autor » Vladimír Sorokin
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Ľad [80%]
Telurie [80%]
Den opričníka [77%]
Vánice [73%]
Manaraga [60%]

Vladimír Sorokin

pohlaví: muž

Život: * 07.08.1955

Národnost: ruská

odkazy: 25x [info], 1x [web], 8x [rozhovor], 2x [životopis]Vladimír Georgijevič Sorokin (Russian: Владимир Георгиевич Сорокин) vyrůstal na moskevské periferii, v roce 1977 dostudoval Vysokou školu těžby ropy a zemního plynu, ale v oboru nikdy nepracoval. Odmítl vstoupit do Komsomolu, a tak byl po roce ze svého prvního zaměstnání v časopisu pro mladou literaturu Směna (Smena) vyhozen. Začínal jako výtvarník, zabýval se knižní grafikou (ilustroval a graficky navrhl více než padesát knih) a konceptuálním uměním.
V roce 1985 publikuje pařížský časopis A-R šest Sorokinových raných povídek a v témže roce opět ve francouzském nakladatelství (Sintaksis) vychází jeho román Fronta (Očereď). Sorokinova díla nemohla být v Sovětském svazu vydávána. Až v roce 1989 rižský časopis Rodnik otiskl několik spisovatelových povídek a postupem času Sorokin proniká i do dalších časopisů.
Rokem 1992 se Sorokin dostává do širšího povědomí – v časopisu Iskusstvo kino je otištěn již zmíněný stěžejní román v dialozích Fronta. Stále je však považován „jen" za experimentátora, byť důležitého, o kterém si nebyl nikdo jistý, zda svými bizarními literárními obrazy násilí, nekrofilie a sexu pouze samoúčelně, ale efektně šokuje, nebo skrze ně rozkrývá temné stránky moderního člověka i celé společnosti. Romány tohoto desetiletí z něj však definitivně činí autora ne pro každého přijatelných, ale rozhodně inteligentních bestsellerů, které se prakticky vždy stávají literární událostí.
Česky vyšly romány Tridcataja ljubov Mariny (Třináctá Marinina láska, 1995) a Očereď (Fronta, 2003).WebArchiv - archiv českého webu