autor » Neil Gaiman
Oblíbenost autora: v Top10 u 173 registrovaných
foto autora

Neil Gaiman

pohlaví: muž

Život: * 10.11.1960

Národnost: britská

odkazy: 22x [info], 2x [wikipedie], 6x [rozhovor], 2x [web]

Neil (Richard) Gaiman, britský autor známý a uznávaný po celém světě především díky scénářům ke comiksům, se narodil 10. listopadu 1960.

Krátce pracoval jako novinář pro londýnské Today jako specialista na SF a fantasy, což se odrazilo i v prvních dvou jeho knihách. Obě byly publicistické, přičemž ta první Ghastly Beyond Belief (Neuvěřitelně příšerné, 1985), kterou napsal spolu s Kimem Newmanem, je vlastně sbírkou těch nejšílenějších citátů a výroků z obskurních SF knih a filmů. Druhá kniha Don't Panic: The official Hitch Hikers Guide to the Galaxy Companion (1988) pak není nic jiného než průvodce kultovním ,Stopařovým průvodcem` Douglase Adamse.

Od roku 1987 se na pultech objevily jeho první comicsy, které ho později proslavily po celém světě. Pro nakladatelství Fleetway v té době napsal řadu krátkých comicsových příběhů, např. Conversation Piece!, What‚s in a Name?, You‘re Never Alone With a Phone! a I am a Believer, přičemž ještě v roce 1987 začal spolupracovat s malířem Davem McKeanem s nímž vytvořil comicsovou knihu Violent Cases, která z nich obou udělala hvězdy. Společně vytvořili také například comicsy Black Orchid, Signal to Noise, Mr. Punch a mnohé další.

Neil Gaiman je ale ve světě comicsu především znám jako autor a scénárista slavného Sandmana. V comicsových knihách s touto postavou vytvořil zcela svébytný svět, temnou městskou fantasy, plnou bizarních nápadů a atmosféry fantaskního poetického hororu, jež jim získaly status kultovního comicsu.

Comicsy mu také přinesly velký počet cen a mezinárodní uznání. Dostal sedmkrát prestižní Will Eisner Comics Industry Award (v r. 1991–1994 jako nejlepší spisovatel, v r. 1991–1993 za nejlepší nepřerušovaný seriál, v r. 1991 za nejlepší reprint comicsového alba a v r. 1993 za nejlepší nové comicsové album), dále pak obdržel třikrát Harvey Award (za r. 1990–1991 jako nejlepší spisovatel a v r. 1992 za nejlepší nepřerušovaný seriál). V roce 1991 získal cenu World Fantasy Award za nejlepší krátkou povídku A Midsummer Night's Dream (Sen noci svatojánské, 1990) z knihy Sandman 19, což bylo poprvé kdy tuto cenu dostal comics.

Ve stejném roce také začal psát scénář pro svůj první televizní seriál Neverwhere (Nikdykde), jehož příprava trvala bezmála pět let. Na BBC2 se vysílal od září do října roku 1996. Tento seriál se skládal z šesti třicetiminutových pokračování a kniha, kterou držíte v ruce, byla napsána současně se scénářem. Podle názoru Roberta Fultona, autora Encyklopedie televizní SF, je přitom kniha lepší než její televizní verze. Nikdykde je tedy Gaimanovým prvním samostatným románem. Autorem obálky knihy není opět nikdo jiný než Dave McKean, dřívější Gaimanův comicsový spoluautor a tvůrce obálek ke všem jeho comicsovým knihám.

Další Gaimanova kniha, sbírka krátkých příběhů Angels and Visitations (Andělé a navštívení), vydaná na oslavu jeho desetiletého působení coby profesionálního spisovatele, byla odměněna cenou International Horror Critics Award jako nejlepší sbírka hororů navzdory tomu, že v ní stěží nějaký horor byl.

Gaiman vytvořil mnoho dalších vlastních comicsů a na řadě jiných se podílel. Je také editorem několika sbírek povídek, spolu s Edwardem E. Kramerem připravil například antologii The Sandman: Book of Dreams, která zřejmě vyjde i v České republice.

Spolu s Terrym Pratchettem napsal knihu Good Omen (Dobrá znamení), která vyšla i v České republice v loňském roce v nakladatelství Talpress, a samostatně pak dětskou knihu The Day I Swapped My Dad for Two Goldfish (Den, kdy jsem vyměnil tátu za dvě zlaté rybky). K tomu ještě píše básně (Cold Colours, Eaten, Queen of Knives, The White Road ) a texty k písním (hlavně pro skupinu Flash Girls). Založil rovněž vlastní vydavatelství, v němž vydal dvojcédéčko, kde za doprovodu hudby, kterou nesložil nikdo jiný než Dave McKean, předčítá své texty.

Mimo tohle všechno píše scénáře pro film i televizi, a to ve Spojených státech i Velké Británii, a chystá se na režii svého prvního filmu podle comicsové knihy Death: High Cost of Living.

Neil Gaiman sbírá knihy, černé kožené bundy, černá trička a všude chodí v černých slunečních brýlích, ovšem fotografovat se nechává bez nich. Doma hromadí kočky a počítače a pořád vypadá jako by potřeboval ostříhat. Žije ve velkém temném domě na blíže neurčeném místě uprostřed lesů v Minneapolisu.

(copy z knihy NIKDYKDE)


Jiné ocenění :
2009 – The John Newbery Medal – laureát
2010 – Carnegieho medaile za literaturu – laureát
WebArchiv - archiv českého webu