kniha » Dědictví bouře
má v knihovně 14
hodnotilo: 7
71%
Dědictví bouře

Rachel Caine

Dědictví bouře

série: Správci počasí
díl v sérii: 4

Kategorie: fantasy

originální název: Windfall
originál vyšel: 2005

vydání: Triton (web) 2009


Komentáře:
Madam Brbla  | ***1/2 13.06.2013 15:43

Rachel Caine počtvrté roztáčí kolotoč akce, napětí, romantiky a humoru. Joanna se po událostech z předchozích knih musí uskromnit v pracovním i osobním životě. Bývalá Správkyně tentokrát čelí nečekanému příjezdu živelné pohromy – zhýčkané sestry, snaží se zbavit přisátého policajta, řeší s proměnlivou úspěšností profesní a srdeční problémy, bojuje o život svůj i svých blízkých… klasika. Její milovaný David totiž slábne, zatímco džinové začínají shazovat okovy (přesněji rozbíjet lahve), Správci zjišťují, jak zranitelní jsou a kdesi za obzorem se probouzí ničivá superbouře. Úvod se nese v relativně humorném duchu, ale jak se situace komplikuje, děj postupně nabere na pochmurnosti. Čtenář potká několik starých známých a přidá se i pár nových účinkujících.
Knížka se četla tradičně velmi svižně, přesto o události z tohoto světa ztrácím zájem. Příliš mnoho bohů ze stroje a manipulování s příběhem a postavami tak, jak se to autorce právě hodí, příliš mnoho děr, nejasností, samoúčelností a divného chování. V jednu chvíli někdo umírá, na další stránce je čiperný jak rybka, po celý román si Joanna stěžuje na drastický nedostatek sil, aby v závěru vrhala blesky a „čarovala“ bez obtíží (čímž pádem ztrácí na smysluplnosti její předešlé peripetie se zločincem bez schopností – proč se od něj nechala vydírat a prostě ho nepřiškvařila nebo nevyrazila zavřeným oknem?) atd. K výtkám připojím i své dvě klasické: cicmací scény jsem přeskakovala a Joannina péče o vzhled a značkové zboží (převážně hadry a škrpály) mě opět lehce iritovala.
Nevím, jestli se Triton chystá někdy dovydat zbývajících 5 dílů, ani mě tahle otázka příliš netrápí, přestože plno okolností zůstalo otevřených. U „Dědictví bouře“ jsem si odpočinula, předpokládám však, že za rok si z knížky nevybavím mnoho detailů. 66%WebArchiv - archiv českého webu