kniha » Dopisy z planety Země
v Top10 1 | má v knihovně 4
hodnotilo: 4
73%
Dopisy z planety Země Více vydání = více obálek.

Mark Twain

Dopisy z planety Země

Kniha vyšla i pod názvem:
Listy zo Zeme
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

Kategorie: fantasy

originální název: Letters from the Earth

vydání: Vydavateľstvo politickej literatúry 1968; Práce 1987; Európa (web) 2013Informace / Anotace ke knize: Dopisy z planety Země

Nemenej brilantná je však aj jeho posledná kniha Listy zo Zeme. Keď roku 1902 zomrela jeho milovaná manželka (dve z ich detí zomreli ešte predtým), Twain sa cítil nesmierne osamelý. Posledné roky života strávil na cestách a práve v tomto období napísal množstvo esejí, cestovateľských čŕt a dokonca fragment mysticko-dobrodružnej novely. V týchto svojich textoch sa naplno prejavil ako silný kritik spoločnosti, náboženských dogiem a Biblie.
V Listoch zo Zeme nám, okrem iného, ponúka predstavu, že Satan navštívil Zem, aby skontroloval život pozemšťanov a píše svojim anjelským bratom do neba, s akým bláznovstvom sa tu stretáva. Kniha patrí ku klasickým hlasom „voľnomyšlien­karstva“. Spisovateľova dcéra Clara Clemensová preto dlho namietala proti jej publikovaniu. Svoj postoj zmenila, až keď sa verejná mienka začala voči podobným názorom stavať tolerantnejšie. Roku 1939 poverila literárneho vedca a veľkého znalca Twainovho diela Bernarda DeVota, aby pozostalosť doplnil poznámkami a pripravil na vydanie.

 WebArchiv - archiv českého webu