kniha » A ještě něco...
chce si přečíst 4 | chce mít v knihovně 5 | má v knihovně 23
hodnotilo: 23
68%
A ještě něco... Více vydání = více obálek.

Eoin Colfer

A ještě něco...

Kniha vyšla i pod názvem:
A okrem toho...
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Stopařův průvodce Galaxií
díl v sérii: 6

Kategorie: sci-fi - humorná

originální název: And Another Thing...
originál vyšel: 12/10/2009

vydání: Slovart (CZ) 2009; Argo (web) 2010

odkazy: 5x [recenze]


Informace / Anotace ke knize: A ještě něco...

Nápad sepsat šesté pokračování Stopařova průvodce Galaxií se může zdát pochybený, snad i rouhačský, zvlášť když se uváží, že autor „pentalogie o třech dílech" je už devět let po smrti. Ale nenechme se mýlit, byl to právě jeho nápad. Douglas Adams nebyl příliš spokojen s tím, kam celý cyklus dovedl, a mluvíval o šesté dílu – jen se prostě nedokázal přinutit ho napsat.

Rok 2009 byl rokem, kdy Stopařův průvodce Galaxií oslavil třicáté narozeniny. Zrodil se nápad uctít toto výročí šestým dílem. Adamsův agent navrhl Eoina Colfera – tento autor známé série s Artemisem Fowlem byl tedy k tomuto nelehkému úkolu vyzván. Do práce se pustil po mnoha pochybách, pomohlo, že jeho „nominaci" schválila Adamsova manželka Jane Belsonová. Jak sám říká, „váhal jsem, ale pak jsem si uvědomil, jak byl litoval, kdyby takovou knihu napsal někdo jiný."

Svou knihu pojal jako poctu Adamsovi, aniž by se příliš pokoušel napodobit jeho jedinečný styl. I tak musel čelit hněvu fanoušků, kteří na internetu houfně zakládali debatní skupiny, kde Colfer dostával co proto. Situace se změnila, když se sám na Facebooku přidal ke skupině „Zabraňte Colferovi napsat pokračování Stopařova průvodce". Když přihodil několik urážek na vlastní adresu („Colfer je idiot, znám ho už dlouho, a tak to moc dobře vím"), přesvědčil všechny, že má přinejmenším smysl pro humor. Soudě podle pozitivních ohlasů, s jakými se kniha A ještě něco… setkala, získal fanoušky Adamsových knih na svou stranu. Pokračování stopařské pentalogie je na první pohled vyloučené: nezemřeli snad všichni důležití hrdinové na konci pátého dílu při útoku Grebulonů? Třeba ne… Vesmír je komplikovaný, a stát se v něm může leccos, zejména v tom Adamsově. Každopádně Arthur i Ford jsou opět na scéně, také Trillian a Čira, a Zafodův přílet se dá čekat každým okamžikem.

Tentokrát ovšem dostávají přednost postavy poněkud opomíjené – jako právě Čira a její matka – postavy, které si pozornost zdánlivě nezasluhují (nebo jsme se snad o Vogonech dozvěděli všechno důležité?), či postavy, které měly v předchozích epizodách pouze epizodní úlohu (jako jistý vesmírný cestovatel nebo Adamsův oblíbený severský bůh). A pozor, Eoin Colfer nás seznamuje i s postavami zcela novými, a zcela pozoruhodnými.

Vydejte se tedy na cestu, která vám o povaze života, vesmíru a vůbec řekl ne opět o něco víc, autor to má pevně v rukou, pročež: Nepropadejte panice!


zdroj: www.daemon.cz


Jiné ocenění :
2009 – Goodreads Choice Awards – Best Science Fiction – 3. místo


 

Externí odkazy:

[recenze] Neviditelný pes (Martin Hassman)
[recenze] Topzine (Dagmar Čechová)
[recenze] Topzine (Jan Nohovec)
[recenze] Neviditelný pes (Tobiáš Smolík)
[recenze] Fantasy Planet (Boris Hokr)WebArchiv - archiv českého webu