kniha » Velrybí lidé
má v knihovně 37
hodnotilo: 14
59%
Velrybí lidé

Georges Jean Arnaud

Velrybí lidé

série: Ledová společnost
díl v sérii: 14

Kategorie: sci-fi - postkatastrofická

originální název: Les Hommes Jonas
originál vyšel: 1983

vydání: Najáda 1995Komentáře:
yerry  | *** 12.10.2008 19:25

V tomto dieli sú Lien Rag so svojim synom Jdrienom konečne spolu. Ich vzťah je však pomerne vlažný. Lien žiarli na Warka, ktorý si to rozdáva s Yeuze. Wark sa však rozhodne postaviť plachetnicu na lyžiach a tak chce prekonať cestu do KMPolisu. To sa mu aj podarí, napriek protestom neokatolíka brata Petra, Liena a Yeuze, ktorí to chápu ako rúhanie (cesta mimo koľají je hriech).

Mierne perverzné prvky v tejto časti padajú na vrub malého Jdriena, ktorý ako polovičný človek ľadu má svoju sexualitu vyvinutú omnoho skôr ako bežní ľudia. Naviac vie čítať Lienove myšlienky práve vtedy, keď ten si to rozdáva s Yeuze, keďže Wark už je preč a Yeuze po počiatočnom otáľaní napokon Lienovi rozťahuje stehná. Yeuze však sexuálne priťahuje aj Jdrien.

Wark svojim príchodom na oplachtovanom vozidle, ktoré nepotrebuje koľaje, do koncesie Morského ľadovca vyvolá údes a revoltu. Toto využije gilda harpunárov, ktorá zajme trpaslíka Kida a spraví prevrat. Kida však vyslobodia ich konkurenti lovci tuleňov, s ktorými už skôr prezieravo uzatvoril dohodu. Situácia vyzerá patovo.

Do KMPolisu sa chce dostať aj Harl Mern, nemá však dosť peňazí na vstup do koncesie, po kontakte s neznámym človekom záhadne zmizne.

Lady Diana prifrčí aj so svojim vojskom do Nort Pacific Station aby dostala Jdriena. Lien, Yeuze a Jdrien sa skryjú, brat Peter sa vzdá ale neprezradí ich úkryt. Napokon keď ich situácia vyzerá beznádejne pomôžu im veľrybí ľudia, ktorí ich prepavia v tele veľryby až k miestu odkiaľ sa vlakom budú môcť dostať do Amertume Station.

V minulom dieli ma zaujala výroba alkoholu z pečene, v tomto to bolo drogové opojenie na báze hélia, ktoré získavali veľrybí ľudia z útrob veľryby, s ktorou žili v symbióze. Veď chudáci, čo majú v tom oceáne robiť, len čumieť do vody? :-)

Túto časť hodnotím ako priemer, keďze nevybočuje ničím nad tie ostatné.WebArchiv - archiv českého webu