autor » J. R. R. Tolkien
Oblíbenost autora: v Top10 u 512 registrovaných
foto autora

J. R. R. Tolkien

pohlaví: muž

Život: * 03.01.1892 † 02.09.1973

Národnost: britská

odkazy: 19x [info], 7x [web], 2x [wikipedie], 1x [film]

Životopis

John Ronald Reuel Tolkien se narodil v Bloemfonteinu v jižní Africe dne 3.ledna 1892, kde jeho otec pracoval jako bankovní úředník. Jeho rodiče Mabel Suffieldová a Arthur Reuel Tolkien pocházeli z anglického Birminghamu. Tolkienův otec umírá roku 1895, právě když jsou John, jeho bratr Hylary a jajich matka na návštěvě u příbuzných v Anglii. Tak se se svým bratrem a matkou stěhuje do vesnice Sarehole nedaleko Birminghamu. Říká se, že Sarehole byla předlohou pro Kraj, domov hobitů. Roku 1900 začal Ronald chodit do školy Krále Edwarda, proto bylo pro rodinu nutné se přestěhovat blíže ke spoji do města. Po odchodu ze Sarehole žila rodina krátce na 214 Alcester Road, blízko vesnice Moseley. Tolkien vyrůstal mezi kontrasty průmyslového města a zelení anglické krajiny. Tolkien často naříkal nad zásahem civilizace na venkově. Ale bylo jedno místo, které civilizace minula, záhadný svět močálu Moseley. Toto zázračně uchované útočiště divoké přírody bylo ideální místo pro dětské hry dvou chlapců. Je připomínáno v Tolkienově popisu Starého Lesa (Old Forest), posledního z pravěkých divokých lesů, kde žil Tom Bombadil. Z Moseley se vrátili do Kings Heath a žili na 86 Westfield Road. Ale brzo se opět stěhovali do domu na Oliver Road. Aby ušetřili peníze, Mabel přeložila své dva chlapce na blízkou školu St. Philip´s Grammar School. Přesto Ronald, když získal stipendium, následující rok znovu začal studovat na King Edward´s School. Během pobytu na Oliver Road byla Tolkienova matka diagnostikována jako diabetička, a v roce 1904, když mu bylo pouhých 12 let, zemřela. Ronald a Hilary byli posláni k tetě Beatrice Suffieldové, kde bydleli po čtyři roky.

Získal stipendium na Exeter College v Oxfordu, na studium klasiky. Odešel na Oxfordskou Universitu v roce 1911. Po zkoušce ve druhém ročníku mu bylo doporučeno, aby přestoupil na angličtinu, protože se zajímal o jazyky. Začal studovat angličtinu ve třetím semestru v roce 1913. 1914 začala první světová válka. Ve středu 22. března 1916 se oženil s Edith Brattovou. 2.června 1916 byl povolán k Lancashirským střelcům a odplul do Francie. Byl propuštěn poté, co strávil většinu r. 1917 v nemocnici, protože trpěl „zákopovou horečkou“ – během této doby začal psát Knihu ztracených pověstí (The Book of Lost Tales). Po válce získal práci na Oxfordském anglickém slovníku. Nejdříve se přestěhoval na 50 St. Johns Street , ale později se se svou ženou a synem přestěhoval za roh na 1 Alfred Street (nyní Pusey Street). 1920 se přestěhoval do oddělení angličtiny Leedské university. Stal se zde profesorem anglického jazyka (1924), ale 1925 se vrátil do Oxfordu. 1925 byl zvolen Rawlinson a Bosworthským profesorem anglosaštiny. Tolkien, C. S. Lewis a ostatní přátele vytvořili skupinu „Inklings“. Scházeli se pravidelně a četli si pasáže ze svých současných prací. Jejich nejoblíbenějším místem setkání byla Eagle a Child Pub, známá jako Bird and Baby. 1945 byl Tolkien zvolen Mertonským profesorem anglického jazyka a literatury, proto odešel na Merton, který měl mnohem radši než Pembroke. Tolkien zanechal výuky (1959) a 1968 se se svou ženou přestěhovali do Bournemouth. Nakonec se Tolkien, když roku 1971 zemřela jeho žena Edith, odstěhoval zpět na Oxford. 28. srpna odjel na návštěvu do Bournemouthu. 30. srpna byl s bolestmi převezen do nemocnice, kde zjistili krvácející žaludeční vřed. 1. září došlo k zanícení. Tolkien zemřel 2. září 1973 v Bournemouth.

Tolkien žil klidným rodinným životem, měl tři syny a dceru. Často jim vyprávěl pohádkové příběhy s motivy a zvyky ze středověkých eposů a nordických ság, objevovaly se zde však postavy s dnešní povahou. Jeho universitní kolegové ho přiměli k tomu, aby své vyprávění zpracoval a zapsal. Když bylo Tolkienovi 45 let, vyšlo první vydání knížky Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky. Měla úspěch. Ale ještě dříve, než vyšel tiskem, pracoval Tolkien na rozsáhlejším eposu – Pánu Prstenů. Práce si vyžádala plných 13 let a velké střetnutí druhé světové války nesporně poznamenalo morálně symbolický smysl dějového pásma. Roku 1949 byla dopsána trilogie o Pánu Prstenů, sága o 1300 stranách a 134stránkovém doplňku. Obsahuje podrobné údaje o starém jazyce Středozemě, přesně vypracovanou chronologii této vybájené říše za 6462 let, přehled dynastií a rodových posloupností a množství dalšího faktografického materiálu, utříděného s vědeckou přesností. Toto dílo vzbudilo ohromný zájem, hlavně mezi mládeží v druhé polovině šedesátých let. Pán Prstenů zahájil období tolkienistického kultu. Nejen literární senzací se stal po dvou amerických paperbackových vydání roku 1965. Brzy bylo prodáno čtvrt miliónu kusů a úměrně se zvýšil zájem i o jeho staršího bratříčka – Hobita. Byl přeložen do mnoha jazyků, Tolkienovi fanoušci se začali organizovat. Autora celý ten kolotoč okolo jeho díla příliš nepotěšil, již roku 1959 odešel na odpočinek do malé vesničky Headingtonu. Zemřel 2. září 1973 a nechal nedokončený další rozsáhlý epos Silmarillion, který vydal až jeho syn Christopher.

Pokud by vás zajímalo více detailů, doporučuji knihu TOLKIEN: Životopis od Hamphreyho Carpentera

(převzato z http://volny.cz/lukyp/Tolkien/tolkien.htm)


Jiné ocenění :
1977 – Locus Poll Award – Nejlepší autor všech dob – 20. místo
1989 – Interzone Readers' Poll – Nejlepší sci – fi autor všech dob – 36. místo
WebArchiv - archiv českého webu