autor » Gene DeWeese
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Gene DeWeese

pohlaví: muž

Život: * 31.01.1934 † 19.03.2012

Národnost: americká

odkazy: 1x [životopis], 3x [info]Celým jménem Thomas Eugene DeWeese sa narodil v Rochestri, Indiana, 31.januára 1934. Už počas štúdia na strednej škole písal články do miestnych novín a poviedky do amatérskych sci-fi časopisov. Po ukončení Valparaiso Technical Institute v roku 1953, pracoval ako technik pre divíziu elektroniky General Motors a neskôr ako autor technických príručiek a inštruktážnych textov pre vesmírny program Apollo a pre NASA. Od roku 1974 je spisovateľom na voľnej nohe. Je autorom viac ako 40 kníh rozličných žánrov, hlavne sci-fi ale písal aj fantasy, horrory, dobrodružné príbehy pre mládež a mysteriózne príbehy. Je tiež autorom asi desiatky sci-fi poviedok, väčšinou spolu s Robertom Coulsonom.

Jeho prvé romány The Invisibility Affair (1967) a The Mind-Twisters Affair (1967), boli súčasťou série Man from U.N.C.L.E.. Napísal ich spolu s Robertom Coulsonom pod pseudonymom Thomas Stratton. Spolu s Robertom Coulsonom je aj autorom sci-fi románov Gates of the Universe (1975) o spisovateľovi, ktorý sa dostane do iného rozmeru a stretne sa s votrelcami z iných vesmírov, Now You See It/Him/Them. (1975) kde je neviditeľný vrah prenasledovaný reportérom, esperom, policajtmi a telekinezistom počas svetovej sci-fi konferencie, Charles Fort Never Mentioned Wombats (1977) a jednej časti gamebook série Amazing Stories Nightmare Universe (1985), ktorá je vlastne interaktívnou verziou románu Gates of the Universe. Je tiež autorom sci-fi série pre mládež Black Suits from Outer Space – Black Suits from Outer Space (1985) aka Beepers From Outer Space, The Dandelion Caper (1986), The Calvin Nullifier (1987) o stretnutí dvoch kamarátov s vesmírnym návštevníkom, ktorý nutne potrebuje ich pomoc.

U nás sú najznámejšie jeho romány zo série Star Trek.

The Original series.

Prvým autorovým dielom zo série Star Trek bol román Chain of Attack (1987) (čes. Enterprise v ohrožení). Ďalší román The Final Nexus (1988) opisuje snahu posádky Enterprise rozluštiť tajomstvo medzihviezdnych brán vytvorených neznámou civilizáciou v snahe zabrániť ich kolapsu a zastaviť vlnu šialenstva, ktorú spôsobujú. V románe Renegade (1991) sa posádka Enterprise snaží zabrániť prepuknutiu ovorenej vojny medzi planétami Chrellkan III a Chrellkan IV. Pri vyšetrovaní domnelej smrti Spocka a McCoya, Kirk odhaľuje nebezpečné spiknutie Klingonov a jeho starého nepriateľa Bena Finneyho proti Federácii.

The Next Generation.

The Peacekeepers (1988) (čes. Strážci míru) – LaForge a Dat sa zhmotnia na planéte, ktorá ešte nebola kontaktovaná Federáciou a omylom sú považovaní za polobohov – Staviteľov, ktorí v minulosti zachránili planétu pred hroziacou vojnou. Into the Nebula (1995) – Enterprise objaví planétu Krantin na ktorej postupne odumiera flóra, fauna ako aj celá civilizácia. posádka sa domnieva, že devastáciu spôsobuje obyvateľstvo inej planéty v tejto sústave. Vodca planéty nedôveruje posádke a zatkne výsadkový tím. Data bojuje z časom, keď hľadá spôsob, ako zachrániť svojich kolegov, inak hrozí že oba svety budú zničené. Engines of Destiny (2005) – po domnelej Kirkovej smrti na Enterprise-B, sa Scott rozhodne opustiť Flotilu. Náhodné stretnutie s Guinan ho však privedie na U.S.S. Jenolen, ktorá stroskotá v Dysonovej sfére. Scotty, teda vlastne iba jeho transportný vzorec ako jediný prežije a o 75 rokov neskôr sa znovu objaví na palube Enterprise-D. Tu zosnuje odvážny plán na Kirkovu záchranu v minulosti. Hoci Kirka sa podarí zachrániť, posádka Enterprise-D uviazne v alternatívnej minulosti, kde neexistuje nielen Federácia ale ani ľudská rasa…

Do série Lost in Space patrí jeho román The Vault (1999) a do detskej série Dinotopia román FireStorm (1997). Dvomi románmi King of the Dead (1996) a Lord of the Necropolis (1997) prispel do horrorovej fantasy série Ravenloft, ktorá sa odohráva V hrôzostrašnom svete plnom vampýrov, vlkodlakov a ďalších príšer.

Samostatné romány

Jeremy Case (1976) – mimozemská sila dá zaostalému mladému mužovi schopnosť uzdravovať seba i ostatných. V roku 2002 vyšiel tento román vo forme pred redakčným skrátením s názvom Three Deaths Of Jeremy Case. Major Corby and the Unidentified Flapping Object (1979) – sci-fi pre mládež o 14-ročnom Russovi a jeho stretnutí s UFO. The Wanting Factor (1980) – horror o vampýrovi, ktorý prechádza malým univerzitným mestečkom v Indiane a hľadá duše. The Backhoe Gothic (1980) – mysteriózny román o dvoch sestrách – sirotách, ktoré sú po smrti otca vtiahnuté do série znepokojivých udalostí, ktoré vyvrcholia vraždou. Nightmares from Space (1981) – skupina tínedžerov po stretnutí s mimozemšťanom v sebe objaví zvláštne mentálne sily. A Different Darkness (1982) – horror – prišlo to z iného času a z inej dimenzie a prinieslo zo sebou smrť. Something Answered (1983) – okultný román s prvkami sci-fi. Whatever Became of Aunt Margaret? (1990).

Pod pseudonymom Jean DeWeese písal väčšinou okultné a mysteriózne romány s horrorovými prvkami: The Moonstone Spirit (1975), The Carnelian Cat (1975), The Reimann Curse (1975), The Doll with Opal Eyes (1976), Cave of the Moaning Wind (1976), Web of Guilt (1976), Nightmare in Pewter (1978), Hour of the Cat (1980), The Adventures of a Two-minute Werewolf (1984).WebArchiv - archiv českého webu