autor » Alfred Kubin
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Alfred Kubin

pohlaví: muž

Život: * 10.04.1877 † 20.08.1959

Národnost: rakouská

odkazy: 1x [web], 1x [životopis]rakouský malíř, kreslíř, grafik a spisovatel

Po studiu na gymnáziu v rodných Litoměřicích se A. Kubin nejdříve učil fotografem v Klagenfurtu, chtěl se stát vojákem (důstojníkem byl i jeho otec), nakonec se však věnoval malířství. Jen krátce studoval mnichovskou akademii, od roku 1898 tvořil samostatně. Od roku 1902 spolupracoval v Mnichově s časopisem Simplicissimus, kde se seznámil s Gustavem Meyrinkem. Několikrát navštívil Paříž a tam se blíže poznal s Odilonem Redonem. Byl spoluzakladatelem Neue Künstlervereinigung München a stal se i členem skupiny Der blaue Reiter. Jeho tvorba byla ovlivněna především Maxem Klingerem, ale inspiraci hledal i v tvorbě Redona, Edvarda Muncha a Jamese Ensora. Jeho akvarely se přiblížily surrealismu. Své vynikající kreslířské schopnosti uplatnil hlavně jako ilustrátor, svými kresbami doprovodil na 70 publikací. Volil nejraději perokresbu, která mu dovolila uplatnit jeho osobitý styl, v němž jemnými čarami dosáhl zvláštní tísnivou atmosféru.

V literatuře jsou pro jeho dílo charakteristické fantaskní a snové prvky, jeho jediný román „Die andere Seite“ (1909, česky „Země snivců“, 1947) v lecčems připomíná Meyrinkova „Golema“, kterého měl původně také Kubin ilustrovat. Celá věc vedla mezi nimi k roztržce a Meyrink svůj dosud nepublikovaný román poté přepsal. Vedle autobiografických knih napsal řadu esejů a statí – český výbor „Z mého života a mé dílny“ vyšel v roce 1963.


In: KDO BYL KDO v naššich dějinách ve 20. století, http://www.libri.cz/databaze/kdo20/list.php?od=k&start=1WebArchiv - archiv českého webu