kniha » Cesta meče
chce si přečíst 3 | má v knihovně 12
hodnotilo: 6
83%
Cesta meče

Henry Lion Oldie

Cesta meče

série: Kabírský cyklus
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy

originální název: Путь меча

vydání: Triton (web) 2014

odkazy: 8x [recenze], 1x [ukázka], 2x [info]


SERIE: Kabírský cyklus
[1] Cesta meče
Informace / Anotace ke knize: Cesta meče

Román Cesta meče nás přenese do alternativního světa Kabírského emirátu, jenž silně připomíná středověkou Asii, jen s tím podstatným rozdílem, že všechny zbraně jsou zde živé a disponují vlastním rozumem. Zářní, jak sami sebe tyto meče, kopí či halapartny nazývají, pokládají lidi za své „Nosiče", aniž by tušili, že i oni jsou inteligentní. Samotní lidé zase nemají ani ponětí o tom, že mnohé jejich činy neřídí jejich vlastní vůle, nýbrž vůle rozumných zbraní. Ač po zuby ozbrojen, je tento svět mimořádně vlídný a mírumilovný: šermířské umění je v něm sice vybroušené k až nepředstavitelné dokonalosti, ale přesto – či právě proto – jsou všechny souboje zcela nekrvavé. Kabírský emirát je tedy klidnou a stabilní zemí, avšak nedochází v něm prakticky k žádnému pokroku – rozvíjí se v podstatě jen šerm a kovářství, tedy to, co především zajímá Zářné. Když řád harmonického světa znenadání naruší krvavé vraždy, šokuje to jak lidi, tak i Zářné – vždyť něco takového se naposledy stalo před bezmála osmi stoletími! Vyšetřováním vražd jsou, ovšemže nezávisle na sobě, pověřeni mladý šlechtic Čen Ankor a jeho urozený meč, známý jako Jednorožec z Mei-lanu. Podaří-li se jim najít cestu k sobě navzájem, možná dokáží zvrátit osud svého světa, beznadějně vychýleného z rovnováhy. Aby však zodpověděli veškeré otázky a odhalili všechna tajemství, budou se muset vydat na dlouhou pouť…

Od doby, kdy byla v Rusku poprvé vydána Cesta meče již uplynulo bezmála dvacet let. Knize však, zdá se, roky nikterak neuškodily, a tak stále budí pozornost a obdiv čtenářů i kritiků – nejen v Rusku a na Ukrajině, ale také v Polsku a Francii. Díky hravému a poetickému jazyku, věrohodně zprostředkované atmosféře exotického orientu i množství filozofických otázek, na které autoři hledají a nacházejí odpovědi, se bezpochyby jedná o jeden z nejzásadnějších románů novodobé ruské fantastiky.

Třebaže Cesta meče náleží do tzv. Kabírského cyklu, jedná se v podstatě o samostatný román. Kabírský cyklus je totiž opravdu jen hodně volná trilogie, jejíž druhý díl se odehrává čtyři sta roků po událostech Cesty meče, zatímco třetí celých osm set let před nimi. Tato další „pokračování“ navíc mají zcela nové hrdiny (až na výjimky), odlišný styl vyprávění a na něčem jiném postavené zápletky. Pojítkem mezi nimi je tedy především společný svět.

 

Externí odkazy:

[recenze] FantasyPlanet.cz (Vojtěch Hamerský)
[ukázka] XB-1
[info] FantasyPlanet.cz
[recenze] Fantasya.cz (Zbyněk Ehrenberger)
[recenze] webzin Dagon (Zuzana "Daletth" Vašíčková)
[recenze] Sarden (Martina Mátlová)
[recenze] Klub knihomolů (Leona Tomášková)
[info] Oko Kosmasu (Kosmas.cz)
[recenze] webzin Vlčí bouda / Jan "Hanzman" Kohoutek
[recenze] Topzine.cz (Olga Buriánková)
[recenze] MFantasy.cz (Heretic)WebArchiv - archiv českého webu