autor » Kate Atkinson
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Kate Atkinson

pohlaví: žena

Život: * 20.12.1951

Národnost: britská

odkazy: 25x [info], 1x [web], 5x [rozhovor]Narodila se v Yorku v roce 1951, dnes žije ve skotském Edinburghu. Hned za svou prvotinu „Behind the Scenes at the Museum“ získala důležitou literární cenu: tzv. Whitbread Awards (dnes Costa Awards, tato cena nese název po svém sponzorovi a ve Velké Británii se jedná o nejprestižnější literární ocenění) – bylo to v roce 1995. Kate Atkinsonová tuto cenu získala ještě jednou, v roce 2013, kdy tato cena již nesla jméno kavárenského řetězce Costa – a to za román Life after life (Život za životem).

Cesta k literárním úspěchům ale nebyla přímá. Po vysoké škole pracovala v různých profesích, mimo jiné jako učitelka (vystudovala anglickou literaturu), a než se pustila do velkých románů, etablovala se jako autorka časopiseckých povídek. Atkinsonová je na britských ostrovech dobře známá také jako autorka detektivek – její série knih s detektivem Jacksonem Brodiem je tak oblíbená, že se dočkala i televizního zpracování od BBC.

Kate Atkinsonová představuje to nejlepší ze současné anglické literatury, a je důstojnou pokračovatelkou její krásné historie. Nedávno se nechala slyšet, že pracuje na pokračování knihy Život za životem, takže angličtí čtenáři už netrpělivě vyhlížejí květen příštího roku, na který je kniha ohlášená.

Zdroj : Kosmas.cz (Tomáš Fojtík)WebArchiv - archiv českého webu