. Po smrti Stellině stranil se čím dále tím více veřejnosti i svých přátel a žil na konec v úplné odloučenosti. Rozum jeho se zatemňoval, až pět let před svou smrtí zblbnul a poslední dvě, tři léta vůbec na nikoho nepromluvil.

----------------------
Zkrácená verze Gullivera vyšla v knize Dobrodružné příběhy: Tři mušketýři a jinéhttps://www.legie.info/kniha/23142WebArchiv - archiv českého webu