kniha » Noci čarodějky
hodnotilo: 1
70%
Noci čarodějky

Graham Hancock

Noci čarodějky

série: Bůh války
díl v sérii: 1

Kategorie: fantasy

originální název: Nights Of The Witch
originál vyšel: 2013

vydání: Talpress (web) 2014Komentáře:
trudoš  | ***1/2 01.01.2016 03:41

Zajímavě pojaté dobývání Nové země španělskými konkvistadory, ve kterém se autor nebojí pracovat s dobovými rituály a magií. Nejzajímavějším motivem je obsazení bohů jako aktivních hybatelů dějin. Na jedné straně to je Kolibřík Jihu a na straně druhé Svatý Petr. Jestli však od Petra čekáte ponaučení o křesťanské lásce, můžete na to rychle zapomenout. S heslem „Pokud je Bůh dobrem, nemůže být zlem to, co vykonávají jeho služebníci,“ se dá suše obhájit nejedna malá genocida.
Sympatické je, že příběh nepreferuje ani jednu stranu. Aztécká krutost je efektně bestiální a stejně tak je fascinující španělská představa o nadřazenosti. Postupné formování charakterů rozehrává jednotlivé partie vyprávění a staví hrdiny do ožehavých situací, ze kterých je těžké vyjít s čistým štítem.
Slabinou pro mě ovšem byla nečekaně odbytá autenticita rozdílné kultury. Domorodci Grahama Hancocka by se bez problémů dali zaměnit za kteroukoliv evropskou kulturu, čímž efekt exotického kraje vzal trochu za své.WebArchiv - archiv českého webu