kniha » Šíp a vítr, dýka a moře
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 2 | má v knihovně 29
hodnotilo: 32
86%
Šíp a vítr, dýka a moře

Robert M. Wegner

Šíp a vítr, dýka a moře

série: Příběhy z meekhánského pohraničí
díl v sérii: 2

Kategorie: fantasy - povídková sbírka - urban fantasy

originální název: Wschód - Zachód
originál vyšel: 2010

vydání: Laser-books (web) 2013

odkazy: 1x [ukázka], 7x [recenze]Komentáře:
tartan  | ***** 27.09.2013 22:36

Sever a Juh. Východ a Západ. Horská hliadka, elitný zabijak, bojové spoločenstvo a zlodej. Jedna ríša a množstvo problémov. Z nich sú vonkajší nepriatelia možno tým najmenším. Druhá kniha príbehov z meekhánskeho pohraničia je rovnako dobrá ako tá prvá. Podobne aj tu je prvá časť príbehov o niečo svižnejšia a zaujímavejšia ako tá druhá. Kolektívny hrdina ide zrejme Wegnerovi o niečo lepšie ako ten individuálny. V podstate tu máme čo do činenia s klasickou sword&sorcery, ku ktorej by som snáď ešte pripojil slovíčko military. Čím sú Wegnerove príbehy výnimočné, to je forma, resp. štruktúra v ktorej ich podáva. To rozdelenie na jednotlivé svetové strany, rôzni a rôznorodí hrdinovia a ich pozvoľné vzájomné prepojenie (v posledných poviedkach oboch častí druhej knihy), to je rozhodne zaujímavý prístup. Poviedky by určite obstáli aj samostatne, ale práve tie línie vedúce v pozadí ich robia ešte atraktívnejšími. Vo svojich príbehoch nešetrí Wegner akciou, ani mágiou, ale určite to nie sú žiadne jednohubky. Jeho fantasy svet, hrdinovia, zápletky, spôsob fungovania mágie, mi v mnohom pripomenul Eriksonov Malaz. A aj kvalitou čitateľského zážitku. Jediný veľký rozdiel je zatiaľ (a zrejme aj zostane) v rozsahu… Naj poviedky z tejto knihy: Nejlepší, jaké je možné koupit a Náruč města.

Posledný dialóg z poslednej poviedky (Řeka vzpomínek):

„…Ostrov, kterému se i severní piráti zdaleka vyhýbají? Zešílel jsi.“ „Možná.“ „Co jsi pro tu vědmu udělal? Zachránil jsi jí život?“ Zloděj se široce zazubil, tentokrát úpřimně. „Ne, příteli. Zabil jsem její matku.“

Romison  | **** 10.10.2013 20:48

Porad dobry, povidky bavej, me zas asi vic bavila druha cast, asi mam radsi ty jednotlivce a samotare :) jen si hovno pamatuju z ty prvni knihy, tak mi asi utikali nektere narazky, hlavne v posledni povidce. Ale jinak dobry, slozity, ctivy a uvidime, co bude z ocekavanyho romanu z tohohle sveta.

Vlask  | **** 01.12.2013 10:27

Příjemně realistická fantasy alá Žamboch poskládaná z volně navazujících povídek. Kniha je rozpůlená mezi dvě nesouvisející postavy, přičemž ta první o dívce bojující se stepními nájezdníky se sice dobře rozjíždí, ale brzy ztrácí dech. Poslední povídka je navíc nedokončená a vysloveně utnutá v půlce (nebo můj kus z knihovny postrádá x stránek). Druhá půlka je čistá městská fantazy o bezvýznamném zlodějíčkovi z velkého města, který má nějaké ty trable s bohy. Té se nedá opravdu nic vytknout.

Dext1  | ***** 10.10.2016 19:51

druhé čtení mi přišlo ještě o hodně lepší než to první, protože těch detailů, kterých si člověk napoprvé nevšimne, je opravdu spousta (zlášť když čtete knihy s delším časovým odstupem), v některých částech jsem si říkal : klasický Žamboch, v některých klasický Erikson, takže za mě rozhodně jedna z nejlepších věcí posledních let

Strýček Biolit  | ***** 03.06.2018 18:00

Teoreticky bych mohl skoro okopírovat to, co jsem napsal u první knihy, ale pokusím se o něco originálního, tak tedy: opětně velice kvalitní čtivo, místo hor a pouště tentokrát autor servíruje širé stepi a přístavní město (přičemž pokud jste četli Malaz, určitě vám na mysli vytanou tamní stepní národy a jisté velké město v Genabakis; vzpomínku na ono město silně evokuje i to, že hlavní hrdina je zloděj, zná se s asasíny a šéfem mu je muž přezdívaný Tlouštík). Povídky na sebe tentokrát silně navazují v obou částech knihy, přičemž ke konci, v nejlepším, samozřejmě, se protnou linie této a předchozí knihy. Což je asi jediné mínus tohoto Wegnerova díla – v momentě, kdy si říkáte: tak jo, tady asi jde o něco většího, už mi to začíná docházet, kniha končí. Nezbývá než doufat, že Laser povstane a sérii dovydá.

trudoš  | ****1/2 08.10.2018 21:17

Pokračování příběhů ze světa, který nikomu nic neodpouští, a kde čest, hrdost a přátelství jsou stále pojmy, pro něž stojí za to zemřít. Opět tu máme osm povídek, rozdělených do dvou částí. Po návštěvě severního a jižního pohraničí, které nám zprostředkovala předchozí kniha, tak zamíříme do východních (divoké stepi) a západních (přístavní město) částí hranic Meekhánské říše.
Silnou stránkou Roberta M. Wegnera je jednoduchost zápletek a zároveň úmyslná nadstavba předkládanému dění. V první části se navíc ukazuje jako výborný fabulátor, pro něhož není problém vytvářet přesvědčivé obyčeje domorodých národů, až máte pocit, že musejí vycházet z reality. Vlastně by mě překvapilo, kdyby tomu bylo jinak.
V druhé půlce jde autor spíš po městských intrikách a magii, což bohužel ve výsledku nefunguje až tak dobře, jak to zpočátku zní. Na můj vkus se až příliš opakuje motiv deus ex machina, kdy beznadějnou situaci vyřeší démon/bůh ukrývající se v těle hlavního hrdiny. Pořád ovšem velká spokojenost.

Methat  | ****1/2 25.11.2018 00:02

Druhý diel, druhý nášup kvalitných poviedok a tentoraz východ a západ. Aj keď ma prvá kniha viac bavila, druhá o moc nezaostáva a obsahuje veľmi dobre napísané postavy, ktoré majú v budúcich knihách (ak sa preložia), veľký potenciál. Wegner stále prichádza z niečim novým, stále máte pocit, že objavujete svet a len ste nazreli pod pokličku a viete, že sa pod ňou skrýva ešte veľa zaujímavých vecí.

Lucc  | ****1/2 11.01.2019 08:45

Sedělo mi to o chloupek méně než předchozí kniha, ale Wegner si drží kvalitu a umí případnou skomírající pozornost čtenáře nakopnut něčím velkým, třeba řemeslně vycizelovanou povídkou s uzemňujícím koncem Kolo s osmi loukotěmi nebo thrillerovou městskou jízdou Náruč města.WebArchiv - archiv českého webu