autor » Harry Houdini
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Harry Houdini

je pseudonym, pravé jméno je Erik Weisz

Život: * 24.03.1874 † 31.10.1926

Národnost: maďarskáHarry Houdini (narozen jako Erik Weisz, později psáno Ehrich Weiss, 24. března, 1874 Budapešť, Rakousko-Uhersko – 31. října, 1926 Detroit, USA) byl maďarsko-americký kouzelník, iluzionista, eskapolog, kaskadér, skeptik, filmový producent, herec a amatérský letec. Přezdívalo se mu mistr úniku.

Proslavil se především jako král pout (handcuff king) a byl typickým představitelem oboru eskapády, což znamená únik z různých pout, svěracích kazajek, zašitých pytlů, nebo uzamčených klecí a skříní. Jeho dovednost překonala vše, co bylo v oboru eskapád dosud předvedeno. Ve Washingtonské státní věznici se nechal dokonce uzavřít do pověstné cely smrti. Zakrátko poté, co jej kontrolní úředníci opustili, stál vítězoslavně přede dveřmi. Osvobozoval se z beden, konví, z pout na suchu i ve vodě. V Pittsburghu byl uzavřen ve skleněné kopuli zvlášť k tomu účelu zhotovené, v Detroitu byl spoután a svázán do balíku a vyvěšen na praporové žerdi z desátého poschodí. Ovládal i všechny ostatní obory moderní magie, vystupoval jako iluzionista v různých městech Evropy a dokonce i v pražském varieté. Jeho výraznou aktivitou bylo také pořádání antispiritistických přednášek, při kterých demonstroval triky spiritistů. Pomohl tak díky znalostem moderní magie odhalit více než sto podvodných médií. Při jedné experimentální přednášce na univerzitě v Montrealu ho nečekaně jeden student udeřil pěstí do břicha. Na zranění podlehl.

V dějinách iluzionistického umění zaujímá osobité místo a o jeho životě a umění byly natočeny tři celovečerní filmy. Popularita tohoto umělce je dodnes tak velká, že především Američané ještě v současnosti – když chtějí říci „vysvobodit se“ nebo „dostat se z těžké situace“ – používají výraz odvozený od jeho jména houdinizovat. V České republice je mu věnována expozice v Divadle kouzel Pavla Kožíška, kde si návštěvníci mohou prohlédnout fotografie a plakáty z Houdiniho legendárních vystoupení a jeho zvětšený portrét, který vyšel na amerických poštovních známkách.

In: WikipediaWebArchiv - archiv českého webu