kniha » Marťanská kronika
v Top10 20 | chce si přečíst 11 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 153
hodnotilo: 166
87%
Koupit knihu:
FantasyShop.cz
Fantasya.cz
Marťanská kronika Více vydání = více obálek.

Ray Bradbury

Marťanská kronika

Tato kniha je částí i jiných knih: Marťanská kronika / 451 stupňů Fahrenheita

Kategorie: sci-fi - povídková sbírka

originální název: The Martian Chronicles
originál vyšel: 05/1950

vydání: Mladá fronta (web) 1959; Mladá fronta (web) 1963; Magnet-Press 1991; Baronet (web) 2010; Albatros Media - Plus (web) 2017

odkazy: 6x [recenze], 1x [seriál]


Komentáře:
Rooz  | ***** 24.10.2006 16:47

Fantastické dílo složené z krátkých i delších povídek. Příběhy to jsou drsné i hravé, smutné i veselé, poetické, originální, výborné. Je v nich nostalgie a láska, přátelství a nevraživost, odvaha a strach. Je to scifi v nejčistší podobě, jedno z nejlepších děl, které jsem měl tu čest číst…

zdenda  | ***** 09.10.2008 22:50

Absolutní klasika žánru sci-fi. Nádherná, humanistická kniha, která zaujme snad každého.

yerry  | ***** 27.02.2009 09:34

Čo poviedka, to ďalšie sústo myšlienok na zamyslenie. Všetky majú hlbší zmysel a odkaz v nich zakódovaný je zrejmý. Ak má beletria všeobecne svoju krásnu literatúru, tak zo žánru sci-fi by v nej nemali chýbať Bradburyho diela a Marťanská kronika zvlášť. Absolútna klasika s absolútnym hodnotením odo mňa.

flim  | ****1/2 13.06.2010 16:53

Toto dielo na mna posobi ako jeden celok, nie ako subor poviedok. Preto hodnotim len knihu a nie poviedky jednotlivo. Tato kniha nuti cloveka zamysliet sa nad svetom v ktorom zije.

morlum  | **** 12.01.2011 22:07

Výborná kniha. Spíš než scifi je to poměrné věrné podobenství o lidské rase, se všemi jejími klady a zápory.

Tua  | **** 15.01.2011 05:22

Bradburyho Mars není tak úplně ta planeta, na kterou jsem byl zvyklý. Je to kouzelný svět. Je to místo neskutečně vzdálené a proto vhodné k vyprávění fantastických příběhů. Je to marťanský svět na konci zde, jen o krok pozadu za koncem světa jako takového. Kniha je vlastně sbírkou povídek, chronologicky řazených za sebou a datovaných obdobně jako v kronice. Některé příběhy na sebe navazují, jiné jsou od základu solitérní. Napínavé a čtivé.

lamahe  | ****1/2 28.06.2011 11:13

Bradburyho tvorba mi doteraz trestuhodne unikala, pričom len občas som narazil na jeho jednotlivé poviedky uverejňované kade-tade. Túto skutočnosť bolo načase zmeniť a ako prvú knihu od neho som si vybral Marťanskú kroniku. Toto dielko, mnohými označované ako esenciálny príspevok v science fiction, však na moje prekvapenie vôbec nie je science fiction. Na Mars sa tu lieta v smiešnych raketkách a je tam dýchateľná atmosféra (čo bol už v čase písania popretý fakt). Avšak, ako som sa neskôr dočítal, sám Bradbury bez okolkov priznal, že jeho zámerom nebolo napísať vedecky hodnovernú extrapoláciu. Marťanská kronika je v podstate niečím viac – je to mýtus, legenda. Príbehy ľudí, na pozadí ktorých sa zároveň odvíja príbeh celého ľudstva. Jednotlivé kapitoly sú viacmenej samostatné poviedky (niektoré s rozsahom len niekoľkých odsekov), datované v rozmedzí 1999–2026, zachytávajúce príchod ľudí na Mars a jeho následné osídľovanie. Miestami sú to príbehy úsmevné, no prevládajúcou náladou je smútok a melanchólia. Bradbury si touto kronikou ľudského osudu u mňa bezvýhradne potvrdil povesť básnika science fiction.

Phoenix  | **** 24.08.2011 11:57

Marťanská kronika byla první knížka, kterou jsem od Bradburyho četla, takže jsem nevěděla, do čeho jdu. Proto jsem ze začátku byla mírně v šoku z toho, jak lehce autor likviduje jednu posádku za druhou a nebere si k tomu žádné servítky. Kdo autora zná, nemůže ho to překvapit. I když je kniha sbírka povídek, nepůsobí tak. Jednotlivé příběhy na sebe navazují, takže spíš vytvářejí dojem kapitol.

honajz  | **** 05.04.2014 19:16

Pokud bych měl hodnotit knihu komplexně, musel bych dát ohodnocení jen 3 hvězdičky. Ty vsuvky, co často nejsou povídkami, jsou zde jen na doplnění rozsahu knihy, aby to nebyla útlá knížečka, někdy jsou dokonce otravné, jak jsou v podstatě o ničem. Ke knize je navíc nutno přistupovat i z toho úhlu pohledu, že nejde o zamyšlení nad skutečným technologickým dobýváním Marsu, ale že kniha odráží filozofické a humanistické Bradburyho názory, jimž často podřizuje i mnohé diskutabilní povídky. Třeba Usher II. je sice vynikající povídka, ale nemá nic společného s Marsem, a navíc vyvolává spoustu etických otazníků – např. je správné mstít se nepřátelům, kteří nám ublížili, a zabíjet je jak podsvinčata? Pokud však beru knihu jako varování před směřováním lidstva k vlastní zkáze, jako apel na humanitu v nás, pak kniha splňuje svůj účel a několik povídek je skutečně vynikajících a trvale platných. (Btw, Bradburyho musel fascinovat oheň – povšimněte si, v kolika povídkách zde něco hoří, vybuchuje, plameny šlehají, města lehají popelem…)WebArchiv - archiv českého webu