Robert J. Sawyer
Flashforward
Kategorie: sci-fi
originální název: Flashforward.
originál vyšel: 1999
odkazy: 1x [info], 3x [recenze], 2x [seriál]
- Komentáře:
-
idle | ***1/2 12.07.2010 15:34
Ke knize jsem se tady vyjadřovala už v diskusích, ale teď hezky na pravém místě: příběh je zajímavý a čtivý, ale má i své breberky, které ho trochu shazují dolů.
Nemůžu se vyhnout srovnání se seriálem – předpokládám, že takových, kdo si teď knihu přečtou bez znalosti seriálu, bude spíš menšina. Najdou se tu společné rysy (základní dějový motiv s fyzikálním experimentem, během kterého se celý svět podíval do budoucnosti), ale i rozdíly. Do knihy se vešlo mnohem menší množství postav a je to asi dobře – nepůsobí tak roztříštěně, jako seriálové přeskakování od jedné linie k druhé. Nejen jednotlivé osoby, ale i jejich životní zápletky se docela odlišují, jen semtam narazíte na podobný rys.
Co mě zamrzelo:
- Je tam docela podrobně popsaný vývoj postav v prvních dnech po Flashforwardu. Docela mě zklamalo, že potom autor udělal střih a další dvě dekády shrnul do pár odstavců. V tom mi přístup seriálu vyhovoval víc – postupně, v průběhu celé doby se dozvídáme jednotlivé kroky k tomu, proč daná linie dopadla tak, jak dopadla. Jasně, v seriálu to měli jednodušší díky kratšímu časovému rozsahu, ale stejně mi to tam prostě chybělo. Ten vývoj mě na tom totiž zajímal a bavil.
- Od čtenáře se očekává, že vstřebá popisy fyzikálních jevů a filozofické úvahy. PROBOHA PROĆ si autor myslí, že ostatní pasáže čte někdo jiný, komu je potřeba výslovně říct každou hloupost? Pokud je Lloydovi pětačtyřicet a Theovi sedmadvacet, proč nás poté ještě informuje, že věkový rozdíl mezi nimi je osmnáct let? A když je rozhovor dvou osob přerušený cca stránkovým zamyšlením jednoho z nich, není snad nutné potom pro čtenáře zopakovat poslední větu, zvlášť když z reakce na ni je kontext vcelku jasný.
Jsou to drobnosti, ale jak toho bylo víc pohromadě, tak mi to začalo být protivné.
A to jsem se ještě nezmínila o závěrečné části, která celé vyznění posunuje ještě o kus jinam. A tady už si musí každý sám rozhodnout, nakolik mu to vyhovuje – já zase tak nadšená nebyla, ale znechucená taky ne. Koneckonců, kdo ví, jak to v budoucnosti bude vypadat doopravdy?
Cityman | **** 17.07.2010 01:22Musím říct, že Sawyer mě opět nezklamal a po Neandrtálské odchylce je tu další česky vydaný román, který byť kvalit právě odchylky nedosahuje, tedy ale aspoň podle mě ne, rozhodně nezaostává nijak výrazně. Minimálně 2/3 jsem zhltnul jak hladový pes, ke konci už to trochu začalo drhnout, tedy děj byl víc a víc prokládaný fyzikálními úvahami, které to možná i úmyslně brzdili, ale z celkového pohledu je rozhodně vydařený počin, který dle mého bude chutnat i neortodoxnímu scifistovi, tedy širokému čtenářskému publiku. Pevně věřím, že brzy u nás vyjdou i další romány tohoto autora, které sklízejí nominace na žánrové ceny a sem tam i nějakou tu cenu vcelku pravidelně.
Gaarq | **** 18.07.2010 22:28hodnotím originál, pač z překladu mám strach.
přidám se k idle a bez srovnání se seriálem to snad ani nejde. kniha se od něj dosti liší a je dle mého názoru sevřenější a ukázněnější. na nic si nehraje a nesnaží se šokovat za každou cenu. konec knihy, celá kniha třetí, je sice divná a skřípal jsem nad ní zuby, ale produkcí a scénáristy beztak uťatý děj seriálu je roztahaný, objevují se v něm různá klišé současné filmové produkce – světová spiknutí, pseudomystika, ke škodě věci, protože to zbytečně rozmělňuje původní nápad. kniha je poctivý kus SF, v mnoha ohledech velmi zajímavý, řemeslo je slušné. snad až na to nezvládnutí tahu v závěru. příznivci tvrdší SF si to určitě užijí vrchovatě. základní námět (bifurkace v bytí) je pro mě samého velmi inspirující.
Madam Brbla | ***1/2 20.09.2010 09:36Přidám svou trošku do mlýna, jakkoliv se mi jen stěží podaří vyplodit postřeh, co by zde už „nezazněl“. Seriálem jsem dotčená pouze letmo a mile mě překvapila odlišnost – děj románu nás nezavede mezi agenty FBI: odehrává se mezi vědci, v atraktivním prostředí švýcarského CERNu. Tím pádem se lze jedině ušklíbnout nad akční (a těžce mimózní) seriálovou obálkou. Zmíním také český překlad, nejsnadněji popsatelný slovy „jde to, ale dře to“ (více v diskuzi). O ději nelze sdělit mnoho, těžko by se vyhýbalo spoilerům. Každopádně bylo až nečekaně zajímavé nahlédnout do životů lidí, zasažených krátkodobým zábleskem budoucnosti, všemi těmi osobními i globálními dopady… Tedy přinejmenším první dvě třetiny knihy to bylo zábavné. Poslední třetina na mne působí dojmem, jako by „Flashforward“ začal Sawyera nudit, snažil se mít dílko co nejrychleji za sebou a zároveň si nebyl jistý, jak to celé smysluplně složit do maximálně uspokojivého celku. Čtenář očekává gradaci, nějaké geniální rozuzlení, kdy všechny kamínky mozaiky zapadnou na svá místa. Tato čtenářka se nedočkala, byla zklamána finálním abstraktním výtvorem, kdy autor mezi vybroušené kamínky nasypal hrubý štěrk a ještě rozkopal předchozí obrazec. Původní vysoce nadprůměrný dojem postupně klesnul na slušných, leč nepřevratných 71%.
Dilvermoon | **** 05.05.2011 12:29U tohoto románu byly určité obavy z překladu. Když vezmu češtinu jako takovou, musím říci, že překladatelka to zvládla, věty jsou hezky česky, souvětí vypadají správně dlouhá, čte se to v pohodě. Co se týče faktického obsahu, pár podezřelých míst jsem našel, ale nic vyloženě do očí bijícího. Pár vět a cifer nedávalo smysl (str. 70 – 71), ale překlepy se dějí i v lepších rodinách. Překladatelka projevila taktéž určitou kreativitu, neboť u románu, vydaného v roce 1999, který se odehrává v roce 2009, je zmínka o papeži Benediktu XVI. A nebo měl autor v roce 1999 Záblesk budoucnosti? Mrkněte se někdo do originálu, je to začátek 9. kapitoly. Takže shrnuto – podle mého s překladem není nějaký extrémní problém.
Je pravda, že vzhledem k lokalitě, která je hlavním dějištěm románu, jsem očekával větší důraz na částicovou fyziku. Ta se samozřejmě zmiňuje, ovšem v poměrně malém množství. Ústřední událost románu se prostě stane, nešpekulujte nad tím, je to tak a hotovo. Ale to je autorova licence a běžný postup. Také se trochu věnujeme astronomii a astrofyzice, což už je věrohodnější. Ale hlavní část románu spočívá v důkladném společenském rozboru následků Záblesku budoucnosti. A ano, abych nezapoměl – nesnáším obálky podle filmů. A je jedno, jestli dobrých nebo špatných. Taky proto jsem si u Já, legenda otočil Willa Smitha se sabákou pěkně čelem k vazbě. :-)
A ještě asi jediná akční scéna – trochu do pojetí knihy nezapadala, ale co mě rozesmálo: „Theo pořád běžel, nohy mu pracovaly, alespoň podle jeho vlastního názoru, jako písty“. Dobrá hláška. :-)
A mimochodem – faktem je, že nedávno proběhla spekulace, že v CERNUu objevili Higgsův boson.
FerryH | ***1/2 05.05.2011 14:12Knizka docela mile prekvapila – nechal jsem si ted tyden pauzu, aby se dojmy usadily, takze s trochou nadhledu:
Libila se mi vic nez serial – je to hodne jine, zakladni zapletka zustava a i vetsina postav (hlavne vedci).
Serialu bych asi nejvic vycital ten duraz na spionazni zapletku a ty zlocinecke tajne spiknuti a la serial Lost, 24 a podobne… tohle zcela nebo skoro zcela v knize chybi a urcite to neni na skodu!
Na druhou stranu serial je bohaty na mnozstvi postav a osudy tech postav jsou velice zajimave, take pestrost, ruznorodost dopadu flashforwardu na to mnozstvi lidi a nasledna dramaticnost v zapletkach je v serialu mnohem vic zduraznena a serialu to prospiva… jestli by totez prospelo knize?… nejsem si tak docela jist… asi by musela byt 700+ strankova a mozna pak i mene stravitelna pro ctenare … nevim… mne by se vsak takovej tlustoch asi libil vic! :)))
… konec je divnej… tohle uz tu bylo mockrat, ne? tusim, ze s tim zacal Clarke a nejlepe snad tohle zpracoval http://www.legie.info/kniha/2443-charles-sheffield-zitra-a-zase-zitra
ten konec mi prisel i dost opredenej pavucinama, neoriginalni a ani to zaverecne „prekvapeni“, ze osud si muze clovek urcovat sam, i kdyz to vetsinu knihy hlavni hrdina popira, me nejak zvlast moc na kolena nedostalo… za ten rozpacitej konec sundavam hned dve hvezdicky z deseti. Jinak by si ta kniha asi zaslouzila 80–90%
takto jen – 70%honajz | *** 29.06.2011 18:30Celé by to sotva vystačilo na delší povídku. Postavy jsou zcela ploché a jejich osudy nezajímavé. Největší pasáže tvoří lekce současné fyziky a filozofické diskuze. Někdy zajímavé, jindy nudné. Ale příběh to vlastně nemá a zbytečně je to celé natahované.