kniha » Ani sami bohové
v Top10 13 | chce si přečíst 7 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 150
hodnotilo: 133
86%
Koupit knihu:
Minotaur
Ani sami bohové Více vydání = více obálek.

Isaac Asimov

Ani sami bohové

Kategorie: sci-fi - hard sci-fi

originální název: The Gods Themselves
originál vyšel: 03/1972

vydání: Svoboda 1992; Triton (web) 2005; Triton (web), Argo (web) 2014

odkazy: 4x [recenze]


Komentáře:
Rooz  | ****1/2 24.10.2006 16:41

Kniha je rozdělená do tří částí. První a poslední jsou kvalitně řemeslně napsané, čtivé a originální. Ovšem to, co Asimov dokázal v části prostřední, nemá vě světě fantastiky obdoby. Zde Asimov stvořil nový svět a nový život a naprosto uchvátil. Takže ač bych dal normálně čtyři hvězdy, prostřední pasáž by si jich na druhou stranu zasloužila šest…

avatar2  | *** 20.04.2007 17:40

Podle mně jedna z dějově dost slabých knih, ale s mimořádnou prostřední částí, kde Asimov řádně popustil uzdu fantazii a dokázal věrohodně popsat zcela neantropomorfní mimozemskou civilizaci. Před tím klobouk dolů. Jinak mne ovšem děj příliš neuchvátil a chvílemi dokonce nudil, snad pro přílišnou fyzikální ekvilibristiku a nedostatek dramatického děje.

stimílek  | ****1/2 06.06.2009 10:06

Kniha je o 3 věcech:

  1. o (téměř) nevyčerpatelném zdoji energie
  2. o mimozemském sexu a partnerských vztazích
  3. o akademických bojích.

Téma 1 je zajímavé, téma 2 úžasné, téma 3 nudné. Poutavý je i popis života na Měsíci. Celkově velmi zajímavá kniha vybočující z „běžné“ Asimovovy produkce.

ZLOMYSLENA  | ***** 13.02.2012 15:36

Výjimečná kniha sci-fi, jejíž děj není postaven na nejnamachrovanějším borci s nejlepší zbraní a nejdokonalejším výcvikem. Uchvátilo mne výborné vykreslení reálií jiného světa, domýšlení podrobností namísto podsouvání nových prvků, které nemohou existovat a jiného znásilňování fyzikálních a přírodních zákonů. Bez partyzánských bojůvek, válek a válčiček „Já si vemu těch 300 nalevo a ty ten zbytek“. A dokonce zde roboti nechcou převzít vládu nad světem :-)

Phoenix  | ***** 05.08.2013 14:33

Tato kniha mě zaujala už v době, kdy jsem Asimova terpve začínala číst. Anotace mi byla tématem velice blízká, a proto jsem se pustila do čtení. Veškerý text překonal moje očekávání. Nenapadá mě nic, k čemu by se toto dílo alespoň vzdáleně přirovnat, což z něho dělá originální příběh zasazený do nového světa, který je plně fungující, i když pro nás tak odlišný.

LuciusWlk  | **** 26.05.2014 19:02

Pěkný román, rozdělený do tří kapitol, přičemž se každá odehráva někde jinde. Prostřední je úžasně vymyšlený svět a i po těch letech nádherně originální. Celý příběh je kompaktní, logický, vysvětlený, zkrátka tak, jak je u Asimova zvykem. Román, který měl být původně povídkou vznikl na základě neexistujícího chemického prvku, kolem kterého autor vystavěl fungující příběh.

Skabandari  | ***1/2 05.08.2015 10:53

První třetina knihy mě kupodivu vtáhla a to i přes to, že se tam řeší pouze spor dvou vědců. Druhá část s měkýšema a tvrdýšema však byla nudná, přehnaně rozebírá jejich život, který je však (díky jedné povahové vlastnosti, jež každého z nich definuje a potřebě rozmnožování) příliš jednoduchý. Navíc vám poměrně rychle dojde kam to celé směřuje. Třetí část už byla o dost lepší, ale tady mě zklamalo řešení problému, to je logické, ale prostě neproveditelné. V knize je ho dosaženo pomocí přístroje jehož chod není popsán ani rámcově, čímž se elegantně odstraní technická nerealizovatelnost.

ellric  | **** 10.04.2018 23:10

Zajímavé. Začátek úchvatný. Zakončení výborné. Prostřední část nudná. Ale jak vidím zde v příspěvcích, ostatní bavila.WebArchiv - archiv českého webu