kniha » Mondschein
v Top10 1 | chce si přečíst 4 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 7
hodnotilo: 9
76%
Koupit knihu:
Minotaur
Mondschein

Ondřej Štindl

Mondschein

Kategorie: sci-fi - antiutopie - postkatastrofická

vydání: Argo (web) 2012

odkazy: 16x [recenze]


Přispívat do diskuze mohou jen registrovaní uživatelé


1

 [6] Gaarq (editor) 02.10.2024 08:23  

@Sherudan[5]: neumím si představit jaká konjunkce nebeských těles by musela nastat, abych znovu dobrovolně přečetl něco od vondrušky :) vzhledem k tomu, že se navýsost amatérsky zabývám českou historií, to jeho povrchní pseudohistorizující grafomanství mě hodně štve (omlouvám se za výlev, ale přetrvávající emoce jsou stále silné). umně dojí své vzdělání, budiž mu to přáno, ale za mě je tu bambilión podstatně lepších spisovatelů využívajících historii (třeba kim stanley robinson, greg keyes nebo sorokin ;). elbe'ová už je v mém audioarchivu a těším se. a chaim cigan je od samého začátku můj miláček, viz má hodnocení tady na legii. dokonce jsem psal do živlu o tom cyklu oslavný článek.

 [5] Sherudan (editor) 01.10.2024 21:35  

Tak Vondruška zabrousil do fantastiky hned několikrát a zrovna ti Neviditelní jsou možná nejsilnější dystopií z poslední doby. Problém je, že tím vyvolal řev neokomunistických pokrokářů, neboť právě v nich spatřuje zárodek možné budoucí totality. Elbe je hodně zajímavá, má to dost Kingovské prvky (Jáchymov jako české Derry?), a moooc doporučuji Chaima Cigana (aka Karol Sidon) – tetralogie Kde lišky dávají dobrou noc; alespoň první 3 díly, čtvrtý už se poněkud rozplizl.

 [4] Gaarq (editor) 01.10.2024 11:41  

OMFG, vondruška napsal SF! to jsem asi vědět nechtěl :) ale ta elbe'ová zní zajímavě, dík za tip.

jako piskarián si kotlety též nedopřávám, ani na talíři, ani tiskem, ale sem tam mi násilí v příběhu přijde i funkční (popravdě jsem četl jen jedinou kotletovu povídku a další neplánuji). nicméně, co mi vadí dnešní místní autentické SF je razantní odklon k té dobrodružné, ne zcela nápadité větvi SF, místo něčeho čerstvého a objevného. toho je opravdu málo a často to mají na svědomí lidé mimo okruh tradičních autorů. další problém je můj vlastní, čtení už mi moc nejde, čas a hlavně nálada, jsem jak narkoman, co potřebuje čím dál větší dávky zajímavosti, abych se byl schopen začíst.

 [3] Sherudan (editor) 29.09.2024 10:52  

@Gaarq[1]: Ono se to v poslední době nějak stává pravidlem, že nejzajímavější věci vydávají autoři mimo „ghetto“ klasické sci-fi. Namátkou Mornštajnová: Listopád, Vondruška: Neviditelní, Sidon (Cigan): Altschullova metoda, Elbe: URaNoVa etc. etc. Čest výjimkám, jako je Fritz nebo Domská a samozřejmě Vilmino Mycelium. Ale možná je chyba jen ve mně, že nedokáu docenit díla, kde je na každé třetí straně brutálně znásilněná žena škrcena vlastními střevy, a tak mám kotlety jen na nedělní oběd.

 [2] Dilvermoon (editor) 17.02.2013 18:46  

@Gaarq[1]: A jo, koukám. Téměř globální pozornost. :-) Ale dobře že tak. Nejde ani tak o to, kdo si pozornost víc zaslouží jako o to, kdo ji víc potřebuje. A to Stephenson ani Erikson už tolik nejsou (i když by taky mohli být víc tlačeni). Byla by škoda, kdyby taková dobrá kniha unikla pozornosti. I oba zmínění pánové by dnes byli nic, kdyby se jich někdo kdysi neujal a neomlátil je o hlavu jejich potenciálním čtenářům.

A to město je rozhodně Praha (pardon: praha :-). Indicie jsou jasné.

 [1] Gaarq (editor) 17.02.2013 14:49  

stačí, aby známý publicista napsal skyfi a ejhle, máme tu 14 (!) recenzí, jen to hvízdne. a to tu jsou knihy, které by si je zasloužily spíš, třeba erikson nebo stephenson, ale to není 200 stran, aby to redaktor přečetl za víkend.

1
Po diskuzní stránkách se můžete pohybovat také pomocí šipek na vaší klávesnici:
stránka starších příspevků = šipka vpravo
stránka novějších příspěvků = šipka vlevo


WebArchiv - archiv českého webu