autor » Francis Marion Busby
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Francis Marion Busby

pohlaví: muž

Život: * 11.03.1921 † 17.02.2005

Národnost: americká

odkazy: 1x [info]Francis Marion „Buz“ Busby byl americký sci-fi spisovatel a známá osobnost ve SF fandomu. Povídky začal psát v roce 1957, ale k románům se propracoval až v 70. letech. Zaměřoval se pak většinou na space operu. Za války sloužil na Aljašce, kde byl přidělen ke komunikačnímu systému. Koncem války se mu podařilo se již po třetí vrátit na univerzitu a konečně dostudovat – získal titul inženýra. Vybaven novým titulem se vrátil do Alaska Communication System, nicméně tentokrát pracoval jako civilista v Seattlu. Roku 1954 se oženil s Elinor Doub a spolu se svou ženou a několika přáteli začal vydávat fanzin Cry of the Nameless (Křik bezejmenného), kterému byla v roce 1960 udělena cena Hugo (nejlepší fanzin). V letech 1974–76 působil Busby na postu viceprezidenta asociace Science Fiction and Fantasy Writers of America. Roku 1971 odešel předčasně do penze, protože společnost, pro kterou celoživotně pracoval, byla privatizována.

Robert Heinlein Busbymu částečně věnoval svůj román z roku 1985 Kočka, která prochází zdí a jeho ženě Elinor zase svou knihu Friday (1982)

Když Busby dosáhl padesátky, stal spisovatelem SF na volné noze a v letech 1973–1996 napsal devatenáct publikovaných románů a bezpočet povídek. Mezi jeho hlavní témata patřila brutalita institucí a lidé, kteří proti nim nakonec nevyhnutelně začnou bojovat. Věnoval se i tematice utiskování menšin, lidských práv v totalitních režimech a dehumanizace těch, jež těmto režimům slouží.WebArchiv - archiv českého webu