Isaac Asimov
Já, robot
Kniha vyšla i pod názvem:
Ja, Robot
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')
kniha patří do světa: Nadace
Kategorie: sci-fi - povídková sbírka - audiobook
originální název: I, Robot
originál vyšel: 1950
vydání: Odeon 1981; Železný 1993; Triton (web) 2000; Triton (web) 2004; Triton (web) 2007; Triton (web), Argo (web) 2012; Lindeni (web) 2021; Lindeni (web) 2022
odkazy: 2x [recenze], 1x [film]
Hra na honěnou
Rozum
Chyť toho králíka!
Lhář!
Malý ztracený robot
Únik
Důkaz
Konflikt nikoli nevyhnutelný
Úplné informace najdete pod záložkou povídky
Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí?
- Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
- Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem.
- Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.
Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov.
V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak.
Majstrovský kultový príbeh o ľudskosti, robotike a hlbokej sonde do zmyslu života.
Nadčasová séria Isaaca Asimova o robotoch – od ikonickej poviedkovej zbierky Ja, Robot až po štyri dnes už za klasiku považované romány – obsahuje najvplyvnejšie myšlienky moderného sci-fi. Asimov zadefinoval zákony robotiky, ktoré dodnes ovplyvňujú pohľad na prítomnosť i budúcnosť umelej inteligencie. V kultovej zbierke poviedok Ja, Robot Isaac Asimov zadefinoval tri zákony robotiky, ktoré majú slúžiť na ochranu ľudí pred robotmi. Prvý z nich znie: Robot nesmie ublížiť človeku ani svojou nečinnosťou dopustiť, aby sa mu ublížilo. Druhý: Robot musí poslúchnuť človeka s výnimkou prípadov, keď by to bolo v rozpore s Prvým zákonom. No a tretí hovorí: Robot musí chrániť vlastnú existenciu, pokiaľ takáto ochrana nie je v rozpore s Prvým alebo Druhým zákonom. Čo sa však stane, ak robot začne spochybňovať svojho stvoriteľa? Môže mať robot zmysel pre humor? A dokáže klamať? Ako potom rozlíšiť robota od človeka? Talentovaná robopsychologička Susan Calvinová stála pri zrode umelej inteligencie. Pomohla robotom zhmotniť sa zo snov na skutočné vedecké výtvory a zapísala sa do dejín robotiky.