kniha » Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 6
hodnotilo: 9
79%
Lesní lišky a další znepokojivé příběhy
Sestavil/i:

Lenka Fárová

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy

Antologie finských fantastických povídek

Kategorie: fantasy - antologie

vydání: Pistorius & Olšanská (web) 2016

odkazy: 1x [ukázka], 4x [recenze]Informace / Anotace ke knize: Lesní lišky a další znepokojivé příběhy - Antologie finských fantastických povídek

Lesní lišky a další znepokojivé příběhy jsou malou antologií finské fantastické literatury, která zažívá v poslední době období hojnosti a úspěšně proniká i za hranice země svého vzniku. Bývá často označována termínem suomikumma či Finnish Weird – „finské podivno“, jejž poprvé použila nejvýznamnější představitelka tohoto literárního proudu Johanna Sinisalo. Mnohoznačnost spojená s takovým pojmenováním není náhodná: pro „finské podivno“ je typické míšení různých žánrů a název se opírá i o národní literární tradici. Množství magických prvků najdeme už v Kalevale a stále živé jsou inspirace finskou či baltsko-severskou lidovou slovesností, zaklínadly i příběhy o přírodních živlech, dravých šelmách, mystikou opředených bažinách a „křížencích“ lidí a zvířat. Druhým inspiračním zdrojem finské fantastiky je pak magický realismus a surreálné vnímání světa. Všechny tyto ingredience dodávají „finskému podivnu“ specifický charakter a obdařují je mocí proměňovat příběhy vycházející ze zdánlivě známé a všední reality v příběhy značně znepokojivé.

V antologii jsou zastoupeni následující autoři: Pasi Ilmari Jääskeläinen, Leena Krohn, Anne Leinonen, Tiina Raevaara, Johanna Sinisalo, Jyrki Vainonen, Maarit Verronen. Překladatelé:Mar­tina Bendová, Kateřina Janoušková, Anna Jirásková, Laura Kauppinenová, Tomáš Pavelka, Soňa Wojnarová a Eliška Zoubková.

 

Externí odkazy:

[ukázka] XB-1
[recenze] XB-1 (Julie Nováková)
[recenze] Novinky.cz (Lucie Zelinková)
[recenze] Děti noci (Kristina Haidingerová)
[recenze] Vaše literatura (Jiří Lojín)WebArchiv - archiv českého webu