autor » Lewis Carroll
Oblíbenost autora: v Top10 u 4 registrovaných
foto autora

Lewis Carroll

je pseudonym, pravé jméno je Charles Lutwidge Dodgson

Život: * 27.01.1832 † 14.01.1898

Národnost: britská

odkazy: 27x [info], 3x [životopis], 6x [web]

Charles Dodgson je znám zejména díky svým knihám pro děti „Alenka v říši divů“ (Alice's adven­tures in wonderland, 1865) a „Alenka za zrcadlem“ (Through the looking glass, 1872), které jsou také vynikající satirou a příkladem slovních hříček. Přijal pseudonym Lewis Carroll, anglický překlad svých prvních dvou jmen v latině „Carolus Lodovicus“.

Charles Dodgson byl synem anglikánského duchovního. V letech 1846 až 1850 navštěvoval školu Rugby School a v roce 1854 absolvoval na Christ Church College Oxford. Dodgson pak zde do roku 1881 přednášel matematiku a psal pojednání a učebnice pro studenty. Přestože v roce 1861 dostal souhlas děkana, nikdy nebyl vysvěcen na kněze, částečně proto, že byl postižen koktavostí, která by mu ztěžovala kázání, ale zejména proto, že měl jiné zájmy.

Mezi Dodgsonovy záliby patřila fotografie a Dodgson se stal vynikajícím fotografem, který nejraději fotografoval děti. Alenka, jedna ze tří dcer Henryho George Liddella, děkana Christ Church, se stala předlohou jeho knižní Alenky.

Jako matematik byl Dodgson konzervativní. Byl autorem několika matematických knih, např. „Přehled rovinné algebraické geometrie“ z roku 1860. Žádná z jeho knih neměla zásadní význam s výjimkou jeho knihy „Euklidés a jeho moderní rivalové“ z roku 1879, která je zajímavá z historického hlediska.

Dodgson se zabýval také logikou, kterou chápal spíše jako hru než jako nástroj pro testování možností. Vytvářel některá nová slova kombinací slov původních.WebArchiv - archiv českého webu