autor » Jules Verne
Oblíbenost autora: v Top10 u 57 registrovaných
foto autora

Jules Verne

pohlaví: muž

Život: * 08.02.1828 † 24.03.1905

Národnost: francouzská

odkazy: 28x [info], 7x [wikipedie], 6x [web], 1x [životopis], 1x [rozhovor]

Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


12poslední 383 příspěvků celkem

 [48] Dilvermoon (editor) 11.03.2012 14:33  

@idle[47]: Právě proto, třeba ovládá telekinezi.

 [47] idle (editor) 11.03.2012 14:30  

@yerry[46]: Mozek velikosti planety, a oni ho posílají vykládat vagóny a otvírat dveře!

 [45] tomts (editor v době uložení příspěvku) 11.03.2012 12:41  

@yerry[43]: Jacqueline Heldovou bych tedy zrovna necitoval, házím jí do stejného pytle jako naše totalitní literární teoretiky Cigánka a Hrabáka. Heldová motá pohádky, legendy, mýty a fantasy dohromady, a navíc přihazuje jako bonusy i komiks a několik dalších samostatných žánrů (viz její kniha V říši obrazotvornosti, odkud je tento citát vytržen z kontextu). Pokud není literární badatel schopen patřičného nadhledu, raději by se měl zaměřit jinam. Není vhodné být na druhou stranu nekritickým fanouškem, ani ten není schopen udržet si odstup – z mého pohledu naštěstí dnes mezi českými literárními teoretiky vyrůstá generace mladých vědců, kteří (konečně po 150 letech tohoto literárního oboru u nás) dokážou psát na úrovni (Janáček, Mocná, Jareš, Škrabal ad). Česká SF má výhodu, že Ivan Adamovič jí zmapoval svým Slovníkem autorů a Ondřej Neff svými knihami Něco je jinak a Tři eseje. Bohužel literárně teoretických prací o zahraničních autorech populárních žánrů u nás vyšlo jen několik, ale přesto si myslím, že mnohé úvahy Ondry Neffa z knihy Všechno je jinak mají obecnou platnost i po 25 letech.

Verne a Wells samozřejmě navazovali na své předchůdce (antičtí autoři, středověcí dramatici, gotickou školu, Dumase, Defoa, Wysse, Poea…), ale to nic nemění na tom, že nezávisle na sobě stanovili určitá schemata nově vznikajícího žánru. Rozhodně nebyli sami, v té době se tvořila celá francouzská i americká škola podobně tematicky zaměřených autorů, ale řekněme, že patřili mezi nejplodnější a nejpopulárnější. Jenže, právě proto, že stáli u zrodu či obrodě žánru, který se teprve vyhraňoval a tvořil si svá specifika, ani jeden z nich nepsali cíleně vědeckofantastické romány. Z toho důvodu také přirozeně psali knihy žánrově různorodé a snaha francouzské autorky Heldové o slučování v jeden celek tak vyznívá až groteskně, nebýt polehčují okolnosti, že píše o dětské literatuře, kde určité prolínání žánrů má své opodstatnění.

 [44] barbar (editor) 11.03.2012 11:37  

@yerry[43]: Jelikož mám za sebou dvoletou docházku na UK obor bohemistika (pak jsem zběhl, přílišné teoretizování mne začalo strašně nudit), přeložil bych si ten citát asi takto: „Proboha, hlavně se vy, fanové SF, nesnažte nějak zadefinovat vlastní žánr; nevíte vůbec nic o naší metodologii a literární vědě jako takové, vaše otázky a snažení nemají valného smyslu; takže fantastické je všechno, a basta! Čtěte si to a zdržte se laskavě teoretizování…“

Jinak, pokud se tedy hodláme bavit o definicích, řekl bych, že Verne je otcem MODERNÍ fantastiky. Rozhodně před ním byly nějaké ty utopie, Lúkiános, Cyrano z Bergeracu a další, oproti jeho dílu to však byly jen drobné pokusy, a často měly spíše alegorický význam. Zda tam počítat mýty bych byl hodně na rozpacích, přišlo by mi to stejně legrační, jako když každá práce o komiksu dnes povinně začíná tvrzením, že první komiksy se našly vytesané v pyramidách (No, každá ne, samozřejmě nadsazuju :) ). Verne měl výhodu správné doby, v 19. století se už masově začaly konzumovat běžné knihy, ne hlavně náboženská literatura. (S tím má asi co dělat Francouzká revoluce.) Nelze vyloučit, že kdyby nebylo Vernea, přišel by někdo jiný, ale to je trochu jako v tom vtipu o vědci, který zasvětil celý život tvrzení, že Ílias a Odysseu nenapsal Homér, ale jiný Řek stejného jména.

Ostatně nevíme, co všechno nevzniklo, protože to prostě nikdo nevytvořil, i když doba třeba zralá byla…

 [42] barbar (editor) 10.03.2012 12:18  

Ještě tu emotivní výpověď podpořit nějakými literárními fakty; ale to asi zastánci „progresivního pokroku“ nemají zapotřebí…

 [40] barbar (editor) 10.03.2012 10:15  

@FerryH[38]: Co se celou dobu snažím vysvětlit je, že ta norma se stanovovala PODLE Verna, nikoli naopak. A Otcové zakladatelé prostě mají zvláštní práva, proto mi přišlo, že by mohl být na Legii celý.

Vždyť jediné, co je s Vernem paralelní, jsou různé mystické a spiritistické práce. A nejsem si jist, nakolik Wells navazoval a nakolik byl (byť mladší) tvůrce paralelní. Rozhodně to vzal za jiný konec, proto mě taky jeho sociální SF vždycky nudila a dodnes se jí moc nezachovalo; leda idea Války světů.

 [38] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 10.03.2012 01:27  

@barbar[37]: jiste ale za jeho zivota ten vyraz vedecka fantasie nebo vedecko fantasticke pribehy pro jeho dila uz bylo urcite pouzivane… tak jsem to myslel cili uz, kdyz to psal, ne hned o zacatku, ale ke konci u jeho pozdnich del zcela urcite…

 [37] barbar (editor) 10.03.2012 00:23  

@FerryH[36]: Píšeš „už ke konci 19. století“ a Verne vydal svou první knihu roku 1863…

 [36] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 09.03.2012 23:05  

@barbar[35]: „tou dobou žádná SF neexistovala…“ literarnima badatelama tradovany omyl.
uz ke konci 19. stoleti bylo asi ve Francii bezne pouzivano v literarne kritickych clancich a pracich souslovi: „vedecko fantasticky roman/pribeh“ a to prave pro Verna a nejake jeho epigony a jejich SF romany… presnej vyraz ve francoustine si nevybavuju, ale na NYXu to tusim vyhrabal RIP z nejakejch dobovejch materialu ve francouzstine, kdyz jsem ja nasel tehle vyraz v ceskem prekladu k uvodu jedne Renardovo SF knizky tusim z roku 1910, a ptal sem se na puvod – jestli to nahodou neni prevzate z francouzstiny pri prekladu.

ja z toho dovozuju (ale je to samozrejme jen hypoteza), ze americke „science fiction“ vlastne bylo odvozene prave od tehle francouzkych skatulek, tazke to neni vynalez americanu. Nebo je to jejich vynalez, ale az druhotne nasazeny znovu ve 20tych letech… a teprve pak se ujal. V tom bych jim zasluhu neupiral, ale prvni urcite nebyli a take ten vyraz pro zanr prvni nevymysleli…

 [35] barbar (editor) 09.03.2012 20:40  

@tomts[34]: Já jsem tak 30 verneovek svého času četl. Má první skutečná kniha byla verneovka – „20 000 mil pod mořem“; dostal jsem ji k osmým narozeninám a hned jsem se do ní pustil. „Podivuhodný svět Julese Vernea“ od Neffa pro mě byla skoro bible, vlastně první literárněteoretická věc, co jsem četl, naši mi ji koupili asi hned, když vyšla. Půlku všech vědomostí o Vernenovi dodneška čerpám z ní…

Je to asi zbytečně hnidopišské, nicméně musím trvat na tom, že Verne NEpsal sci-fi, protože tou dobou žádná SF neexistovala. :)

 [34] tomts (editor v době uložení příspěvku) 09.03.2012 20:00  

@barbar[23]: Všechny SF prvky, které Verne zveřejnil ve svých knihách jsou poměrně důkladně zmapované např v knize Jules Verne a jeho svět (O. Neff, MF 2005). Lidí, kteří přečetli všechny Verneovky je docela dost a literárních teoretiků také, ale to je věc vedlejší. Verne NEpsal sci-fi, ale populárně-naučné knihy s dobrodružnou zápletkou pro mládež. Tuto škatulku splňují Podivuhodné cesty bezezbytku, a proto také zde najdeme v mnoha případech „pouhá“ pokračování knih jeho oblíbených předchůdců. Jen těch robinsonád co napsal – Dva roky prázdnin, Škola robinsonů, Druhá vlast… samozřejmě všechny bez jakýchkoliv fantastických prvků… Je tu Patnáctiletý kapitán, Lodivod dunajský, Jangada či Bratři Kipové – u některých z knih jsem třeba zvažoval nakolik jsou dokonce detektivkami – motiv pátrání po zločinci v Bratřích Kipech i skvělé luštění šifry v Jangadě, ale nakonec jsem usoudil, že detektivní prvky nejsou nikterak závažné a nic na Pitaval neumístil. :-D

 [33] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 09.03.2012 19:51  

@tomts[31]: k tomu musim dodat i souvisejici z jineho suplicku informacni databaze, kde take ma legie „umyslne“ diry:
Obsah povidek a pripadne jineho obsahu v te ktere knizce. Pred casem jsme to probirali v editorskem krouzku a dohodli se na principu, ze sice bude jako i drive legie v databazove skatulce vzdy mit jen zarazenou ZANROVOU povidku SF, F, pripadne horroru a fantastiky obecne… a nebude se tam davat jina povidka, ktera sice v knize je, ale neni zanrova… ovsem, aby tato informace o dile nechybela, tak se bude davat do bezne anotace ke knize:

priklady zde:
http://www.legie.info/kniha/12889-vltavsky-vyhlidalova-leonardo/povidky#zalozky
http://www.legie.info/kniha/12889-vltavsky-vyhlidalova-leonardo/zakladni-info#zalozky

priklad jak muzete pomoci u kazde publikace i vy a bude to i k vasemu prospechu…

 [32] barbar (editor) 09.03.2012 19:21  

@tomts[31]: Dobrá myšlenka…

 [31] tomts (editor v době uložení příspěvku) 09.03.2012 18:35  

@lamahe[20]: 100% souhlasím, o tomhle se zmiňoval FerryH už někdy před 4–5 lety: Šoupněte někomu z editorů do mailu kvalitni biografii a kompletní bibliografii autora a my jí přesuneme k základním informacím o autoru. Můžete se třeba mrknout na sérii http://www.legie.info/serie/592 – fantastické prvky jsou asi u 30 sešítků, ale v informaci o sérii jsou vyjmenované všechny svazky (tuším 275!), takže těch asi 80 Vernových románů můžeme klidně do infa napsat také, dokonce i přidat 1–2 obrázky :-D

 [30] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 09.03.2012 17:03  

@lamahe[27]: no tech teoretickych praci ve slkovestine a cestine o SF a F s nejakou snahou o definici a hranice zanru je opravdu pramalo… myslim ze znam prevaznou vetsinu co jsou bezne dostupne a ujistuju te ze zadna se nedobrala k ZADNE vseobecne prijimane definici zanru SF a F dokonce ani ne fantastiky obecne …

tentyz problem ovsem maji i veskere teoreticke prace v zahranici… ac sebevic fundovane tak ani jedna se nedostala ani k naznaku toho ze by vypracovala definici dostatecne neprustrelnou aby to vzapeti i beznej laik nesestrelil jednim ci dvema priklady nejakeho dila na hranici zanru…

ano je to tak, definice zanru SF a Fantasy neexistuje… nebo jeste lepe receno, existuji jich tisice …a jsou navzajem vzdy vice mene nekompatibl a jen slabe se prolinaji v urcitych bodech, takze ty definice jsou na nic … nedefinuji nic… :))

 [29] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 09.03.2012 16:55  

@lamahe[20]: .. za mne rikam: trefilas hrebicek na hlavicku… dejte predpracovane BIO jak ma bejt nebo informaci ke knize a dam to tam… jen upozornuju ze ty priserne formatovaci podminky v tom jazyce se kterym pracuje tehle web umi jen pramalo editoru … mozna snad jen Knedle… (jen doufam, ze v nove Legii pocita s necim vice blbuvzdornym a uzivatelsky privetivym i na formatovani pro editory!!!) a tak pokud to bude prehnane formatovanej text, tak to vse pak zmizi…

 [28] barbar (editor) 09.03.2012 13:22  

@lamahe[27]: Je možné, že z toho časem vypadne něco zajímavého, což by bylo fajn! (Ne jako příšerné „teoretické“ články Egona Niczkiho neblahé paměti, které byly odborné výhradně tím, že každou čtvrtou větu dal autor jako poznámku pod čarou.) Ale když se člověk nuceně na škole nějaký čas zabývá Mukařovským (nomen omen!) a strukturalismem, prostě vidí, že fundované teoretické základy vypadají jinak…

(Teda ne, že bych si chtěl takto kazit radost ze čtení!! :) )

 [27] lamahe (editor) 09.03.2012 13:05  

@barbar[23]: Zaujímavé, ja mám skôr dojem, že je fantastika preteoretizovaná. Je dostupných neuveriteľne veľa diplomoviek, dizertačiek, encyklopédií a full-scale teoretických kníh. Niekedy vnímam prílišnú snahu o škatuľkovanie a kritici, ale aj laici hľadajú v textoch významy o ktorých nemal autor ani poňatia.

 [26] lamahe (editor) 09.03.2012 12:50  

@KeB[22]: Je mi to jasné ;) ..v každom prípade, loboval/a tu za to Apoen, takže môže ukázať, že vládne nielen slovom, ale aj činom, keď to tu tak veľmi chýba :)

 [25] barbar (editor) 09.03.2012 12:41  

@idle[24]: Určitě ano! :)

I když nevím, zda až tolik; jak jsem říkal: část problému tkví v tom, že Verne tenhle žánr mimoděk založil.

Ideální by asi bylo kooperovat s nějaký webem, který si dělají verneovkaři, případně mít nějakého vlastního…

Co mě napadlo (ale určitě nejsem první): nešel by nějaký tag „knihy žánru příbuzné“? Tam by se mohla schovat literární teorie (tžeba Neffovo Něco a Všechno je jinak by sem formálně taky patřit nemělo – není to beletrie), King, Daniken, Souček… Samozřejmě si uvědomuju, že je to jen návrh posunout hlanici někam dál a sporné případy by zůstaly.

A že by se musel najít někdo, koho by bavilo se s tím žabit…

 [24] idle (editor) 09.03.2012 10:37  

@barbar[23]: Popravdě řečeno, myslím si, že rozdělení „obsahuje/neob­sahuje to fantastický motiv“ sice nemusí být vždycky úplně jednoznačné, ale jakékoliv jiné bude ještě vágnější. A pokud by Legie neměla svého rezidentního literárního teoretika, který by o tom v každém sporném případu autoritativně rozhodoval, tak by těch diskusí o tom, co sem patří, bylo ještě o dost víc.

 [23] barbar (editor) 09.03.2012 10:31  

Je to samozřejmě otázka rozhodnutí kormidelníků Legie (což já tedy nejsem, i když mám štítek „editor“ kvůli knihám svého nakladatelství). Svůj názor neprosazuju, prostě jen pronáším do pléna. Ani ho sám nemohu realizovat, neb nejsem dost kovaný Verneův fanoušek, přestože ho považuju za jednoho ze svých literárních mistrů. Krom toho ještě pořád nemám dost upravené ani knihy od Strak na vrbě.

Z literárního hlediska mi to ovšem přijde zřejmé. Verne psal „Podivuhodné cesty“ a mezi příběhy „Pět neděl v balónu“ a „Cesta ze Země na Měsíc“ vlastně není zas takový rozdíl, jen v kulisách. Verne do putování gentlemanů odněkud někam občas přidal fantastický motiv a občas ne (i když nebyla v té době fantastická sama myšlenka objet za 80 dní Zemi?) Později přidával i různé motivy zrady a pomsty, rodinné příběhy, ale mně osobně se ti gentlemani, kteří někam putují kvůli sázce anebo poznání, líbí o poznání víc.

Myslím si, že by bylo zajímavé, kdyby se k tomuhle problému vyjádřil třeba Neff nebo Ivan Adamovič, kteří jsou oba kovaní teoretici. Teorie je totiž to, co nám chybí, proto taky fanoušky fantastiky neberou literární vědci příliš vážně. Ta hranice „obsahuje/neob­sahuje to fantastický motiv“ je hrozně vágní a možná se dala aplikovat na Superseznam před listopadem 89, ale dneska tedy nevím…

 [22] KeB (editor) 09.03.2012 10:18  

@lamahe[20]: Přesně jak říkáš. A přesně tohle, v bledě modrém, mi svého času sdělil tomts :), Pokud je někdo fanda Julese Verne(a) má prostor k seberealizaci. Celý můj návrh byl směřován tímto směrem :)

 [21] Gaarq (editor) 09.03.2012 09:36  

@yerry[16]: je tu štítek „spekulativní literatura faktu“, kamž patří i pan hoteliér. otázkou je, patří-li tento štítek i na legii.

 [20] lamahe (editor) 09.03.2012 09:18  

@KeB[19]: No podľa mňa by neboli tak rýchli s tým posielaním, keby si im to pripravil a oni by to tam len nakopírovali ;) Nevidím žiadny principiálny dôvod, prečo by mali odmietnuť „suchý“ odkaz, okrem toho jedného, že je treba na to zmapovanie kníh čas.

 [19] KeB (editor) 09.03.2012 09:05  

@Honzeecheck[18]: Z mojí strany se jedná o čistě teoretický návrh, Připomínky směřuj na editory, protože to budou dělat oni a ne já. Takže se taky nakrásně může stát, že nás pošlou do holé prdele oba dva (mě s mým návrhem a tebe s Kingem), popravdě bych se jim vůbec nedivil…

 [18] Honzeecheck 09.03.2012 08:09  

@KeB[17]: v tom případě udělat to samý u kinga…

 [17] KeB (editor) 09.03.2012 06:45  

@tomts[13]: @lamahe[15]: Velká pravda, maximální kompromis bych viděl asi takto. Udělat pod Julesovým životopisem (ten je mimochodem docela chudý, výzva pro fanoušky) čáru a napsat nonfiction díla. A nechat to jako suchej seznam knih bez odkazu bez ničeho. To by myslím mohlo projít, ale kdo by to udělal?

 [15] lamahe (editor) 08.03.2012 23:49  

@barbar[14]: Citujem z hlavičky stránky: „LEGIE – databáze knih Fantasy a Sci-Fi“ Podľa mňa je to dosť jasné.

 [14] barbar (editor) 08.03.2012 23:41  

@tomts[13]: Prostě jsem prezentoval svůj názor, toť vše. :)

Verne je „prazakladatel“. V jeho časem žádná SF neexistovala, těžko tedy vymezovat, co kam patří. A jeho románová řada se jmenuje Podivuhodné cesty. Co je v ní, to bych tam počítal. Nějaká ta Zlomená stíbla taky ne, to souhlasím… :)

Wells spal vedle SF díla prvoplánovitě sociální, ty bych sem taky necpal. (Blavatská tuším v Superseznamu bývala?) Prostě mám dojem, že by sem ten Verne nějak patřil. Nevnímám tím žádnou úhonu na serióznosti Legie, ale mohu se mýlit…

 [13] tomts (editor v době uložení příspěvku) 08.03.2012 22:19  

Lidi, prosím, neblbněte… Je dobře třetina Vernova díla, kde nenajdete SF prvek, kdyby jste se rozkrájeli, ale není snad k tomu vyhledávání ani důvod. Já dost dobře nechápu, o co vám vlastně jde? Chceme být SERIÓZNÍ databází, nebo si na ní budeme jenom hrát? Mám rád Shakespeara, ale nevidím důvod, proč se snažit do Legie propašovat třeba Sen noci svatojánské… Mám rád antické autory, tak proč tu nemít Platóna a jeho Timaios a Kritias, vždyť se tam píše o Atlantidě… A co Epos o Gilgaméšovi, vždyť se jedná o nejstarší dochovaný SF a fantasy příběh… Bible, Korán, Talmud… Daniken, Sitchin, Muldašev, Blavatská… když bramboračku tak pořádnou… Wells byl také „otec sf“ tak proč tu nemít kompletního i jeho: Rusko v mlze, Láska a pan Lewisham, Tono-Bugway, Není nad opatrnost, Anna Veronika…

 [12] Elinor 08.03.2012 11:41  

@barbar[10]: no, nějaký fantastický prvek je, myslím, všude, na to, že Carův kurýr je alternativní realita, upozorňovala už část Vernových současníků a pokud si vybavuji, Verne sám tvrdil, že ty tahanice kolem Tatarů na Sibiři považuje za zhruba stejně (ne)fantastické jako to, o čem píše v jiných knihách… Tolik sarkasmus z mé strany; ještě dodávám, že ono i to Michajlovo (ne)oslepení je dosti fantastické. xD

Podle mě na legii může být kompletní Verne, stejně jako kompletní King – horor nestojí přece jen na fantastickém prvku, jedna z nejlepších hororových povídek, co jsem četla, byl Poeho Černý kocour, kde žádné nadpřirozeno není. :)

 [11] idle (editor) 08.03.2012 10:29  

@barbar[10]: Nepřečíst si něco jenom proto, že v tom není fantastický prvek, by opravdu byla škoda. Ale přítomnost/nep­řítomnost díla na Legii snad nerozhoduje o tom, jestli si to člověk přečte nebo ne – to by bylo vážně trochu smutné.

 [10] barbar (editor) 08.03.2012 10:26  

Pravda je, že u Vernea to přechází hodně spojitě. Nepřečíst si Pět neděl v balóně nebo Za 80 dnů kolem světa jen proto, že v tom není fantastický prvek, je vážně škoda. A leckde asi budou ty prvky sporné. Ale věřím tomu, že nějakého fanouška zas muselo hodně bavit to žánrově třídit.

Osobně se nicméně přidávám k hlasu. „Je to přece Jules Verne!“

 [9] KeB (editor) 08.03.2012 08:50  

@Jana677[8]: drsná Jana677 – Jenom mu to nandej, mně to svýho času nandal myslím tomts :D

 [8] Madam Brbla 08.03.2012 08:05  

@Apoen[6]: Já jsem se smířila se zde neúplným seznamem děl Krále hororu, jiní se holt budou muset smířit s chybějícími nežánrovými tituly Otce sci-fi… život je krutý a nespravedlivý!:-D

 [7] lamahe (editor) 07.03.2012 22:00  

@Apoen[6]: už zase?!

 [6] Apoen 07.03.2012 21:32  

Myslím si,že je hloupost u Verna rozlišovat jestli je něco fantastické nebo ne. Jako otec sci-fi by tu měla býti zařazena všechna jeho díla,protože žánrovou čistkou u díla tohoto spisovatele se může zabývat jenom člověk,který Verna nikdy nečetl nebo ho nepochopil. Proboha,vždyť je to Jules Verne!

 [5] mirakles 27.02.2012 00:24  

Díky za odpověď. Pravda asi sem nepatří, ale když je zde „Oceánem na kře ledové“ tak mě napadlo, že podobný motiv je i v Zemi kožešin ale jestli je dostatečně sci-fi nedokážu posoudit :)@FerryH[4]:

 [4] FerryH (editor v době uložení příspěvku) 26.02.2012 20:57  

@mirakles[3]: myslim ze tohle dilo nema zadne SF ani F prvky… nebo se pletu? sveho casu tu byly i nonsff verneovky… jenze pak to nakej fanatickej editor v zajmu „zanrove cistoty“ promazal… (ja to nebyl… u mne nebrec… rad bych to tam take mel, ale nac pridavat neco co pak nekdo smaze… :))

12poslední 383 příspěvků celkem
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu