kniha » Pramen povýšení
v Top10 2 | chce si přečíst 6 | má v knihovně 43
hodnotilo: 79
83%
Pramen povýšení

Brandon Sanderson

Pramen povýšení

série: Mistborn
díl v sérii: 2

Kategorie: fantasy

originální název: The Well of Ascension
originál vyšel: 08/2007

vydání: Talpress (web) 2009


Komentáře:
Doubravka  | ****1/2 28.06.2009 17:04

Pramen povýšení se mi líbil ještě víc než Finální říše, teď už mohu jen doufat, že trilogie vyvrcholí dílem, které bych mohla ohodnotit 100% :)

V tomto dílu již bereme allomancii za danou věc a není třeba věnovat tolik prostoru vysvětlování co a jak funguje, můžeme se soustředit na samotný děj – tedy na to, co se ve Finální říši odehrává po pádu Pána vládce. Většinu zásadních postav už známe a tak se před námi může začít rozvíjet příběh podbarvený chmurnými tóny strachu a tušení hrůz – to se Sandersonovi skutečně povedlo a musím říct, že když už k nejhoršímu dojde, moc servítky si k mému překvapení nebere.

Elend se stane králem Luthandelu, s dospělejší Vin po boku, nicméně skutečné problémy se teprve vynořují. Jeho snaha o zavedení demokracie a rovnoprávnosti se nesetkává s přílišným pochopením, objevují se další uchazeči o moc, jejichž metody jsou mnohem méně vybíravé, setkáváme se s hrůznou armádou nelidského kolossu a Bezednost se stává stále reálnější hrozbou. Je to napínavé čtení, plné zvratů a nečekaných situací a myslím, že na své si přijdou i milovníci soubojů a bitev ;-) Závěr se mi skutečně líbil a dost mě navnadil na vyvrcholení celé trilogie – nemůžu se dočkat, jak to autor všechno zaonačí! :) Vřele doporučuji.

Romison  | **** 29.06.2009 13:32

yep souhlasim s Doubravkou :) prekvapive se mi to libilo o trochu vic nez jednicka. Cekal jsem, ze bez Kelsiera to nebude ono a ono to slo :)

Madam Brbla  | ***1/2 20.10.2015 17:30

Bohužel se nemůžu připojit k převládající spokojenosti předchozích komentátorů a hodnotících čtenářů. Tentokrát mi Sanderson přišel moc rozplizlý, příliš dlouho přešlapující na stejném místě. Konečně se sice dozvíme něco víc o Bezednosti, Prameni povýšení a podobných klíčových záležitostech autorova světa, ovšem tři čtvrtiny knihy trčíme v obleženém městě, kde hlavní hrdinové řeší své schopnosti/nes­chopnosti, pochyby a srdeční záležitosti. Veškerá politika a strategie klouzala po povrchu, nepůsobila promyšleně a realisticky, čekala jsem více intrik a méně naivity.
K hlavní hrdince Vin jsem v sobě stále nedokázala rozdmýchat opravdové sympatie (nicméně mě ani kdovíjak neiritovala), totéž platí pro idealistu Elenda. Další z důležitých postav je feruchemik Sazed, pro mě osoba (jakož i celá linie) nejnudnější, přestože prodělala nejpřekvapivější vývoj. Ostatní členové Kelsierovy party zůstali upozaděni – všechny ty schopné allomanty zcela zastínila superžena Vin, stali se prakticky zbytečnými. Z vlažných emocí mě dokázala vytrhnout pouze rázná mentorka Tindwyl a vyšší porci zvědavosti vzbuzovala kandra OreSeur.
Přes množství mých subjektivních výhrad je „Pramen povýšení“ čtivou fantasy, jen by (v této knize) potřeboval místy přišmrncnout Sapkowskim a Abercrombiem. Dojmy bych zhodnotila lehce nad 70%, což je sice slušné, ale u Sandersona jsem si zvykla na lepší standard.WebArchiv - archiv českého webu