autor » Anne Inez McCaffrey
Oblíbenost autora: v Top10 u 23 registrovaných
foto autora
10 nejlépe hodnocených

Anne Inez McCaffrey

pohlaví: žena

Život: * 01.04.1926 † 21.11.2011

Národnost: americká

odkazy: 2x [životopis], 2x [wikipedie], 2x [web], 13x [info]

V době mezi svými častými pobyty na amerických a anglických SF conech, kde bývala čestným hostem a zároveň přednášejícím, žila Anne McCaffrey na Dragonholdu (Dračí držbě) v kopcích irského hrabství Wicklow County, spolu se dvěma kočkami, dvěma psy a vynikajícími koňmi. Sama paní McCaffrey o sobě říkala: „Mám zelené oči, stříbrné vlasy a jsem pihovatá; ostatek se nepozorovaně mění.“ (zdroj: doslov knihy Bílý drak)

Studovala Slovanské jazyky a literaturu na Radcliffe College. V roce 1950 se vdala a má tři děti, Aleca, Anthonyho a Georgeanne. Od roku 1960 žila ve Wicklow County v Irsku na farmě, kam odešla kvůli rozdílným věcem, jako byl její rozvod a kvalitní školní systém. Mezi její oblíbené autory patřil Rudyard Kipling. První povídka nazvaná Freedon of the Race vyšla už v roce 1953. Její první román vyšel v roce 1967 v naklada­telství Ballantine Books a jmenoval se Restoree. Asi nejvetší slávu si získala cyklem románů o telepatických dracích z Pernu, který je na rozhraní mezi SF a fantasy. Mimo jiné je to první žena, která obdržela cenu Hugo. Narodila se prvního dubna a snažila se žít v duchu tohoto šťastného data. První román napsala v hodinách latiny. Věnovala se divadlu a devět let studovala zpěv a zajímala se o operní a operetní režii. Později začala psát krátké povídky, které měly velký úspěch.

Zemřela v pondělí 21. listopadu 2011 ve věku 85 let ve svém venkovském sídle na jih od Dublinu, které si sama navrhla a bylo pojmenováno Dragonhold. Postihla ji mrtvice.WebArchiv - archiv českého webu