autor » Edgar Rice Burroughs
Oblíbenost autora: v Top10 u 4 registrovaných
foto autora

Edgar Rice Burroughs

pohlaví: muž

Život: * 01.09.1875 † 19.03.1950

Národnost: americká

odkazy: 3x [web], 2x [wikipedie], 13x [info]

Edgar Rice Burroughs se narodil v americkém Chicagu v roce 1875. Po vystudování vojenské akademie sloužil u jezdectva. Když byl propuštěn, snažil se najít nějaké výnosné zaměstnání. Byl ale velkým smolařem, měl často úrazy a nezůstal proto dlouho u jednoho zaměstnání. Když byl několik měsíců kovbojem, byl několikrát těžce zraněn zloději dobytka. Ve zlatých dolech onemocněl těžkým zápalem plic. Své štěstí proto hledal v bezpečnějších kruzích literárních. Nejprve jako neznámý autor rozmanitých reklam a inzerátů, později jako pisatel drobných povídek z venkova.
Jeho sláva nadešla až v roce 1914, kdy odevzdal americkému nakladateli dokončený rukopis první knihy – Tarzan mezi opicemi.
Román v krátké době získal značnou popularitu, ještě téhož roku se objevil na knižním trhu v Anglii. Hned v příštím roce na žádost nakladatele i četných čtenářů vydal pokračování Tarzanových dobrodružství pod názvem Návrat Tarzana. Každý rok psal Burroughs další a další román o Tarzanově životě. Literární činnost mu přinesla velké zisky. Stal se průmyslníkem a bohatým farmářem. Poblíž Hollywoodu zakoupil rozsáhlý pozemek a pro milovníky Tarzanových dobrodružství vybudoval osadu Tarzanwild.
Kromě světoznámého Tarzana sepsal série knih, kde hlavní hrdinové neprožívají dobrodružství na naší zemi, ale na sousedních planetách Marsu a Venuši. Obzvláště seriál o Marsu, který začal vycházet s roční pravidelností od roku 1917, byl velmi oblíben. John Carter se stal hlavní postavou knih s přitažlivými názvy: Princezna z Marsu, Bohové na Marsu, Pozemšťan vojevůdcem na Marsu, Thuvia, děvče z Marsu, Vražedná šachovnice na Marsu.
Třetí série knih v pozdějších letech vydávaná objevovala tajemný svět uvnitř zeměkoule. Byla to kniha Do středu země i román Pellucidar, což byl název podzemního světa, kde pozemskému povrchu odpovídala pellucidarská moře a naopak. I v Burroughsových románech z tohoto prostředí najde čtenář bitvy, rvačky, příběh pronásledování i milostnou historku – tolikrát v autorových knihách opakované, ale vždy poněkud pozměněné.
V březnu 1950 Edgar Rice Burroughs – mistr dobrodružství, jak byl kritiky nazýván – zemřel. Do své smrti tvořil stále nové a nové romány, denně prý psal třicet stránek. Jeho celoživotní literární dílo tvoří 59 dobrodružných a fantastických děl, které byly přeloženy do 56 jazyků. V době autorovy smrti zůstalo mnoho rukopisů nedokončeno.

Pseudonymy Bean, Norman; Bean, NormalWebArchiv - archiv českého webu