kniha » Anatomie pocitu úžasu
má v knihovně 1
hodnotilo: 1
100%
Koupit knihu:
FantasyObchod.cz
Anatomie pocitu úžasu

Antonín K. K. Kudláč

Anatomie pocitu úžasu

Česká populární fantastika 1990 - 2012 v kulturním, sociálním a literárním kontextu

Kategorie: nonfiction - literární teorie

vydání: Host (web) 2016

odkazy: 2x [recenze]Informace / Anotace ke knize: Anatomie pocitu úžasu - Česká populární fantastika 1990 - 2012 v kulturním, sociálním a literárním kontextu

Monografie Anatomie pocitu úžasu přináší první tuzemský syntetický pohled na domácí populární fantastiku (science fiction, fantasy) v jejích sociokulturních souvislostech. Zabývá se vznikem, strukturou a současnou podobou subkultury, jejíž příslušníci – fanové byli dlouho považováni za asociální podivíny. Jsou to však často tvůrčí osobnosti, ponořené do vod populární kultury, z nichž pro sebe loví zajímavé artefakty a upravují je k obrazu svému, a jejich komunita nazývaná fandom ve skutečnosti tvoří nesmírně zajímavý svět, který je s každodenním životem spojen více, než si myslíme.

Československý fandom, vzniklý v atmosféře pozdní normalizace, se po listopadu 1989 přetvořil do podoby formálně organizovaného sdružení, kolem něhož se pohybuje rovněž množství neorganizovaných, i když aktivních fanů. Jejich komunita se podle některých svých představitelů nachází ve specifické pozici mezi „vysokou“ a „nízkou“ kulturou. Svou vnitřní různorodostí a oscilováním mezi profesionalitou a amatérismem i mezi uzavřeností a komunikací s okolím se fandom řadí mezi typicky postmoderní subkultury.

 

Externí odkazy:

[recenze] XB-1 (Michaela Mráčková)
[recenze] Fandom.sk (Ján Blažovský)WebArchiv - archiv českého webu