kniha » A zrodí se Nadace
v Top10 1 | chce si přečíst 13 | chce mít v knihovně 15 | má v knihovně 135
hodnotilo: 110
87%
A zrodí se Nadace Více vydání = více obálek.

Isaac Asimov

A zrodí se Nadace

série: Nadace
díl v sérii: 7
kniha patří do světa: Nadace

Kategorie: sci-fi

originální název: Forward the Foundation
originál vyšel: 04/1993

vydání: And Classic 1995; Argo (web), Triton (web) 2014


Komentáře:
yerry  | * 14.04.2008 18:36

Môj pocit po prečítaní tejto časti Nadácie je dosť rozpačitý a to je ešte dosť mierny výraz. Som sklamaný. Ústredná postava Hari Sheldon tu vyznieva ako egoista, na ktorého makajú desiatky rokov iní ľudia. V knihe som nenašiel žiadnu hlbšiu myšlienku okrem opisu úpadku impéria na príklade váľajúcich sa odpadkov na chodníku, nedostatku kreditov na jeho projekt a až smiešne vyzerajúcich pouličných bánd, keď 70 ročný dedko jednou ranou svojej palice zrazí na zem troch z nich a následne je označený za útočníka :-) Aby som len nekritizoval, v knihe som našiel aj pár miest, ktoré ma trochu zaujali, napr. že daň na hlavu (v Anglicku známa Poll Tax železnej lady) vedie k sociálnej destabilizácii a pod.. To sú akože psychohistorické postrehy Hariho Sheldona po niekoľkých desaťročiach matematických výskumov. Knihu som napokon s heroickým úsilím zdolal a oddýchol som si. Moje hodnotenie: ak by som začínal touto knihou, asi by som po ďalších Asimovových knihách nesiahol, je to tuším to najhoršie, čo som od neho doposiaľ čítal.

stimílek  | ***** 07.02.2010 20:59

A zrodí se Nadace je pro mě přesně tím, co jsem čekal od posledního přídavku. Říše je na pokraji úpadku a slavný psychohistorik se dostává do politiky. Bojuje o život a zakládá obě Nadace. Postava Hariho Seldona na mě působí tak, že se do ní Mistr sám promítl. Spolu s Předehrou k N. skvělý úvod celé série. Překlad bohužel nic moc :(

Speedemon  | **** 01.04.2012 07:56

Já jsem velice spokojen. Jedná se o povedené a dojemné ukončení série (i když děj předchází samotné Nadaci). Konec mi přišel trochu rychle useknutý, očekával jsem, že budeme sledovat ještě i první roky na Terminu. Hari v knize místy nevyznívá zrovna sympaticky. Někdy je to do sebe zahleděný člověk myslící jen na práci. Zvlášť části, kdy využije Raycha jsou toho zářným příkladem. A jak Hari stárne a pohybuje se kolem něj čím dál tím méně známých a kamarádů, upadá do deprese a kniha je místy i smutná. Podle mě, se Asimovi Předehera k Nadaci a A zrodí se Nadace povedly nejvíce.

Phoenix  | **** 10.01.2015 19:42

I když tato kniha vznikla o mnoho let později než první díl série, krásně zapadá do představeného kontinua budoucí historie. Kniha funguje jako poslední dovysvětlení detailů ohledně úpadku Galaktické říše a vzniku Nadací. Nejvíce je ale z příběhu patrné, že ji Asimov psal na sklonku vlastního života. Kdo četl autorovu biografickou knihu Já, Asimov, v příběhu Hariho Seldona najde spoustu paralel na jeho vlastní život v mládí a pohled na svět ve stáří.

Methat  | **1/2 06.03.2018 15:14

Posledný diel Nadácie ma vôbec nebavil. Našli by sa tam skvelé miesta (linky s Hariho synom Raychom) a preto dávam priemerné hodnotenie. Zbytok knihy je úplne zbytočný. Viac času čitateľ strávi súdením sa v súdnej sieni kvôli banalitám a riešením hlúpostí. Predohra sa Asimovovi podarila, no druhý diel nič moc. Ale to som očakával a ku knihe som tak pristupoval a nakoniec som nebol sklamaný.WebArchiv - archiv českého webu