kniha » Skleněný trůn
v Top10 1 | chce si přečíst 1 | má v knihovně 9
hodnotilo: 19
82%
Skleněný trůn Více vydání = více obálek.

Sarah J. Maas

Skleněný trůn

Srdce z ledu. Vůle z oceli. Nelítostný boj začíná

Kniha vyšla i pod názvem:
Trón zo skla
(viz informace u vydání - záložka 'další informace')

série: Celaene
díl v sérii: 1

Tato kniha je částí i jiných knih: Skleněný trůn

Kategorie: fantasy - romantika - dospívající

originální název: Throne of Glass
originál vyšel: 2012

vydání: Slovart 2015; Albatros Media - CooBoo (web) 2015

odkazy: 1x [ukázka], 7x [recenze]


Komentáře:
snop  | *** 26.09.2015 16:52

Kniha především pro náctileté dívky. Těm se přizpůsobuje jak jazyk, tak i zápletka. Zprvu to bylo dost nesnesitelné („Tmavé vlasy mu povlávaly a jeho rudý plášť se zvedal a spadal v karmínových vlnách. Přes prostou bílou košili měl oblečený zlatem krásně vyšívaný kobaltově modrý kabátec. Celaena by při tom pohledu vyprskla, ale princ ve svých hnědých jezdeckých botách po kolena vypadal docela dobře. A jeho kožený opasek se mu výborně hodil k oděvu, přestože lovecký nůž posázený drahokamy, co měl u pasu, působil poněkud přezdobeně.“), nicméně jak se příběh rozvíjel, tyto popisy ustoupily do pozadí a dalo se to snést.

Ačkoli příběh je anoncován jako souboj více kandidátů na pozici „králova bojovníka“ (a nepřekvapí, že právě získáním této pozice kniha končí), tato dějová linka ustupuje celkem do pozadí a do popředí se dostává jak vztah s výše zmíněným princem, tak dalšími postavami. Nejde ale vyloženě o červenou knihovnu, jakkoli v dalších dílech se tomu asi už nepůjde vyhnout.

Psychologicky je to spíše kniha o nalézání sama sebe, vlastně o dospívání. Celaena je normální holka. Je hodná, ráda čte, má pejska, hraje na klavír a je nejistá ve vztazích. A jen tak na okraj prý umí bojovat a vraždit (ať už to znamená cokoli)  – což popravdě zas tak moc nevyužije.

Kdybych byl dospívající dívka, která je hodná, ráda čte, má pejska a hraje na klavír, přidal bych určitě alespoň 20 % hodnocení.

Když jsem dospělý kluk, je to taková mírně naivní jednohubka, ze začátku téměř nepřekousnutelná, pak celkem čtivá a zábavná. Dalšímu dílu dám šanci.

Vlask  | **** 28.09.2015 18:02

Celkem pohodová a čtivá dívčí záležitost. Hrdinka je sice bývalá nechvalně proslulá vražedkyně, ale jaksi nemá příležitost provozovat řemeslo a tak si to jen vynahrazuje v duchu. Takže nečekejte akční jízdu, spíš pozvolný úvod do světa. Vzhledem k žánru se to samozřejmě nemůže obejít bez krásného, mladého, soucitného a hlavně nezadaného prince. A jako vždy je tu i někdo jiný, aby si hrdinka mohla nerozhodně v duchu probírat, kdo se jí líbí víc.

Lokina  | ***** 19.03.2017 19:53

Kniha se mi moc líbila a to jsem na ni jenom náhodou narazila. Jsem ráda, že mi vpadla do rukou zrovna tato kniha. Velice poutavý příběh, zajímavé charaktery. Od začátku jsem si Celaenu oblíbila spolu s Chaolem.WebArchiv - archiv českého webu