autor » Max Allan Collins
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Max Allan Collins

pohlaví: muž

Život: * 03.03.1948

Národnost: americká

odkazy: 24x [info], 1x [web], 13x [rozhovor]Max Allan Collins získal za své historické thrillery dosud nevídaných jedenáct nominací na cenu Shamus organizace Private Eye Writers of America a dvakrát vyhrál se svými romány ze série s Nathanem Hellerem – True Detective (Opravdový detektiv) a Stolen Away (Ukradeno). A protože byly jeho knihy nominovány na prestižní cenu Edgar společnosti Mystery Writers of America jak v kategorii próza, tak i literatura faktu, je Collins označován jako „renesanční muž detektivní literatury“.

Jeho zájmy jdou však ještě mnohem dál, vždyť kromě pěti sérií thrillerů, několika filmových scénářů a scénářů k počítačovým hrám, nespočtu povídek a písňových textů se věnuje filmové kritice a v neposlední řadě píše také romány podle úspěšných filmových a televizních scénářů. Z těch známějších jmenujme alespoň bestseller deníku New York Times Zachraňte vojína Ryana podle slavného filmu s Tomem Hanksem, romány Maverick, Vodní svět, Ponorka U 571, Miluju trable anebo třeba knižní podoby dobrodružných filmů Mumie, Mumie se vrací a Král Škorpion.

V letech 1977 až 1993 psal Max Allan Collins scénáře ke komiksu Dick Tracy a Batman, ten vycházel nejprve na pokračování v novinách a posléze byl vydán i knižně. Jeho úspěšný „kreslený román“ Road to Perdition zfilmoval režisér Sam Mendes (př. Americká krása) s Tomem Hanksem a Paulem Newmanem v hlavních rolích. (V českých kinech se film objevil také pod méně známým názvem Cesta do pekel.)

Jako tvůrce nezávislých filmů ve své rodné Iowě napsal a režíroval napínavý film Mommy (Máma) a jeho pokračování Mommy´s Day (Maminčin den), v němž hlavní roli ztvárnila Patty McCormacková. Collins je rovněž dlouholetým rockovým hudebníkem – v poslední době nahrává a vystupuje se dvěma kapelami.

Max Allan Collins žije v Musticanu ve státu Iowa se svojí manželkou – spisovatelkou Barbarou Collinsovou, s níž už napsal řadu povídek a nyní jim právě vychází jejich první společný román – a se svým dospívajícím synem Nathanem.WebArchiv - archiv českého webu