autor » Věra Chase
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Věra Chase

pohlaví: žena

Život: * 00.00.1970

Národnost: česká

odkazy: 1x [rozhovor]Věra Chase se pro psaní nejspíše pod vlivem vzoru svého dědečka, novináře a spisovatele Aloise Svobody, rozhodla již v dětství a přes rané sci-fi povídky, školní časopisy, gymnaziální básně a literární překlady se v roce 1997 dopracovala ke své první autorské sbírce, která vyšla dvojjazyčně pod názvem Tělokresba / Bodypainting. Pak přišly úspěchy ve formě literárních ocenění, grantů, autorských čtení doma i v zahraničí, ale i dalších publikací. V roce 1998 vyšel román Vášeň pro broskve. O rok později dvojjazyčná básnická sbírka Bobule / Eyeberries (vyšlo v Indii za podpory UNESCO) a sbírka povídek Hypnoskop. Jako poslední vyšla v roce sbírka básní a básnických próz Šťáva.


Jednou jsem po koncertě v Praze dostala od fanouška knihu poezie. Napsala ji česká básnířka Věra Chase, jejíž dílo podle mého názoru inklinuje k feminismu. O několik let později jsem hledala inspiraci pro svoji novou hudbu a našla její báseň ´Elida´. Oslovilo mě provokativní a poněkud erotické vyznění básně, v jejímž textu je přítomen také humor, což se mi vždycky líbí.

Uvažovala jsem o člověku z té básně a čekalo mě překvapení! Vzpomněla jsem si, že Elida bylo oblíbené mýdlo mé babičky. Třeba ta báseň vůbec nebyla určena člověku. Bez úspěchu jsme sepokoušela kontaktovat Veru Chase, abych se jí zeptala, jestli mám pravdu, ale myslím, že ano. Je to zábavná hádanka. …

Iva BittováWebArchiv - archiv českého webu