kniha » Strážci z hlubin času
chce si přečíst 2 | chce mít v knihovně 1 | má v knihovně 5
hodnotilo: 3
73%
Strážci z hlubin času Více vydání = více obálek.

H. P. Lovecraft
August William Derleth

Strážci z hlubin času

Šestnáct mrazivých povídek

Kategorie: horor - fantasy - povídková sbírka

originální název: The Watchers Out of Time and Other
originál vyšel: 1974

vydání: Volvox Globator (web) 2016; Volvox Globator (web) 2016


Komentáře:
Fouré  | *** 17.04.2017 14:53

No, čekal jsem od trochu trochu víc. Na jedné straně mne sice potěšilo trochu větší rozšíření univerza o Hastura, Carcosu a Hayády, na druhou stranu ale trochu rozčarovalo neustále nadužívání jedné a té samé zápletky, kdy se cca. polovina povídek točí kolem toho, že někdo zdědil po svém předkovi/příbuzném zabývajícím se zlopověstnými uměními jeho dům a potýká se s jeho tajemstvím. Ačkoliv i tady se dozajista najdou lepší kousky (Ten, kdo číhá na prahu, Pozůstalý, Temné bratrstvo, Rybář z Falcon Point) musím i nadále trvat na tom, že podivný pán z Providence byl i se svou imaginací zkrátka jenom jeden.

PS: A cpát do lovecraftovského vesmíru cosi jako „dobro“ vysloveně zavání svatokrádeží…

KeB  | ***1/2 26.06.2017 21:39

Za prvé je potřeba pochválit volvox za perfektní technickou práci. Kniha je pěkně udělaná, vazba drží a neprasí se, záložka vždy potěší. Zvlášť je potřeba vyzdvihnout redakci, přelkepy jsem napočítal do pěti spíš jen dva nebo tři, na tak velkou knihu úspěch. Ediční poznámky atd super. Tohle je skutečně perfektně udělaná práce well done mr GLOBATOR!

Nyní k obsahu, páč tady to bude těžší. Nebýt to de facto časosběrná sbírka povídek starých víc jak 50 let, tak bych řekl, že si Derleth udělal ze spolupráce s HPL slušnou trafiku a nahoru mizernou. Jenže ono to tak jen působí pod dnešním pohledem. Jestli jsem to správně pochopil byli AD s HPL přátelé a po smrti mistra se AD zkoušel udržet jeho odkaz živý. Bohužel mistr byl jen jeden a je to znát. Paradoxně nejlíp působí povídky, kde se AD nepokouší napodobovat mistrův styl. Tam, kde se o to pokouší jsou výsledky velice sporné. Jak píše Fouré nademnou, ten motiv dědictví v Dunwichi je ke konci sbírky vysloveně ubíjející. Příznávám se, že do posledních povídek jsem se vyloženě nutil. Pro všechny příznivce HPL je to solidní kus do sbírky, kde AD dále rozvíjí mýtus Cthulhu a kde některé povídky jsou hodně dobré, ale ten zbytek je jen průměrný fanfiction. 70%WebArchiv - archiv českého webu