kniha » Dvojník
chce si přečíst 3 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 54
hodnotilo: 56
81%
Dvojník

Robert A. Heinlein

Dvojník

Tato kniha je částí i jiných knih: Únos na Mars

Kategorie: sci-fi

originální název: Double star
originál vyšel: 02/1956

vydání: AFSF 1997Komentáře:
tomts  | ***** 01.04.2009 17:43

Heinlein ve své nejlepší formě. Příběh by vůbec nemusel být SF a nic by se nestalo, měl by stejnou údernost.

stimílek  | ***** 30.11.2009 19:17

Heinleinova parádička o tom, jak snadno ošálit člověka a nechat ho vidět to, co chcete. Jak napsal tomts – scifi zápletka je tu „až“ na druhém místě. Přestože jsou tu hodně autenticky popsané cesty vesmírem a jiné klasické sf motivy. Nechybí ani Mistrova typická rekvizita – sličná a přitom inteligentní děva.

Gilbert  | ****1/2 25.09.2011 18:01

Další mistrova vynikající kniha. Jak bylo napsáno přede mnou, sci-fi je tu až na druhém místě, alfou a omegou je zde profesionální herec a jeho splynutí s osobou, kterou zastupuje. A navíc je tu zajímavé ztvárnění Marťanů a jejich smýšlení.

lamahe  | **** 21.08.2014 16:16

To, že kniha nevyužíva SF propriety dostatočne (resp., že nie sú nutné a ani zaujímavé pre použitú fabuláciu), môžem brať ako jej slabú stránku. Veď si ju beriem do rúk s tým, že idem čítať SF. Z tohto hľadiska je SF v Dvojníkovi naozaj úplne postranná. Marťania, Venušania a Zajupiterčania by kľudne mohli byť zamenení za nejaké pozemské civilizácie a Lorenzove problémy s medziplanetárnym cestovaním by mohli byť morskou nemocou na palube plachetnice. Napokon, akoby Heinlein ani nerobil žiadnu vedu z toho, že sa v našej slnečnej sústave našlo hneď niekoľko inteligentných mimozemských civilizácií. Príliš samozrejme, až takmer axiomaticky sú zaradení do spoločnej ekonomiky a politiky nás ľudí. A až príliš veľa problémov je riešiteľných všemocnou hypnózou.

Ale, pokiaľ pominieme vyššie spomenuté, dostávame veľmi zaujímavý príbeh, ktorý by mal potenciál uspieť aj u mainstreamového čitateľa. Neviem posúdiť, nakoľko je originálny, avšak ja osobne si na podobne spracovaný námet dvojníka významného politika nespomínam. Navyše, na Heinleina sú charaktery až nezvykle plasticky spracované a vo výsledku ide o zaujímavú (a veľmi čítavú) sondu do mysle dablujúceho herca a reakcií jeho okolia. A zároveň aj demonštráciu autorovho politického presvedčenia. Vo výsledku som bol teda spokojný, aj keď hranie sa na SF ma trochu rozptyľovalo.

yerry  | ***** 11.11.2016 15:32

Tak zasa jedno z vrcholných Heinleinových diel. Čo do rozsahu, je to útla knižka, zvládol som ju na jedno posedenie. Čo do obsahu a formy je to text, ktorý nenudí, je klasický, lineárny, jednovláknový, bez zbytočného balastu, hluchých miest a gumového naťahovania. Je to jednoducho Heinlein v svojej najlepšej forme.

Naša slnečná sústava tu prekypuje životom, o rôznych marťanov, venušanov a spol. tu nie je núdza. Autor si tu opäť nerobí s politickou korektnosťou žiadnu ťažkú hlavu. Hlavný hrdina robiaci dvojníka známemu politikovi je xenofób, ktorému sa dvíha žalúdok už pri pohľade na marťana, zmenu vnímania zabezpečí až hypnóza. O ostatných pozemšťanoch v tomto ohľade nemá Heinlein žiadne ilúzie. USA tentoraz nie je tá veľmoc, ktorá vládne celému vesmíru, tento štát tu skrachoval. Nie nezaujímavé je, že vesmírne spoločenstvo je akýsi osvietenský typ monarchie s prevažne európskymi koreňmi svojich potentátov, demokratický parlament a úplne voľný trh.

Knižka patrí do zlatého veku science fiction, nesie všetky atribúty tohoto obdobia. Zároveň je výbornou politickou fikciou, v ktorej Heinlein odhaľuje rúško a ukazuje frašku s názvom „voľby“. V tomto ohľade je veľmi aktuálna aj dnes. Takže klobúk dolu maestro…WebArchiv - archiv českého webu