autor » Javier Marías
foto autora
10 nejlépe hodnocených
Dosud žádné dílo nebylo hodnoceno

Javier Marías

pohlaví: muž

Život: * 20.09.1951

Národnost: španělskáJavier Marías (narozen 1951 v Madridu), nositel řady významných domácích a zahraničních literárních cen, patří k nejpřekládanějším současným španělským i evropským autorům. Je autorem deseti románů, zároveň vysoce hodnocených kritikou i čtenářsky úspěšných, několika sbírek povídek, článků, esejů i mnoha literárních překladů z angličtiny (mj. působil jako profesor literatury na Oxfordu). Jeho romány, často postavené na zápletce až detektivní, se vyznačují suverénním vypravěčstvím a mistrnou stavbou.
Na půdorysu napínavého příběhu s tajemstvím přitom zkoumají mravní nejistoty současného člověka, banální selhání vedoucí k závažným důsledkům, dotýkají se poznatelnosti pravdy, rozporu mezi skutečností a jejím obrazem. Mimořádný zahraniční úspěch, zejména v německy mluvících zemích a ve Francii, Maríasovi přinesl román Srdce tak bílé, na jehož základě jej proslulý kritik Marcel Reich-Ranicki označil za jednoho z největších žijících světových autorů.
Spisovatelova díla byla přeložena do 34 jazyků a vydána v nákladů více než pěti milionů výtisků.WebArchiv - archiv českého webu