kniha » Dávné břehy
v Top10 2 | chce si přečíst 2 | má v knihovně 26
hodnotilo: 16
81%
Dávné břehy

Jack McDevitt

Dávné břehy

Kategorie: sci-fi

originální název: Ancient Shores
originál vyšel: 04/1996

vydání: Návrat -> (web) 2003

odkazy: 1x [ukázka], 1x [recenze]Informace / Anotace ke knize: Dávné břehy

Objevilo se to v Severní Dakotě na pšeničném poli: trojúhelník trčící z černé hlíny jako velká žraločí ploutev. Tom Lasker udělal to, co by udělal každý farmář. Vykopal to.

Dalo to hodně práce. Bylo to totiž kormidlo třináctimetrové plachetnice opatřené stěžněm, plachtami a kabinou s mikrovlnkou a sprchou. Loď byla zhotovena z materiálu podobného skelným vláknům, ale s naprosto neskutečným atomovým číslem. A nikdo neměl sebemenší tušení, co dělá zakopaná pod pěti metry prérijní půdy tři tisíce kilometrů od oceánu. Pravda, obilní pole Toma Laskera bylo kdysi na břehu obrovského vnitrozemského moře, ale to bylo již hodně dávno. Před deseti tisíci lety.

Následný objev záhadné, v zemi schované stavby zvané „Rotunda“, také u starého pobřeží, všechno zkomplikuje ještě víc. Nejenže se nachází na půdě patřící indiánům, ale zjevně je branou do jiného světa.

Objev Toma Laskera se projeví daleko za hranicemi nevelké farmářské komunity městečka Fort Moxie v Severní Dakotě a svede dohromady rozmanité společenství lidí se zcela protichůdnými motivy a programy.

Dávné břehy představují návrat science fiction s širokým záběrem, připomínající to nejlepší od Heinleina, Simaka a Clarka. Jsou nejambicióznějším a nejúžasnějším triumfem SF v tomto desetiletí, smělým dobrodružstvím, jež neuhýbá před velkými otázkami – a velkými odpověďmi.

 

Externí odkazy:

[ukázka] Neviditelný pes
[recenze] Fantasy Planet (Michael Střelec Pešťák)WebArchiv - archiv českého webu