kniha » Zrada
chce si přečíst 8 | chce mít v knihovně 3 | má v knihovně 33
hodnotilo: 16
79%
Zrada

Carolyn Janice Cherryh

Zrada

série: Cyteen
díl v sérii: 1

Kategorie: sci-fi

originální název: Cyteen: The Betrayal
originál vyšel: 02/1989

vydání: Triton (web) 2003

odkazy: 2x [recenze]


Komentáře:
Dilvermoon  | ***1/2 09.11.2012 22:49

Jen stručně, protože se jedná o první díl třídílného románu. Je to vidět. Než mě autorka patřičně uvedla do děje, vysvětlila kdo je kdo, co je co a jak fungují Unie a Aliance, uplynuly asi 2/3 tohoto svazku. A že je to pořádný propletenec intrik, psychologie a společenských a politických vztahů. V poslední třetině už děj patřičně ožil a dokázal mě vtáhnout, takže se těším na druhý svazek a doufám, že se v něm zůročí úsilí při četbě 2/3 prvního a styl naváže na poslední třetinu. Rozhodně to vypadá velmi nadějně.

WugWugs  | ***1/2 01.11.2016 14:12

Cyteen bol len z praktického/e­konomického hľadiska neskôr rozdelený na tri samostatné diely. Púšťať sa do prvého dielu – Zrada – znamená pustiť sa do vyše 1000 stranového kolosu, ktorý sa tu len začína. Nemá veľmi zmysel čítať ho ako viac menej uzavretú časť, nenaplní väčšie očakávania, preto aj môj dojem je rozporovplný a rozumiem aj výhradám kolegu.

Dej, ak sa tak dá nazvať, sa odvíja množstvom postáv a mien, ich častý výskyt, funkcia a motivácie sú nie vždy veľmi zrejmé (aspoň nie do posledných strán) a miestami ich rozhovory, či úvahy nudia. Kto očakáva klasickú sci-fi, bude prekvapený množstvom politiky a intríg, kľudne by som štýl nazval soc-fi alebo polit-fi. Kto čítal akúkoľvek inú knihu autorky však vie, že toto je Cherryhovej parketa a exceluje v premyslenosti a previazanosti dielčich častí do celku, ktorý napokon vyjaví a s ním skvelý pocit vhľadu do fungovania toho všetkého. Áno, ústredná línia je o sebe dosť zaujímavá aby udržala pozornosť do nasledujúceho dielu, no ťažko povedať viac bez prezradenia spoilerov. Dočasné hodnotenie *** pravdepodobne zvýšim po dočítaní celku (ktorý bol ako taký zamýšľaný).

yerry  | **** 08.01.2018 19:16

Román štýlovo zapadá ku všetkým ostatným od tejto autorky. Dal by sa definovať ako soft scifi, ale s tým, že v rámci toho „soft“ je to poriadne hard. Únia a Aliancia sú dve vesmírne zoskupenia. Alianciu reprezentuje Zem s pridruženými planétami a Úniu neustále expandujúce ľudstvo, ktoré sa od Zeme separovalo. Táto séria je písaná z pohľadu Únie. Ťažiskom sú genetické experimenty a psychologické programovanie jednotlivcov, ktorí majú už vopred vypočítanú a určenú budúcnosť. Na prvý pohľad sa spoločnosť Únie javí ako úplná totalita, autorka to však nepodáva takto čiernobielo. Uvádza tu pohnútky a dôvody, čo viedlo celú túto spoločnosť k takémuto vývoju. Okrem toho, je tu pomerne dosť psychológie, intríg a politiky.

Text je miestami trochu úmorný a vlečie sa, kvalitou však nikdy neklesá k priemerným hodnotám. Každý ho asi neskúsne, ale ten, kto už pozná autorkyne texty, asi už vie, prečo ich číta. Séria je pôvodne písaná ako jedna poriadna tehla, následne bola rozdelená do troch zväzkov, takže podstatné linky v tomto zväzku stále len štartujú.

Cherryhová je poriadny grafoman, nechytá sa na ňu ani taký Erikson, takže táto séria je len čriepkom jej širšie tvoreného univerza a takto treba chápať aj tento kváder Cyteen trilógie. U mňa zatiaľ nie síce vynikajúce ale minimálne veľmi dobré určite…WebArchiv - archiv českého webu