kniha » Lístek na Tranai
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 41
hodnotilo: 31
86%
Koupit knihu:
Minotaur
Lístek na Tranai

Robert Sheckley

Lístek na Tranai

Kategorie: sci-fi - povídková sbírka

vydání: Polaris (web) 2004

odkazy: 3x [recenze]


Komentáře:
Lucc  | ***** 25.03.2010 16:42

Sheckleyho povídky jsou bezchybné. Krátké, humorné, satirické a čtivé. 100%ně osvěžující.

Madam Brbla  | ***1/2 02.01.2012 21:34

Vznik většiny povídek v této Sheckleyho sbírce se datuje kolem poloviny minulého století, ale chrup času k nim byl poměrně laskavý – některých se stěží dotknul, jiné pouze decentně ožužlal, na několika zanechal výraznější otisky. Témata jednotlivých povídek se pohybují od dobývání vesmíru, přes zkoumání cizích civilizací, po cestování časem a další, obvykle jsou to příběhy podané s humorem, někdy dobrodružné, občas poněkud naivní. S touto knížkou jsem se měla potkat v době, kdy jsem se s literaturou sci-fi začala teprve oťukávat, pak by měla potenciál stát se silně nostalgickou záležitostí, na jakou nedám dopustit. V současné době přece jen vyhledávám spíše modernější styly, myšlenky a vize. Pokud bych měla ze sbírky vypíchnout něco konkrétního, pak nejlépe mě pobavilo „Povolení ke kradmé činnosti“, následováno povídkou „Lístek na Tranai“, naopak asi nejméně mě oslovilo „Setkání myslí“, kde jsem postrádala autorův typický nadhled. 74%

KeB  | ***1/2 11.01.2014 14:24

Obávám se, že Scheckleyho kouzlo na mě už neúčinkuje. Ani ten zlatokopecký speiál už na mě nefungoval. Jak píše Jana, je to směs většinou humorných a dostli alegorických příběhů. Nejsou špatné, to rozhodně ne, ale na mě už prostě nezabírají, tak jak by měly. Co mě zaujalo bylo povolení ke kradmé činnosti, lístek na tranai a setkání myslí je zoufale nevyužito…

jasonix  | ****1/2 02.11.2021 10:08

Platí tu skoro vše, co jsem psal v komentáři k Bláznivému vesmíru. Záběr témat je podobný. Proti zmíněné sbírce tu navíc najdeme i časovku, i když zrovna v tomto žánru mi Sheckley silný nepřijde. Vůbec je příznačné, že technika a fyzika stojí spíš stranou jeho zájmu a tam, kde ji příliš akcentuje, působí přitaženě za vlasy. Nejvíc mu jdou od ruky bizarní společenské dystopie. Nespokojí se s těmi pozemskými a lidskými, zajímavé sociální vztahy modeluje i na příkladech odlišných vesmírných civilizací. Za vším ale čuchám čuchám člověčinu, svéráznou alegorii či satiru našeho vlastního chování. Při čtení Sheckleyho povídek mívám zvláštní (a zvláštně uspokojivý!) pocit, že na mě autor za každou větou, odstavcem nebo nejpozději stránkou spiklenecky pomrkává. I po cca 70 letech od vzniku působí v dnešním ultra-korektním světě stále živě. A možná ještě živěji.



WebArchiv - archiv českého webu