autor » Robert A. Heinlein
Oblíbenost autora: v Top10 u 80 registrovaných
foto autora

Robert A. Heinlein

pohlaví: muž

Život: * 07.07.1907 † 08.05.1988

Národnost: americká

odkazy: 16x [info], 2x [wikipedie], 3x [web]

Robert Heinlein, jeden z titánů Zlatého věku science fiction, začal psát science fiction v roce 1939 po krátkém působení v armádě a brzy se stal plodným přispěvatelem do sci-fi časopisů, především Astoundmg Science Fiction, který vydal většinu toho nejlepšího z jeho rané tvorby.

Jeho povídky vynikaly pocitem „prožité" budoucnosti. V povídkách, jako jsou The Roads Must Roll (č. Cesty se musí hýbat – Velmistři SF/Baronet a Knižní klub 2001), We Also Walk Dogs (č. …také venčíme psy! – Ikarie 9/96), Blowups Happen (č. Občas to někde bouchne – Minulost napříč budoucností Classic 1996) a dalších, Heinlein ukázal, jak pronikavě a na všech úrovních zasáhnou kulturu a civilizaci budoucí objevy ve vědě a technice. Většina povídek, které Heinlein shrnul do sbírek The Man Who Sold the Moon (Muž, který prodal Měsíc), The Green Hills of Earth (Zelené stráně Země) a Revolt in 2100 (Vzpoura v roce 2100), zapadá do schématu jeho futuristické série, která byla později definitivně shrnuta v rozsáhlém souboru The Past Through Tomorrow (č. Minulost napříč budoucností, Classic 1996).

Heinlein se proslavil také rozborem sociálních a politických témat a popisem společností umístěných do prostředí science fiction, v nichž se často střetávají soukromé a kolektivní zájmy. Román Beyond This Horizon (Za tímto obzorem) rozvíjí myšlenku budoucího světa, kde eugenika vytvořila dokonalou společnost. V románu Methuselahs Children (č. Metuzalémovy děti Classic 1994) se autor zabývá skupinou nesmrtelných, důsledku selektivního šlechtění, která musí čelit záhubě z rukou těch, kteří nebyli obdařeni podobnou schopností. Román The Moon Is a Harsh Mistress (č. Měsíc je drsná milenka Classic 1994 a 2001) barvitě popisuje vzpouru měsíční kolonie snažící se vymanit zpod kontroly pozemské vlády. Román The Puppet Masters (č. Vládci loutek AG Kult 1992) je Heinleinovým nejznámějším rozborem individuálního a kolektivního vědomí, jenž popisuje snahy Země odvrátit invazi mimozemšťanů odhodlaných vstřebat lidstvo do své společně sdílené mysli.

Těsně po druhé světové válce napsal Heinlein několik významných sci-fi děl pro mládež, mezi něž patří Space Cadet (č. Hvězdný kadet Classic 1996), The Star Beast (č. Hvězdný Lummox Classic 1996), Have Spacesuit – Will Travel (č. Vezmi si skafandr a běž Classic 1997) a Starship Troppers (č. Hvězdná pěchota Classic 1995 a Wales 2002), kontroverzní román o militaristické budoucnosti, kde se svoboda a občanská práva odvozují od výcviku ozbrojených sil. Román Stranger in a Strange Land (č. Cizinec v cizí zemi Classic 1995) z roku 1962 pojednává o vykupiteli vychovaném na Marsu, který obnažuje zkaženost a přetvářku civilizace na Zemi, a stal se prvním románem žánru science fiction, jenž se vyšplhal na žebříčky bestsellerů.

Heinlein byl rovněž autorem řady originálních moderních fantastických románů, mezi něž se řadí Magie, Inc. (Kouzla a.s.) a povídky sebrané ve sbírce The Unpleasant Profession of Jonathan Hoag (Nepříjemná profese Jonathana Hoaga).

(Z knihy Mistrovské kusy S-F)


Jiné ocenění :
1973 – Locus Poll Award – Nejlepší autor všech dob – 1. místo
1977 – Locus Poll Award – Nejlepší autor všech dob – 1. místo
1989 – Interzone Readers' Poll – Nejlepší sci – fi autor všech dob – 5. místo
WebArchiv - archiv českého webu