autor » Hermann Hesse
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Hermann Hesse

pohlaví: muž

Život: * 02.07.1877 † 09.08.1962

Národnost: švýcarská

odkazy: 27x [info], 5x [web], 7x [životopis]německo-švýcarský básník, spisovatel a malíř, nositel Nobelovy ceny za literaturu za rok 1946.


Jiné ocenění :
1946 – Nobelova cena za literaturu


Hermann Hesse byl německý spisovatel a esejista, ovlivněný učením psychoanalýzy a buddhistickou a hinduistickou filosofií, a laureát Nobelovy ceny za literaturu v roce 1946. Hesse přišel na svět 2. července roku 1877 v německé rodině (protestantského) misionáře.

V mládí Hesse studoval v evangelickém semináři, brzy z něj ale odešel a složil maturitu na gymnáziu, vyučil se knihvazačem a žil ve švýcarské Basileji, kde jako knihkupec pracoval a kde zároveň tvořil svá první úspěšná literární díla. V roce 1904 Hermann Hesse nastoupil na dráhu profesionálního literáta a odešel do Gaienhofenu. V roce 1911 podnikl svoji první cestu do Indie, kde z duchovního odkazu buddhistické filozofie načerpal mnohé podněty pro svoji další tvorbu.

Na počátku první světové války se Hermann Hesse ostře postavil proti militaristickému duchu tehdejšího Německa. V těchto letech pak potkalo Hesseho i neštěstí osobní – jeho manželství se švýcarskou fotografkou M. Bernoulliovou se vinou manželčiny duševní choroby (trpěla schizofrenií) rozpadlo, na Hesseho bedrech pak spočívala nutnost postarat se o tři malé děti – v této době se Hesse podrobil psychoanalýze, která se později stala vedle orientálních duchovních nauk jedním z východisek jeho tvorby.

V roce 1923 Hesse přijal švýcarské občanství, o rok později se pak podruhé oženil, manželství se nicméně po pouhém roce rozpadlo. Třetí manželství Hesse uzavřel v roce 1926, tento svazek Hessemu vydrží až do konce života.

Jako literát vstupuje Hermann Hesse do světa literatury v roce 1899, kdy vydal sbírku lyrické poezie, nazvanou Romantické písně. Hesseho románovým debutem byl román Peter Camenzind (1904). Tento úspěšný román se stal odrazovým kamenem Hesseho dráhy profesionálního literáta.

Po několika menších prózách a novelách pak přišla dvacátá léta 20. století, léta pro Hesseho jako autora nejplodnější – v roce 1922 byla vydána novela Siddhártha, dílo, v němž Hesse osvětluje svoji pacifistickou, indickým buddhismem ovlivněnou, filozofii. V roce 1925 pak vyšel román Lázeňský host a konečně v roce 1927 román Stepní vlk. Na počátku třicátých let Hermann Hesse vydal román Narcis a Goldmund (1930), v němž myšlenkově navazuje na román Stepní vlk. V roce 1932 mu vychází román ///Pouť do Země východní//.

Největšího věhlasu Hermann Hesse dosáhl se svým románem Hra se skleněnými perlami (Glasperlenspiel, 1943), fantastický, utopický román, jehož děj se odehrává v daleké budoucnosti a v němž Hesse jasnozřivě předpověděl vývoj lidské společnosti do konce století.

V roce 1946, rok po skončení druhé světové války, během níž bylo dílo Hermanna Hesse v rodném Německu nacistickou mocí prohlášeno za nežádoucí a bylo zakázáno jeho vydávání, se Hermann Hesse stal laureátem Nobelovy ceny za literaturu.

Hermann Hesse zemřel 9. srpna 1962 ve švýcarském Montagnole.

Zdroj: Literární doupě (http://ld.johanesville.net)WebArchiv - archiv českého webu