autor » Sidney Sheldon
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Sidney Sheldon

je pseudonym, pravé jméno je Sidney Schechtel

Život: * 11.02.1917 † 30.01.2007

Národnost: americká

odkazy: 21x [info], 2x [životopis]Sidney Sheldon, vlastním jménem Sidney Schechtel, (11. února 1917, Chicago, USA – 30. ledna 2007, Rancho Mirage, Kalifornie) byl americký spisovatel, dramatik a scénárista. V roce 1937 se odstěhoval do Hollywoodu, kde započal kariéru scénáristy. Na základě jeho scénářů bylo vytvořeno 23 celovečerních filmů. Zabýval se též muzikálovou tvorbou. Muzikál Římské svíce se dostal i na Broadway Theatre, což mu zaručilo úspěch. Byl dvakrát ženatý, poprvé s herečkou a designérkou Jorjou Curtrightovou, s níž strávil přes 30 let. Po její smrti se oženil s Alexandrou Kostoffskou. Zemřel v roce 2007 na zápal plic.

Za svá díla získal divadelní cenu Tony, později též ocenění Emmy za práci na seriálu Já sním o Jeannie. V roce 1947 se stal držitelem Oscara za původní scénář k filmu The Bachelor and the Bobbysoxer.

Napsal celkem 18 románů. Oblíbený americký spisovatel si nejprve udělal jméno v televizní tvorbě, 20 let psal scénáře pro různé seriály. Teprve v 50 letech se dočkal uznání i veřejnosti, a to za své čtivé romány…

V roce 1969 napsal svůj první román Naked Face, který se hned umístil v nominacích na cenu Edgara. Od té doby napsal dalších 18 knih plus své vlastní vzpomínky Moje druhé já. Jeho románů se vydalo přes 300 milionů výtisků a byly přeloženy do 51 jazyků. Autorovy knihy mají velmi široký záběr, najdou se tu politické thrillery, špionážní romány, ale i psychologické příběhy s kriminální zápletkou nebo prostě jen dramatické osudy obyčejných lidí. Časté jsou ženské hrdinky v krizových situacích, zvídavé reportérky, nelítostné mstitelky, ale i bezcitné manipulátorky.

Zdroj: http://cs.wikipedia.org/WebArchiv - archiv českého webu