autor » Josef Nesvadba
Oblíbenost autora: v Top10 u 4 registrovaných
foto autora

Josef Nesvadba

pohlaví: muž

Život: * 19.06.1926 † 26.04.2005

Národnost: česká

odkazy: 1x [životopis], 2x [wikipedie], 16x [info], 1x [web], 1x [rozhovor]Maturoval v roce 1945 na pražském gymnáziu, v roce 1950 promoval na lékařské fakultě v Praze z oboru psychiatrie. V letech 1950–52 pracoval v nemocnici v Teplicích, pak působil jako vojenský lékař u letectva a v Armádním uměleckém souboru. Od roku 1956 se věnoval individuální, a zejména skupinové psychoterapii na psychiatrickém oddělení fakultní polikliniky v Praze, od r. 1967 jako samostatně pracující lékař. Lékařskou praxi vykonával do r. 1990. Podnikl též řadu cest po světě (Vietnam, USA, Čína), které měly vliv na jeho tvorbu. Je pokládán za jednoho z nejvýznamnějších (ne-li za zcela nejvýznamnějšího) autorů české SF literatury. Od konce 40. let se začal zabývat překládáním básní z angličtiny a psaním divadelních her (Dilia vydala jeho hry mimo fantastický žánr Tři podpisy, 1954; Milionář Liebig, 1956 a Mimořádná událost, 1956). Záhy se však začal věnovat povídkové tvorbě a v té převážila fantastika.

Nesvadbovy povídky byly ve své době výjimečné nejen v rámci SF, ale i v měřítcích obecné literatury. Technika v nich nehraje prim, spíše tyto povídky slouží jako jakési laboratoře lidské morálky, jako prostor pro nastínění etických a filozofických problémů. Lidské charaktery jsou v těchto prózách pouze načrtnuty, stejně tak dějová fabule slouží pouze jako nezbytný prostředek k vyjádření myšlenky tvořící jádro těchto próz. Povídky též představují výpověď o pocitech intelektuála v měnící se společnosti. Kultivovaný styl psaní, vyznačující se mj. krátkými větami a jakoby klinickým, odevzdaným sledováním vývoje událostí, je pro Nesvadbovy příběhy typický.

Nelze zapomenout na významnou roli, kterou hrál Josef Nesvadba při propagaci české science fiction. Jeho vlastní povídky se objevily v řadě světových antologií, v několika západních zemích (USA, Velká Británie, Německo, aj.) mu vyšly dokonce samostatné sbírky povídek. Do nástupu Ondřeje NEFFA byl nevyhlášeným oficiálním mluvčím naší SF, byl předsedou Sekce pro vědeckofantastickou literaturu při Svazu spisovatelů, zastupoval Československo na řadě světových SF kongresů, je předsedou české sekce organizace World SF a dvojnásobným nositelem ceny této organizace.

In: Adamovič – Slovník české literární fantastiky a science fictionWebArchiv - archiv českého webu