autor » Jozef Karika
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Trhlina [79%]
Smršť [77%]
Strach [76%]
Tma [63%]
Propast [60%]

Jozef Karika

pohlaví: muž

Život: * 15.11.1978

Národnost: slovenská

odkazy: 1x [web], 7x [info], 3x [wikipedie], 8x [rozhovor]Jozef Karika (* 15. listopadu 1978, Ružomberok), je slovenský experimentální spisovatel a publicista.

Vystudoval historii a filosofii na Univerzitě Mateje Bela v Banské Bystrici, do povědomí se dostal po roce 2000 jak autor internetových stránek Garden of Magick a častý přispěvatel do diskusního fóra portálu Ritual.cz (pod přezdívkou „Raistlin“) a následně se díky svým prvním dvěma knihám o magii – Slovanská magie (Vodnář 2003), Zóny stínu (Vodnář 2005) – stal uznávaným a diskutovaným autorem v této oblasti. Poté však postupně ukončil své na magii zaměřené aktivity (například semináře) a začal se věnovat obecné publicistice a psaní beletrie.

Průběžně mu sice vycházely další knihy o magii (Magie peněz, Ikar 2007, česky Vodnář 2008), Kurz praktické magie pro začátečníky (Ikar 2007, české vydání v nakl. Vodnář se připravuje), Brány meonu (Vodnář 2009) a britsko-americké vydavatelství Immanion Press mu vydalo knihu esejů Liber 767 vel Boeingus (2009), určenou pro americký a anglický trh), ale to byly vesměs výsledky dřívější činnosti v této oblasti vycházející s časovým zpožděním.

Pracoval jako historik v muzeu, televizní redaktor, vedoucí marketingového a grantového oddělení v samosprávě a jako mluvčí města Ružomberku. Do beletristického světa vstoupil svými hororovými povídkami, přičemž povídka Dedičstvo zeme se umístila na 3. místě Ceny Fantázie 2008 a povídka Samota na 1. místě Ceny Béla 2009 a na 3. místě Ceny Fantázie 2009. Tyto povídky také vyšly v příslušných antologiích. V roce 2010 mu v nakladatelství Ikar vyšla kniha V tieni mafie, jež se stala bestsellerem, téměř dva měsíce byla druhou nejprodávanější knihou na Slovensku (po novince Dana Browna) a nejprodávanější knihou slovenského autora. Tento drsný román z mafiánského prostředí se šokující otevřeností popisuje bezohledné mafiánské praktiky od výpalnictví, natáčení pornografie, obchodu s bílým masem až po korupci rozežírající státní a samosprávné struktury. V roce 2011 vyšlo v témže nakladatelství vynikající pokračování V tieni mafie 2. – Čas dravcov a na podzim 2011 bude plánovaná trilogie uzavřena thrillerem V tieni mafie 3 – Nepriateľ štátu. V dubnu roku 2011 vyšel v nakladatelství Knižní klub český překlad prvního dílu této trilogie.

In: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jozef_KarikaWebArchiv - archiv českého webu