kniha » Hvězdná akademie
chce si přečíst 1 | má v knihovně 13 | antikvariát
hodnotilo: 11
70%
Hvězdná akademie

William R. Forstchen

Hvězdná akademie

série: Hvězdná akademie
díl v sérii: 1

Kategorie: sci-fi - pro děti a mládež - military

originální název: Star Voyager Academy
originál vyšel: 1994

vydání: Wales (web) 2005

odkazy: 2x [recenze], 1x [ukázka]Komentáře:
Madam Brbla  | **1/2 14.12.2012 19:34

„Hvězdnou akademii“ jsem dostala zdarma k objednávce a přišla mi celkem vhodná k cestování… jenže nebavila. S dlouhými přestávkami jsem tenhle útlý svazek listů četla půl roku, abych byla přesnější: půl roku jsem četla půl knížky, na zbytek jsem potřebovala dva dny. Dojem se při plynulejší četbě druhé poloviny sice zvedl, ovšem většina námitek zůstává: děj je naprosto zoufale předvídatelný, v obecné rovině bych ho mohla odříkat ještě před začátkem čtení, po úvodu bych mohla přidat i několik detailů (např. jak dopadnou vzájemné vztahy).
Autor čtenářům servíruje notně vyčpělé téma o studiu outsidera na prestižní škole. Justin Bell je syn hrdiny, protekční dítě (poďobaný brejlovec, žádný ozbrojený adonis z obálky), sám nevěří ve své schopnosti, ale samozřejmě se s každým problémem nakonec dobře popasuje, někdy pomůžou kamarádi, jindy chápavý učitel, takže Justin postupně získá sebevědomí, respekt spolužáků a spolu s tím jasně dané vyhlídky do dalšího dílu. Vše je prošpikováno patetickými projevy, politickým pidlofilozofováním, americkým patriotismem a nepotěšil ani příliš lidský počítač „Strýček“ (dialogy s ním působily dětinsky).
Vzdáleně se nabízí srovnání „Hvězdné akademie“ s „Enderovou hrou“, ale ta je svou čtivostí, psychologií postav a hloubkou přece jen na vyšším levelu. Nevím, jak bych ke knížce přistupovala jako puberťačka, pravděpodobně by mě to bavilo víc a tak tenhle fakt zkusím zohlednit při hodnocení (a zároveň přidám tag „pro mládež“), pro dospělého čtenáře je to celé příliš jednoduché a průhledné. 45–50%WebArchiv - archiv českého webu