autor » Elizabeth Moon
Oblíbenost autora: v Top10 u 3 registrovaných
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Elizabeth Moon

pohlaví: žena

Život: * 07.03.1945

Národnost: americká

odkazy: 1x [web], 1x [wikipedie], 3x [info]Elizabeth Moon, celým jménem Susan Elizabeth Norris Moon, se narodila v Texasu pár kilometrů od mexické hranice. V roce 1968 ukončila studia historie na Rice University a přihlásila se do válečného námořnictva. Zúčastnila se operací ve Vietnamu a získala hodnost poručíka. Potí se vrátila ke studiu a získala druhý akademický titul bakaláře (B. A.) v oboru biologie na universitě v Austinu. Žije se svým manželem a synem v blízkosti Austinu (Texas) a kromě psaní se věnuje dobrovolné a charitativní činnosti ve školách, knihovnách, obchodních komorách a církvi.

Psát začala již jako dítě a o první knihu se pokusila v šesti letech – mělo jít o příběh jejího psa. Během dospívání se dala na psaní sci-fi, které však dlouho považovala za jakousi „bokovku“ a vážněji je začala brát až když překročila třicítku a měla pravidelný sloupek v místním týdeníku. Její první román „Ovčákova dcera“ získal Compton Crook Award. Většina její tvorby spadá do žánru vojenské sci-fi, třebaže se v ní silně projevují i témata z biologie, politiky a roviny osobních vztahů.

Mnoho z jejích téměř dvaceti románů se stalo bestsellery, byla také nominována na prestižní ceny (Hugo za „Remnant Population“) a posledního úspěchu dosáhla románem „Rychlost temnoty“, za který v roce 2003 získala cenu Nebula. Jedná se o příběh z blízké budoucnosti vyprávěný z pohledu autistického programátora, k jehož napsáni ji inspirovala i výchova jejího autistického syna Michaela.

Její tvorba se vyznačuje nevšedními nápady, uměleckou kvalitou a zejména spádem děje. Kromě u nás známé série „Paksenarrion“ z jejího pera vzešlo mnoho dalších knih, jmenujme alespoň trilogie „Heris Serrano“, „Esmay Suiza“ a „The Planet Pirates“, či zatím čtyřdílnou sérii „Vatta's War“, jejíž pátý díl má vyjít na jaře 2008.WebArchiv - archiv českého webu