kniha » Američtí bohové
v Top10 28 | chce si přečíst 12 | chce mít v knihovně 8 | má v knihovně 178
hodnotilo: 262
85%
Američtí bohové Více vydání = více obálek.

Neil Gaiman

Američtí bohové

Kniha vyšla i pod názvem:
Americkí bohovia
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: fantasy

originální název: American Gods
originál vyšel: 19/06/2001

vydání: Polaris (web) 2001; Polaris (web) 2007; Slovart (SK) 2013; Slovart (SK) 2017

odkazy: 8x [recenze], 1x [ukázka], 1x [seriál]


Komentáře:
avatar2  | **** 15.12.2007 14:39

Tohle je zvláštní kniha vysoké kvality, které ale k dokonalosti něco chybí. Postavy mohly být ještě lepší a příběh propracovanější. Autor opravdu umí psát, o tom není sporu, ale právě proto je škoda, že z tématu nevytáhl víc. To ale neznamená, že příběh o válce starých a nových bohů nestojí za to číst – to určitě stojí.

Boo  | ***** 17.01.2008 15:12

na mna ta kniha urobila silny dojem, Gaiman je majster spajania starych symbolov so sucasnostou a tak dosiahnut stavu, kedy citatel nevie co je vlastne skutocne a co je len fikcia…

davaj  | ***** 06.04.2009 09:07

Neil Gaiman ukázal, že psát umí. Ukázal taky, že je nekorunovaným králem městské fantasy. A aby toho nebylo málo, napěchoval knihu Sandmanovskou poetikou, historií, mýty a legendami, navrch přidal klasickou road movie a pořádně zamíchal. Každý, kdo by čekal z těchto ingrediencí dort Pejska a Kočičky by se šeredně mýlil. Jedná se totiž o jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četl.

Jakub Ehrenberger  | *** 14.11.2009 00:24

Hlavním hrdinou Gaimanova cenami ověnčeného románu je Stín, muž, jehož právě propustili z vězení, ztratil svou milovanou ženu Lauru a nechal se zaměstnat u pochybného postaršího muže, který si říká pan Středa. V doprovodu pana Středy pak Stín vyjíždí na dlouhé cesty po celých Spojených státech, setkává se s méně či více uvěřitelnými charaktery a společně se svým zaměstnavatelem se připravuje na finální střed mezi americkými bohy. Příběh muže, jenž po ztrátě manželky přišel o všechno, co jej poutalo k jeho dosavadnímu. Stín se vydává vstříc netušenému a neuvěřitelnému, aby se nedobrovolně stal součástí mocenské hry, jejíž děj přípomíná spíše výjevy ze života antických bohů. Neil Gaiman svůj román několikrát přepisoval a verze, kterou jsem četl já, je pozdějším rozšířeným vydáním. Podepsalo se to zejména na vcelku slušném rozsahu knihy, která je obohacena o několik vedlejších příběhů a epizod. Navíc některé pasáže přílišnou popisností ztrácejí na svižnosti a román působí místy až příliš těžkopádně. Na druhou stranu nelze Americkým bohům upřít, že do nich Gaiman opět vložil něco málo ze své fantazie a obohatil tak čtenáře o další výborný zážitek z četby. Předkládá nám totiž kvalitní příběh s famózním, leč naprosto logickým koncem. Není tedy snad ani překvapením, že si za svou skvělou práci zaslouží adekvátně vysoké hodnocení.

jethro.tull  | ****1/2 16.05.2010 16:43

Pro mě to nejlepší, co jsem od Gaimana četl. Příběh mě okamžitě nasál do sebe nebo jsem já nasál příběh a pak jsem přečetl knihu téměř na jedno nadechnutí.

LuciusWlk  | **** 03.06.2012 17:37

Dle mého jedna se slabších Gaimanových knih. Přesto jde o originální příběh a Gaiman je bezpochyby mistr moderní městské fantasy!

louza  | **1/2 24.08.2012 15:21

Nejdelší „román“ z pera páně Gaimana je postavený na obstojné premise žijících starobylých bohů a jejich soupeření s moderními bohy masmediální zábavy. Knize nelze upřít specifickou atmosféru, ani určitý vypravěčský um (i když je v tomto případě zřetelně slabší, než v jiných Gaimanových dílech). Hlavní problém je jednoznačně v rozsahu, kdy text potenciálu novely nabývá naprosto neskutečně úmorných kontur otylého románu. Od absolutního krachu v rozvleklé road story knihu chrání jen skvělé vyústění a pečlivost s jakou autor nakonec uzavře všechny rozpracované příběhové linie. Gaiman je skvělý povídkář, ale pět set stran dlouhou povídku bohužel neutáhne ani on. Situaci paradoxně trochu zachraňuje rozšířená verze knihy, kdy autor vkládá do děje několik s hlavním proudem dění (konkrétně ploužením) nesouvisejících povídek mapující osudy lidí přicházejících do Ameriky spolu se svými bohy. Autor tak alespoň maličko zpříjemní zdlouhavě zmatené Stínovo cestování po spojených státech, které začne dávat smysl až v úplném závěru. Těžko také přehlédnout fakt, že svou kombinaci Nikdykde a Amerických bohů zpracoval v Krajině půlnočních stínů M.J.Strazynski se znatelně lepším výsledkem.

Strider  | *** 25.07.2016 11:31

Táto legenda teda očakávania nenaplnila. Námet o bohov živoriacich medzi nami sa dal zužitkovať podstatne zaujímavejším spôsobom než len neustálym presúvaním z miesta na miesto. Hlavná dejová linka je potom strašne nezaujímavá a grády dostane až v poslednej štvrtine. Dej našťastie spestrujú početné historky a príbehy, ktoré síce nijak nesúvisia s príbehom, ale vďaka umnému Gaimanovmu slovotepectvu sa výborne čítajú. Stále ale prevažuje prehnane popisná hlušina, ktorá síce buduje atmosféru, ale tá nie je samospasiteľná. Chvalabohu na konci väčšina vecí zapadne na svoje miesto a konečné rozuzlenie nakopne celkový dojem z knihy vyššie. 6-/10 PS: Idea, že „modernými bohmi“ sú televízia, internet, železnica alebo dokonca diaľnica je smiešna, obzvlášť keď chýba boh, ku ktorému sa klania celý svet – peniaze.

lamahe  | ****1/2 25.08.2017 17:09

Priznám sa, že k čítaniu ma priviedol chystaný (a medzičasom už aj zrealizovaný) seriál. Vždy si rád prečítam knižnú predlohu pred filmom príp. TV seriálom.

Spravil som dobre, žatva ocenení udelených tomuto románu je zaslúžená. Gaiman potvrdzuje povesť skvelého rozprávača hororových príbehov. Kto pozná Sandmana, vie o čom hovorím. Nie sú to prvoplánové horory, ale väčšinou tak nejak subtílne, často podporené čiernym humorom – väčšinou ma striaslo, až keď som danému momentu venoval druhú, či tretiu úvahu.

Zobral rôzne mytológie starého sveta, vytvoril nové a všetko to pomiešal v hotovom „Babylone panteónov“. Vnútorná mechanika je však presná (aj keď v takom fantasknom zmysle) a všetko do seba krásne zapadá. Epická hlavná línia je podporená mixom komornejších príbehov (na konci kapitol sú akési výňatky z dávnej, aj nedávnej histórie, len nepriamo prepojené s hlavným príbehom – na ten s otrokmi a voodoo asi nikdy nezabudnem) a celý tento guláš mi výnimočne chutil.

Speedemon  | ** 01.11.2017 17:38

Za mě teda nudné a až moc ulítlé. Často jsem si říkal, jestli by nebylo vhodnější to vydat jako komiks. Některé momenty byly vykresleny skutečně jako komiksová okénka :) Jelikož nejsem fanda komiksů tak to hodnotím záporně. Navíc tam většinu času o nic nejde. Celé je to takové putování odnikud nikam jen aby se autor předváděl v co nejšílenějších momentech. Buď ujíždí na nějakém šíleném matroši nebo je trochu blázen protože aby postavy nastoupili na jakýsi obrovský kolotoč, který je přenese do jiného světa/dimenze, je moc i na mě. Od Gaimana jsem kdysi dávno četl Hvězdný prach a taky mě nebavil. Takže jsem se teď vlastně přesvědčil o tom, že si nerozumíme a už mu asi šanci nedám. Plusové body získal za vnořené příběhy o některých bozích (zvlášť už zde zmiňovaná otrocká „povídka“ je hodně silná) a závěr, který tomu dal jakž takž smysl.

Methat  | ** 15.04.2021 09:32

Po druhej dočítanej knihe pána Gaimana zisťujem, že to asi nie je úplne autor pre mňa. Americkí bohovia je jedna z jeho najúspešnejších kníh a aj u nás ma vysoké hodnotenie. Takže som mal vysoké očakávania. Začnem prekladom – čítal som slovenskú verziu z roku 2013 – keď som knihu kupoval, česká sa kúpiť nedala. Preklad bol otrasný, všade plno chýb, chýbajúce písmená v slovách a aj rozhovor medzi postavami akoby v celku nesedel. Niektoré vety boli preložené celé zle, akoby to prekladateľ hodil do google translate. Radšej by som knihu čítal v angličtine. Preto aj také nízke hodnotenie.

Príbeh inak začínal celkom sľubne a aj obálka knihy predznamenávala, že sa neskôr budú diať veľké veci, no to je omyl. Zápletka starých bohov – nórskych, egyptských proti novým – internet, televízia, masmédiá, atď., je zaujímavá, no v podaní Gaimana je nudná a nikam sa príbeh neposúval. Stále som čakal, že kniha začne gradovať do spomínanej búrky, no hlavná postava len chillovala v jednom zastrčenom meste a nič sa nedialo. Potom chodila hore-dole, stretávala postavy a čitateľ si z nijakých indicií mal dať dokopy, že to je ten a ten boh. Za mňa veľké sklamanie + príšerný preklad.

Seriál vyzerá oveľa zaujímavejšie než bola kniha, tak si ho možno niekedy pozriem.



WebArchiv - archiv českého webu