kniha » Druhá Nadace
v Top10 1 | chce si přečíst 6 | chce mít v knihovně 4 | má v knihovně 234
hodnotilo: 222
88%
Koupit knihu:
FantasyShop.cz
Druhá Nadace Více vydání = více obálek.

Isaac Asimov

Druhá Nadace

série: Nadace
díl v sérii: 3
kniha patří do světa: Nadace

Tato kniha je částí i jiných knih: Poutník č. 18

Kategorie: sci-fi

originální název: Second Foundation
originál vyšel: 1953

vydání: AG kult 1991; Mladá fronta (web) 2005; Triton (web), Argo (web) 2010

odkazy: 1x [recenze]Komentáře:
yerry  | *** 01.06.2008 05:13

Tento diel Nadácie pozostáva z dvoch častí, tá prvá bezprostredne nadväzuje na 2. diel Nadácie, Mezek v nej hľadá Druhú Nadáciu a snaží sa ju zničiť. Táto časť má väčší spád ako druhá časť knihy, tam pre zmenu chce zničiť Druhú Nadáciu samotná Nadácia. Druhá časť je dosť prehustená dialógmi, hypotézami o umiestnení Druhej Nadácie a naskytne sa tu aj jedna malá vojna (válka), ako inak, aby sa tí géniovia z Druhej Nadácie nenudili a obhájili svoju opodstatnenosť. Samozrejme bojovať za nich bude niekto iný. Pomaly ale iste ma začína to omielanie Seldonovho planu unavovať, nerád by som autorovi do deja nejako vstupoval ale niekedy mám chuť napísať takú malú poviedočku, kde by nejakí chlpatí, svalnatí a sprostí, ľuďom podobní tvori, kijakmi rozbili obe Nadácie a bol by pokoj. Vďaka autorovmu vnímaniu dejinných súvislostí začínam chápať, prečo vznikol taký kultúrny fenomén ako primitivizmus a začínam oceňovať jeho kvality. Napriek tomu knihu zaraďujem medzi priemer.

stimílek  | ***** 10.04.2010 20:25

Mezek pátrá po Druhé Nadaci a ta má co dělat, aby se mu ubránila. Asi tušíte, že se to povede :)

louza  | *** 16.06.2010 12:57

Degenerativní romanizace série Nadace je v plném proudu. Kniha úzce navazuje na knihu druhou a jedinou pointou je detektivní rozplétání otázky „Kdo je kdo?“ případně „Kde je kdo?“. Celková zápletka je bohužel postavena na chatrně vykonstruovaných překážkách z předchozí knihy. Šokující odhalení jsou zcela jasné už od začátku a ty které jasné nejsou nebudou z důvodu chybějící logiky jasné ani poté, co autor vyloží karty na stůl. Je zcela evidentní, že téma Nadace je vyčerpáno. Autor naprosto správně vyhlásil sérii stop stav dokud měl ještě sílu udržet dílo nad laťkou průměru a uvědomělý čtenář sám vycítí riziko navazujícího čtení. Nebýt stařecké ješitnosti, mohla být série Nadace velmi ucházející dílo.

Phoenix  | ***** 25.10.2011 17:28

Teprve třetí díl mě přesvědčil o kvalitách série. První dva díly se mi velice líbily, ale až tento mě konečně vtáhl do děje. Na prvních dvou mi vadily velké časové rozdíly mezi jednotlivými událostmi, které se tady snížily a tím pádem na předchozí díl navázal další příběh, překvapivě velice celistvý. Rádoby detektivní zápletka mi trochu připomněla Romány o robotech, kde Asimov dokázal, že ani tento žánr mu není cizí a umí ho perfektně zakomponovat do velkého příběhu. Je tu spousta zápletek, některé dávají tušit, jak to s Nadacemi je nebo není, jiné tu jsou spíše, aby mátly nepřítele (čtenáře). I když některé dějové zvraty byly celkem snadno odhadnutelné, já si užila zajímavý „kdo s koho“ příběh zasazený vesmírného prostředí.

Speedemon  | **1/2 04.02.2012 10:36

Už je to opravdu zbytečně překombinované a četl jsem to bez zájmu, jak to vlastně celé dopadne. Autorův vypravěčský styl je prostě příliš neosobní a tím pádem mě jeho postavy ani děj asi nikdy pořádně nechytnou.

Dilvermoon  | ***** 21.08.2016 16:28

Asi nejlepší z úvodní trilogie. Po tomto dílu si dal autor 30 let pauzu. Závěr už trochu v duchu Asimovových detektivek. Sice dohnáno na hranu věrohodnosti, ale ne až úplně za ni. Nikdo nic neví, ale všichni to vědí přesně. Není to velká literatura, jako u Asimova asi nikde, ale dobře sestrojený příběh. Kniha je to už vousatá (1953), což je i jeden z důvodů, proč zamhouřím oko a dám klidně plný počet hvězd.

Methat  | ****1/2 16.12.2017 16:17

Druhá nadácia bola pre mňa podstatne lepším dielom než predchádzajúce. Je rozdelená na dva príbehy, v prvom hľadá Mezek druhú Nadáciu a druhá je oveľa zamotanejšia a nikto nikomu neverí. Aj keď v Izákovej knihe stále ide väčšinou o Nadácie, viac priestoru tu dostávajú postavy a dej nie je rozťahaný cez niekoľko storočí.WebArchiv - archiv českého webu