autor » Kir Bulyčov
Oblíbenost autora: v Top10 u 8 registrovaných
foto autora

Kir Bulyčov

je pseudonym, pod kterým publikuje Igor Možejko

Život: * 18.10.1934 † 05.09.2003

Národnost: ruská

odkazy: 11x [info], 3x [web], 1x [životopis], 3x [wikipedie]Kir Bulyčov je pseudonym Igora Vsevolodoviče Možejka. Narodil se v Moskvě, stal se doktorem historických věd a světoznámým spisovatelem. Mezi jeho koníčky patří sběratelství starých přileb a vyznamenání.
Tento historik vstoupil poprvé do literatury svou vědeckou prací. Nejprve to byly populárně vědecká díla z minulosti asijských a afrických zemí. Některé tyto knihy vyšly i v bývalém ČSSR. Mezi česky vydané historické práce patří například Sny zmizelých králů a Poselství mrtvých měst o dávných civilizacích nebo Pod pirátskou vlajkou, pojednávající o historii pirátů Indického oceánu a jižních moří.
Spisovatelem vědeckofantas­tických povídek se Kir Bulyčov stal už v roce 1966. První povídka se jmenovala Děvčátko, kterému se nestane nic zlého. V této povídce spatřila poprvé světlo světa dívenka, která se jmenuje Alenka Selezněvová. Tato holčička se narodila v jednadvacátém století a je hlavní postava kresleného filmu Tajemství třetí planety. Tato dívka je přinejmenším stejně vynalézavá a podnikavá jako Alenka z Říše divů Lewise Carrolla. Také poprvé použil svůj pseudonym. Jeho manželka se jmenuje Kira a matka byla rozená Bulyčovová, proto Kir Bulyčov.
V mnoha zemích se čtenáři science fiction s tímto jménem setkali u povídkových sbírek Zázraky v Guslaru, Lidé jako lidé, Letní ráno i u románů Slyšel jsem Zemi, Carevnin pramen, Popelčiny bílé šaty a Město nahoře.
Dospělí čtenáři si z Bulyčovova díla nejvíce cení jeho dvě novely: Pěreval (Průsmyk, čas. 1980), který vyšel česky pod názvem Slyšel jsem Zemi v r. 1984 a pojednává realisticky o potomcích lidských trosečníků, kteří bojují o život na nehostinné planetě… a pak pokračování tohoto příběhu, novelu Za pěrevalom (Za průsmykem), která vyšla česky dřív než rusky v roce 1987 pod názvem Země je příliš daleko.
K Bulyčovovým nejzdařilejším a nejpopulárnějším literárním hrdinům zajisté patří K. Udalov, který vystupuje v knihách Mimozemšťané v Guslaru a Marťanský elixír.
Už první fantastické příběhy určil Kir Bulyčov dětem. Jeho dcera Alisa má největší zásluhu na tom, že začal psát cyklus o děvčátku Alise (Alence), dcerce ředitele moskevské zoologické zahrady v 21. století. Její příběhy na planetě Zemi i ve vesmíru si rázem získaly velkou oblibu, v bývalém Sovětském svazu byly zfilmovány a v Bulharsku podle nich vytvořili kreslený seriál.
Úplně první knihy s Alisou – Alenkou se čeští čtenáři dočkali v roce 1985. Její název zněl: Alenka z planety Země. Druhá nesoucí název Alenčiny narozeniny vyšla u nás v roce 1987. Třetí nesla název Milión Alenčiných dobrodružství (1989). U nás tyto knihy vycházely asi se sedmiletým zpožděním. Zdaleka to nebyla její poslední dobrodružství.WebArchiv - archiv českého webu